Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Συνάδελφοι θερμούς χαιρετισμούς σε όλη την παρέα και συγχαρητήρια για την πραγματικά αξιοθαύμαστη βάση δεδομένων που έχει "χτιστεί" μέσω του εν λόγω forum.

 

Στο θέμα μας τώρα 

 

Ήθελα τα φώτα σας για μια υπόθεση ρύθμισης που μου έτυχε και αφορά σε περιοχή εκτός σχεδίου.

Εντός του γηπέδου υπάρχει μια περιοχή η οποία έχει χαρακτηριστεί ως δασική έκταση. Σε απόσταση 7 μέτρων απο αυτήν υπάρχει αυθαίρετη αποθήκη.

Μπορεί η εν λόγω αποθήκη να ενταχθεί στον Ν.4495  ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

               Συγχαρητήρια συνάδελφοι για την άψογη δουλειά που γίνεται στο forum και πραγματικά τις περισσότερες φορές οι απορίες μας βρίσκουν λύση. Το ερώτημα μου που μου έχει σπάσει το κεφάλι αυτές τις μέρες είναι το εξής:

 

                 Το έτος 1968 εγκρίθηκε με οικοδομική άδεια η ανέγερση ισόγειου καταστήματος σε οικόπεδο ευρισκόμενο εντός οικισμού προϋφιστάμενου του 1923 χωρίς εγκεκριμένο τότε σχέδιο πόλεως. Το ισόγειο κατάστημα, στην εγκεκριμένη μελέτη της αδείας, προβλέπονταν σε επαφή με το όριο του τότε κοινόχρηστου χώρου (δρόμου) και του οικοπέδου.

                Το κατάστημα αυτό, όταν κατασκευάσθηκε, εισχώρησε στον τότε κοινόχρηστο χώρο κατά 50 εκ. περίπου. Από το έτος 1987 και μέχρι σήμερα υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο πόλης στην περιοχή χωρίς να έχει γίνει η πράξη εφαρμογής του.

                Στο εγκεκριμένο σχέδιο πόλης η οικοδομική και ρυμοτομική γραμμή εμφανίζεται σε επαφή με το πρόσωπο του καταστήματος, όπως κατασκευάσθηκε, χωρίς να το ρυμοτομεί. Προφανώς με την πράξη εφαρμογής θα προκύψει ότι πρέπει να γίνει προσκύρωση της λωρίδας των 50 εκ. πλάτους που εισχώρησε το κατάστημα στον τότε κοινόχρηστο χώρο.

                Η ερώτηση που απευθύνουμε είναι αν μπορεί να ενταχθεί στις διατάξεις του Ν.4495/2017 η αυθαίρετη αυτή εισχώρηση του καταστήματος στον τότε κοινόχρηστο χώρο, αφού σύμφωνα με το άρθρο 89 του 4495/17§2α «Δεν υπάγονται στις διατάξεις…η αυθαίρετη κατασκευή…που βρίσκεται σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης…». Στην περίπτωσή μας  το αυθαίρετο ως άνω τμήμα του καταστήματος δεν καταλαμβάνει πλέον κοινόχρηστο χώρο σύμφωνα με το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω σχετικά με την τακτοποίηση σταυλικών εγκαταστάσεων με το παράβολο των 300..Έκταση που έχει παραχωρηθεί από την Περιφέρεια ή από τον Δήμο, για την ανέγερση μόνιμων σταυλικών εγκαταστάσεων και η οποία είναι δασική, μπορεί να τακτοποιηθεί;; ο ιδιοκτήτης την δηλώνει στον ΟΣΔΕ και επιπλέον έχει παραχωρηθεί νόμιμα από την Περιφέρεια στην περίπτωσή μου....

 

Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και με τον 4178.... 

 

 

το άρθρο 120 αναφέρει:

 

''Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων 

και συνοδών κτιρίων προσωρινής διαμονής σε δημόσιες, 
υπό νόμιμη παραχώρηση ή ιδιωτικές εκτάσεις, τις οποίες 
εκμεταλλεύονται νομίμως κτηνοτρόφοι και οι εκτάσεις 
αυτές έχουν καταχωριστεί στο Ολοκληρωμένο Σύστημα 
Διαχείρισης και Ελέγχου Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων 
(ΟΣΔΕ), μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του παρό-
ντος, χωρίς καταβολή προστίμου, αφού υποβάλουν:
α) αίτηση,
β) αντίγραφο της Ενιαίας Αίτησης Ενίσχυσης, με τα αντί-
στοιχα αποσπάσματα χάρτη, όπου αποτυπώνονται από 
το μηχανικό τα σημεία των σταυλικών εγκαταστάσεων,
γ) τεχνική έκθεση μηχανικού, όπου δηλώνεται ότι οι 
επιφάνειες του κτίσματος ή των κτισμάτων προσωρινής 
διαμονής ατόμων δεν υπερβαίνουν συνολικά τα 50 τ.μ.,
καθώς και ο τρόπος κατασκευής αυτών και των σταυλι-
κών εγκαταστάσεων,
δ) παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους 
τριακοσίων (300) ευρώ.''
 
