Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι και εγώ συνάδελφοι,  από όσα διάβασα σε αυτήν την ενότητα. Τελικά α) δεν μπορεί να υπάχθει στον νόμο γενικά μια αυθαίρετη κατασκευή πχ έστω ενα υποστεγο δηλ λοιπη παράβαση,  που τμήμα της είναι εκτός ρυμοτομικης γραμμής και εφόσον έχει γίνει απαλλοτριωση; β) Αν υπάρχουν και άλλες παραβάσεις στο ακίνητο που τακτοποιουνται κανονικά,  δεν θα μπορεί έτσι να γίνει η υπαγωγη του ακινήτου λόγω της ρυμοτομισης του υποστεγου πχ γ) Η μπορεί να γίνει τακτοποίηση κανονικά όσων αυθαιρέτων κατασκευών βρίσκονται εντός ορίων οικοπέδου δηλ και του τμήματος της συγκεκριμένης αυθαίρετης κατασκευής που δεν ρυμοτομειται;  δ) Αλλιώς ποια λύση υπάρχει εφόσον θέλει να μεταβιβασει κάνεις το ακίνητο του σε τέτοια περίπτωση,  να γκρεμισει το ρυμοτομουμενο τμήμα η να το δηλώσει προς κατεδάφιση αν υπάρχει τέτοια περίπτωση,  δεν μου έχει τύχει.. 

Ευχαριστώ 

Edited by dmarkoul79
Link to comment
Share on other sites

α) Όχι δεν μπορεί εφόσον έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση

β,γ)Μπορεί να γίνει υπαγωγή του ακινήτου και να δηλωθούν οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες. Στα σχέδια και στην τεχνική σου έκθεση θα φαίνεται ξεκάθαρα και το ρυμοτομούμενο αυθαίρετο και ότι δεν μπορεί να υπαχθεί γιατί απαγορεύεται και πρέπει να κατεδαφιστεί. Μέχρι να κατεδαφιστεί δεν δίνεις βεβαίωση

δ)Αν δεν το γκρεμίσει δεν μεταβιβάζει

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, danaikaterina said:

α) Όχι δεν μπορεί εφόσον έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση

β,γ)Μπορεί να γίνει υπαγωγή του ακινήτου και να δηλωθούν οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες. Στα σχέδια και στην τεχνική σου έκθεση θα φαίνεται ξεκάθαρα και το ρυμοτομούμενο αυθαίρετο και ότι δεν μπορεί να υπαχθεί γιατί απαγορεύεται και πρέπει να κατεδαφιστεί. Μέχρι να κατεδαφιστεί δεν δίνεις βεβαίωση

δ)Αν δεν το γκρεμίσει δεν μεταβιβάζει

Eυχαριστώ πολυ. Απλώς οταν λες οτι μπορει να γίνει υπαγωγή των υπολοίπων αλλά πρέπει να κατεδαφιστεί το ρυμοτομούμενο τμήμα μόνο;  χρειάζεται δηλ εγκριση κατεδάφισης για να εισαχθεί στα φύλλα καταγραφής και να ολοκληρωθεί η δήλωση; Και αν είναι λοιπή παράβαση όπως το υπόστεγο που λεω αυτη η αυθ.κατασκευή; 

Link to comment
Share on other sites

Μιά τέτοια δήλωση θα είχε νόημα αν πχ το ρυμοτομούμενο τμήμα ήταν βαριά κατασκευή και δεν ήταν εύκολη υπόθεση να γκρεμιστεί και παράλληλα ο ιδιοκτήτης ήθελε να διαγράψει πρόστιμα απο την πολεοδομία οπότε θα μπορούσε να κάνει ίσως αυτήν την "μερική" τακτοποίηση (στην οποία γενικώς είμαι πολύ αντίθετη) αναβάλοντας την κατεδάφιση του ρυμοτομούμενου. Τωρά εσύ που έχεις μόνο ένα στέγαστρο και σκοπός σου είναι η μεταβίβαση, ξέρω γω.. θα χει και κακοκαιρία την άλλη βδομάδα, μήπως άμα ξαναπάς θα το χει ξηλώσει ο αέρας και θα μπορείς να κάνεις την υπαγωγή σου κανονικά χωρίς να μπλέκεις με ρυμοτομούμενα και κατεδαφίσεις??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Μιά τέτοια δήλωση θα είχε νόημα αν πχ το ρυμοτομούμενο τμήμα ήταν βαριά κατασκευή και δεν ήταν εύκολη υπόθεση να γκρεμιστεί και παράλληλα ο ιδιοκτήτης ήθελε να διαγράψει πρόστιμα απο την πολεοδομία οπότε θα μπορούσε να κάνει ίσως αυτήν την "μερική" τακτοποίηση (στην οποία γενικώς είμαι πολύ αντίθετη) αναβάλοντας την κατεδάφιση του ρυμοτομούμενου. Τωρά εσύ που έχεις μόνο ένα στέγαστρο και σκοπός σου είναι η μεταβίβαση, ξέρω γω.. θα χει και κακοκαιρία την άλλη βδομάδα, μήπως άμα ξαναπάς θα το χει ξηλώσει ο αέρας και θα μπορείς να κάνεις την υπαγωγή σου κανονικά χωρίς να μπλέκεις με ρυμοτομούμενα και κατεδαφίσεις??

