Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

οικόπεδο εκτός σχεδίου 4030μ2, το 87 βγήκε άδεια για 200μ2 κατοικίας, τμήμα του οικοπέδου φάινεται από παλιά άιτηση στο δασαρχείο ότι είναι δασικό. Το κτίσμα + αυθαίρετο (240μ2)  δεν είναι μέσα στο δασικό τμήμα (το οποίο είναι 1180μ2). Μπορεί να γίνει ρύθμιση με 4495; 

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο βρίσκεται σε περιοχή ανάρτησης ή μερικής κύρωσης δασικών χαρτών; Αν ναι, τι χαρακτηρισμός έχει δοθεί;

Η επιφάνεια 1180, χαρακτηρίστηκε ως ιδιωτικό δάσος;

Link to comment
Share on other sites

το ακίνητο βρίσκεται στον Κάλαμο (αναρτημένος δασικός χάρτης ), η επιφάνεια περιγράφεται ως διανεμημένο δάσος Καλάμου σε έγγραφο του δασαρχείου Καπανδριτίου (Απρίλιος 86) πριν την έκδοση της ΟΑ (Νοέμβριος 1986). Βλέποντας στη σχετικη ιστοσελίδα για τους δασικούς χάρτες (τώρα πρόσεξα οτι έχει και την δική μου περιοχή ο χάρτης) παρατηρώ οτι το δάσος είναι μόνο σε μια μικρή επιφάνεια του οικοπέδου (΄όχι πάντως σε 1180μ2 που αναφέρει το έγγραφο του 86). Ξέχασα να αναφέρω οτι το αρχικό οικόπεδο των 4030μ2 είναι χωρισμένο πλέον με κάθετη σε 3000μ2 και 1030μ2, το τμήμα των 1030μ2 οπού βρίσκεται και το ακίνητο προς ρύθμιση δεν έχει καθόλου δασική περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που αναφέρεις από τη στιγμή που η αυθαίρετες κατασκευές βρίσκονται σε μη δασικό τμήμα δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα με το Α 89 (βλ. παρακάτω ανάρτηση). Το "διανεμημένο" δάσος που λες δεν ξέρω τι σημαίνει . Μήπως εννοούν ιδιωτικό δάσος ;

Αναφέρεις παραπάνω ότι το χρόνο έκδοσης της άδειας, τμήμα του ακινήτου συνολικής επιφάνειας 4030 τμ ήταν ήδη δασική έκταση, επομένως για να είχε τότε το γήπεδο την απαιτούμενη αρτιότητα θα έπρεπε η δασική αυτή έκταση να ήταν "ιδιωτικό δάσος" η επιφάνεια του οποίου προσμετρά στην αρτιότητα. Παράλληλα όμως, η οικοδομησιμότητα (εκμετάλλευση) δεν ξέρω αν θα έβγαινε πάλι 200 τμ αφαιρώντας την επιφάνεια του ιδιωτικού δάσους. Όμως, εφόσον η Πολεοδομία εξέδωσε άδεια επιτρέποντας 200 τμ δόμηση, εμείς το αποδεχόμαστε.

 

Άρθρο 89 
Απαγόρευση υπαγωγής 
1.  Δεν  υπάγονται  στις  διατάξεις  των  άρθρων  96  επ.  αυθαίρετες  κατασκευές  και  αλλαγές  χρήσης  που 
εμπίπτουν στις περιπτώσεις του παρόντος άρθρου.
 

2.  Απαγορεύεται η μεταβίβαση δικαιώματος ακινήτου ή αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας ή η σύσταση 
εμπράγματου  δικαιώματος  σε  ακίνητο  στο  οποίο  έχει  εκτελεστεί  αυθαίρετη  κατασκευή  ή  έχει 
εγκατασταθεί αυθαίρετη αλλαγή χρήσης εφόσον η αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης 
βρίσκεται : 
(...)
στ)   σε δάσος, σε δασική ή αναδασωτέα έκταση, 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα έχω την εξής περίπτωση : σε περιοχή με εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο (έγινε αναθεώρηση το 1994 του παλαιού σχεδίου) το 1960 βγήκε οικοδομική άδεια για μονοκατοικία.Η μονοκατοικία η οποία κατασκευάστηκε μεγαλύτερη,  στο "τοπογραφικό" της αδείας φαίνεται να εφάπτεται στο όριο της οδού (η επέκταση της δεν είναι  προς τον δρόμο και εχει πραγματοποιηθεί με την κατασκευή του κτιρίου το 1960). Στην πραγματικότητα  το πλάτος της οδού μετρημένο είναι 11,86μ αντί για 12,00μ (δλδ ρυμοτομείται 0,14 μ  και περιπου 1 τ.μ), ενώ στο αναθεωρημένο σχέδιο δεν ξέρω για ποιό λόγο φαίνεται να το ρυμοτομείται κατά 1 μ περίπου. Εγω λαμβάνω υπόψιν την υφιστάμενη κατάσταση (0.14μ ρυμοτομία). Μπορώ όμως να τακτοποίήσω?

Link to comment
Share on other sites

H εφαρμογή του σχεδίου πόλης αναφέρεις ότι ρυμοτομεί το ακίνητο κατά ένα μέτρο. Εσύ έχεις βάλει την υφιστάμενη κατάσταση βάσει αποτύπωσης. Αυτό ήταν παλιό σχέδιο που αναθεωρήθηκε το 94. Εμπίπτει στις διατάξεις Ν. 1337 περί εισφοράς σε γη και χρήμα; Έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής ;

 Για την εφαρμογή της οικοδομικής γραμμής ειδικά στα παλιά σχέδια κράτα μικρό καλάθι για την ορθότητά της. Αυτά τα 14 εκατοστα προέκυψαν από εφαρμογή σταθερών που δείχνονται σε τεχνικές εκθέσεις Ο.Γ;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.