 
Yπήρχε και το παρακάτω έγγραφο από τον Σύλλογο Μελετητών της Ξάνθης, δεν ξέρω αν βγήκε άκρη ή αν υπάρχει άλλη ενημέρωση...
 

Αυθαίρετες σταυλικές εγκαταστάσεις σε δάσος.pdf

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

Εντός του γηπέδου υπάρχει μια περιοχή η οποία έχει χαρακτηριστεί ως δασική έκταση. Σε απόσταση 7 μέτρων απο αυτήν υπάρχει αυθαίρετη αποθήκη.

Μπορεί η εν λόγω αποθήκη να ενταχθεί στον Ν.4495  ?

Απαγορεύεται η ένταξη σε ότι είναι εντός δασικής έκτασης , όχι πλησίον αυτής. Αρα αφού είσαι εκτός της δασικής έκτασης μπορείς να τακτοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

panmyr

    Δημοσίευση σήμερα, 09:58

Καλημέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω σχετικά με την τακτοποίηση σταυλικών εγκαταστάσεων με το παράβολο των 300..Έκταση που έχει παραχωρηθεί από την Περιφέρεια ή από τον Δήμο, για την ανέγερση μόνιμων σταυλικών εγκαταστάσεων και η οποία είναι δασική, μπορεί να τακτοποιηθεί;; ο ιδιοκτήτης την δηλώνει στον ΟΣΔΕ και επιπλέον έχει παραχωρηθεί νόμιμα από την Περιφέρεια στην περίπτωσή μου....

 

 

 

http://www.agronews.gr/green-report/thesmika/arthro/158392/trietis-paratasi-gia-nomimopoiisi-stavlon-se-dasi/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σαν δασική έκταση λαμβάνουμε ότι ορίζει ο ν.998/1979 (όπως ισχύει);

Εξηγούμαι. Έχω περίπτωση όπου η έκταση μου είναι τμήμα πολυγώνου με χαρακτηρισμό ΧΑ (χορτολιβαδική στην Α/Φ 1945 - καθαρή το 2008), και παρόλα αυτά έχει πράσινο πάνω της.

Διαβάζω τον νόμο και λέει ότι νοούνται ως δασικές εκτάσεις οι χορτολιβαδικές όταν ισχύει κάτι από τα παρακάτω:

1) περικλύονται από δασή

2) βρίσκονται σε υψόμετρο και πάνω από άλλα δάση.

 

Παρακάτω λέει ότι υπάγονται στην δασική νομοθεσία και άλλες εκτάσεις όπως ημιορεινές, βραχώδεις και ανώμαλες, αλλά δεν τις λέει δάση.

Η δική μου έκταση συνορεύει με μερικές χορτολιβαδικές ακόμα, με καθαρές και είναι σε υψόμετρο 75μ. Έχει δασική, μόνο από μία πλευρά (δεν περικλύεται).

 

Οπότε η απορία μου είναι:

1) για τον 4495/17 θεωρείται δασική και δεν γίνεται ρύθμιση;

2) γίνεται ρύθμιση, γιατί προστατεύεται ως χορτολιβαδική και όχι ως δασική;

3) είναι πράσινη στο δασικό χάρτη γιατί μπορεί να αλλάζει από δασική σε μη δασική και ανάποδα, ανάλογα αν οι εκτάσεις που την περικλύουν δασώνονται ή όχι;

4) να κάνω ερώτημα σε δασαρχείο, αν η έκταση θεωρείται δασική ή προστατεύεται ως κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

θα δεις σε αυτο

τα δυο θεματα για τις χορτολιβαδικες

 

https://dasarxeio.com/tag/%CF%87%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

 

και θα μιλησεις με το δασαρχειο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

οικοδομική άδεια ΑΟΟΑ (Αυτόνομος Οικοδομικός Συνεταιρισμός Αξιωματικών) περιοχή Παπάγου.

Στο ακίνητο έχει γίνει αλλαγή χρήσης των βοηθητικών χώρων ισογείου και αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση.

Γνωρίζετε αν η περιοχή αυτή διεκδικείται από το δημόσιο ως δασική έκταση ; Ψάχνοντας στο forum εδ'ω γενικά βρήκα μία ανάρτηση παλιά αλλά δεν κατέληγε κάπου.

Νομίζετε ότι πρέπει να πάω απευθείας στον ΑΟΟΑ να ρωτήσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αν και το έχει θίξει συνάδελοφς πιο πάνω επίσης έχω σχεδόν το ίδιο πρόβλημα...:

Οικοδομική άδεια 2003 εκτός σχεδίου όπου το ρέμα αν και υπήρχε δεν δείχτηκε στο τοπογραφικό και έτσι δεν οριοθετήθηκε...Υπάρχει πρόβλημα στην υπαγωγή? το κτίριο έχει απόσταση 20μ. από το ρέμα αλλά δεν είναι καθορισμένη η γραμμή πλημμύρας του.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.