Κατάλαβα την λογική, αν έχω και φωτογραφιες ακομα καλυτερα.. Αλλιώς θέλει αυτήν την διαδικασία με εγκριση κατεδάφισης ρυμοτομούμενου σωστα; Για την οποία ούτε θέλω καν να εμπλακω...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο  ισχύει και στη περίπτωση που έχει παραχωρηθεί τμήμα σε κοινή χρήση για έκδοση οικ.αδεια. .Απαλλοτρίωση δεν έχει βέβαια γίνει αλλά η οικοδομή μπήκε 1,00μ εντός παραχωρημενου .Δεν μπορεί να δηλωθεί η αυθαίρετη επέκταση στο πίσω όριο ούτε εξώστες εντός παραχωρημενου .Συμφωνείς Danaikaterina;

Link to comment
Share on other sites

Αν το τμήμα έχει παραχωρηθεί οικειοθελώς σημαίνει ότι δεν έχεις πια εμπράγματο δικαίωμα. Άρα συμφωνώ ότι δεν μπορεί να γίνει υπαγωγή στο τμήμα αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

απευθύνομαι κυρίως στους συναδέλφους στο Ηράκλειο Κρήτης.

Σύμφωνα με τον 4495/17 απαγορεύεται η  ένταξη κτισμάτων που βρίσκονται σε "περιοχές που υπόκεινται σε περιορισμούς για την προστασία εναέριας κυκλοφορίας, εκτός αν συνοδεύεται από σχετική έγκριση της υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας". 

Κατόπιν επικοινωνίας με την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας και σύμφωνα με το ΦΕΚ Β191/2009, για οποιαδήποτε κατασκευή εντός ακτίνας 5000μ από το αεροδρόμιο, χρειάζεται γνωμοδότηση τους.

Αν εφαρμόσουμε τα 5000μ από το αεροδρόμιο, σχεδόν όλο "το Ηράκλειο" χρειάζεται γνωμοδότηση..

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω σχετικά με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να τακτοποιήσω αυθαίρετο όροφο σε κατοικία εκτός σχεδίου που είχε τακτοποιηθεί με το νόμο Τρίτση. Πρόσφατα αναρτήθηκαν οι δασικοί χάρτες της περιοχής και ένα τμήμα της κατοικίας προς τακτοποίηση είναι στο πράσινο περίγραμμα, άρα δασικό. Επιπρόσθετα όλη η δασική περιοχή είναι εντός μωβ περιγράμματος. Γνωρίζει κανείς τη διαδικασία, αν επιτρέπεται να προχωρήσουμε σε τακτοποίηση? Τι σημαίνει αυτό το μωβ περίγραμμα? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το μωβ περίγραμμα ή ιώδες όπως το αναφέρει η σχετική νομοθεσία είναι το περίγραμμα των οικιστικών πυκνώσεων (αρθρο 153, παρ. ΙΑ, ν.4389/2016). 

Με ευθύνη των αρμόδιων Δήμων δόθηκαν κάποια περιγράμματα, τα οποία εξαιρέθηκαν από την ανάρτηση του δασικού χάρτη. Δηλαδή, αναρτήθηκε δασικός χάρτης για όλη τβν περιοχή εκτός από τις περιοχές των μωβ περιγραμμάτων. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για το ακίνητο σου, δεν υπάρχει δασικός χάρτης αυτή τη στιγμή. 

Για να μπορέσεις να προχωρήσεις σε ρύθμιση, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το ακίνητο δεν είναι σε δασική η αναδασωτέα έκταση και δεδομένου ότι δεν υπάρχει δασικός χάρτης η ασφαλέστερη οδός είναι η έκδοση πράξης χαρακτηρισμού από το Δασαρχείο.

Ανεξαρτήτως του μωβ περιγράμματος, το Δασαρχείο έχει ήδη χαρακτηρίσει τις περιοχές αυτές, αλλά ο οριστικός τους χαρακτήρας θα κριθεί μελλοντικά. Αφού εσύ το βλέπεις σαν δασικό, αυτό σημαίνει ότι αν πας στο Δασαρχείο για έκδοση πράξης χαρακτηρισμού, θα σου απαντήσουν ότι είναι δασική έκταση. Το χειρότερο είναι ότι επειδή υπάρχει κτίσμα μέσα σε αυτό, το Δασαρχείο θα πρέπει να προχωρήσει σε νόμιμες ενέργειες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Οπότε έχεις δυο επιλογές: είτε δεν κάνεις τίποτα και αναμένετε την φημολογούμενη νομοθεσία για αυθαίρετα εντός οικιστικών πυκνώσεων (αν και όποτε βγει αυτή) ή ψάχνεις πολύ καλά τη δασική νομοθεσία και την ρύθμιση του ακινήτου σου , μήπως μπορεί να γλυτώσει τον δασικό χαρακτήρα. Υποθέτω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, πως αν είχε ολοκληρώσει και τις τρεις φάσεις του νόμου Τρίτση, θα μπορούσε να αποχαρακτηριστεί από δασικό. Αλλά σίγουρα ψάξτο πολύ καλά, πριν πάτε μόνοι σας στο Δασαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.