Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Μπορεί να προσφύγει δικαστικά και θα κρίνει το δικαστήριο. Εσύ έχεις ενεργήσει νόμιμα και δεν έχεις κάνει καμία παράλειψη. Όντως δεν υπάρχει καμία απαγόρευση βάσει του Α 89 για ρύθμιση ανοιγμάτων, στο κοινό όριο.

 

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να το κλείσει! Έστω με ημιδιαφανές υαλότουβλο. Αν δεν το κάνει θα το χρυσοπληρώσει.....

 

 

σωστα

και

το υαλοτουβλο

ειναι "τουβλο εξ  υάλου

και ειναι δομικο υλικό

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και για την πληρότητα του θέματος ο κτιριοδομικός στις παραγράφους 9 και 11 (όπως αναριθμήθηκαν) του άρθρου 10 αναφέρει τα εξής:

  9. Στους μεσότοιχους και τους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου που ανεγείρονται σε επαφή με το κοινό όριο των ιδιοκτησιών απαγορεύεται η διάνοιξη ανοιγμάτων. 

  "11". (τέως παρ.10). Ανοίγματα που προϋπήρχαν του ΝΔ-8/73 και αντιβαίνουν στην απαγόρευση της προηγούμενης παραγράφου δεν κλείνονται με πράξη της διοίκησης, αλλά ύστερα από δικαστική απόφαση, που εκτελείται σύμφωνα με τις διατάξεις της πολιτικής δικονομίας".

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ενήργησες σωστά και δεν έχεις πρόβλημα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση ο γείτονας να τον αναγκάσει να το χτίσει τελικά. Όπως αντίστοιχα ο 4495 σου επιτρέπει υπαγωγή αυθαιρέτου σε κοινόχρηστο μόνο με συναίνεση του 51%. Αν όμως οι υπόλοιποι 49% προσφύγουν ασφαλώς και μπορούν να σε αναγκάσουν να το γκρεμίσεις. Ο μηχανικός σε κάθε περίπτωση είναι καλυμμένος εφόσον ενεργεί σύμφωνα με τη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος με τα θέματα των ρυμοτομούμενων θα ήθελα μία γνώμη. Έχω περίπτωση στην Αθήνα με εγκεκριμένο σχέδιο πόλεως του 1955 περίπου όπου η ιδιοκτησία μου (αυθαίρετο κατάστημα) ρυμοτομείται πλήρως με βάση το εγκεκριμένο σχέδιο και γίνεται δρόμος. Από το συνολικό οικόπεδο ουσιαστικά μένει το μισό.

Το σχέδιο δεν έχει εφαρμοστεί στην πράξη. Το κατάστημα παραμένει εκεί εδώ και δεκαετίες. Σήμερα, ο ιδιοκτήτης θέλει να το τακτοποιήσει. 

Πράξη εφαρμογής εκεί λογικά δεν υπάρχει. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ? Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι αφορά αυτή η εξαίρεση ?

Παράθεση

Άρθρο 82

2. Απαγορεύεται η μεταβίβαση δικαιώματος ακινήτου ή αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας....που βρίσκεται :
α) σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις στις οποίες δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων στα οποία υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα, δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται,

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα οι 2 προυποθέσεις που αναφέρεις και παραπάνω

1)Να υφίσταται εμπραγματο δικαίωμα. Δηλαδή το τμήμα αυτό να ανήκε στην ιδιοκτησία του πελάτη σου. Δες τα συμβόλαια του και τοπογραφικά. Το τμήμα που λες ότι ρυμοτομείται είναι εντός του αρχικού ακινήτου του; Αν ποτέ δεν του ανήκε προφανώς ήταν πάντα κοινόχρηστο και δεν γίνεται τίποτα.

2)Να μην έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση. Δηλαδή να μην έχει αποζημιωθεί για το τμήμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αδεια 1983 ισογειο με υπογειο προβλεποταν επικαλυψη με πλακα οπλισμενου σκυροδεματος αντι αυτης εγινε κανονικα ο σκελετος και τα δοκαρια και εγινε κατασκευη στεγης και υπερυψωση  τμηματος αυτης  με τη δημιουργια χωρου κχ (υπνοδωματιο)  με εξωτερικη κλιμακα ανοδου .Το προβλημα  μου ειναι οτι ενα τμημα της υπερυψωσηςενω υπηχε ενα μικρο μπανιο κατω εντος κλισεως  στεγης   μετα το 2011 υπερυψωθηκαν οι εξωτερικες τοιχοποιιες και τοποθετηθηκε νεα στεγη μονο στο τμημα αυτο .Μπορω να κανω υπαγωγη και το τμημα αυτο να το δηλωσω στα μ2  και να αναφερω   οτι δεν μπορει να τακτοποιηθει η αλλαγη μορφης στεγης με την υπερυψωση .θα μπορεσω να δωσω βεβαιωση βασιζομενη στιςεξαιρεσεις (πολεοδομικες παραβασεις)tomh.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εξετάζω μία περίπτωση αυθαίρετων εργασιών εντός ακινήτου που είναι στην Ζώνη Β3 - Αττικό Πάρκο της Ζώνης Οικιστικού Ελέγχου Μεσογείων (ΦΕΚ 199/Δ/2003).

 

Οι εργασίες έγκεινται στη διαμόρφωση ενός αγροτεμαχίου που είχε γεωργική χρήση σε χώρο στάθμευσης με ασφαλτόστρωση του.

 

Το ακίνητο δεν είναι δασικό και οι εργασίες έγιναν μετά την δημοσίευση της Ζ.Ο.Ε. αλλά πολύ πριν τις 28.07.2011 (κατ' εκτίμηση έγιναν την περίοδο 2004 - 2005).

 

Θα εκτιμούσα για τη γνώμη σας επί της δυνατότητας ή μη υπαγωγής της εν λόγω περίπτωσης στο Σύστημα Ν. 4495.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω κάνει υπαγωγή ακινήτου το οποίο βρίσκεται εντός αρχαιολογικού χώρου εκτός ζώνης Α όπου δεν απαγορεύεται η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών, άρθρο 89 παρ. ι

Υπάλληλος αρχαιολογικής υπηρεσίας επιμένει ότι βάσει του άρθρου 1 παρ. 32 του ΦΕΚ 1255Β/05-04-2018 έπρεπε πριν την υπαγωγή μου να έχω την σύμφωνη γνώμη της αρχαιολογικής υπηρεσίας και ότι θα κάνει καταγγελία στην ΥΔΟΜ και θα ζητήσει ακύρωση της δήλωσης υπαγωγής από το ΣΥΠΟΘΑ.

image.png.a792a2f8ea866a8a0031c87e3ebd918a.png

Όμως οι παράγραφοι 9, 10 του άρθρου 116 αφορούν την περίπτωση όπου οι αυθαίρετες κατασκευές είναι σε παραδοσιακό οικισμό.

Αν ο νομοθέτης ήθελε όλες οι περιπτώσεις σε αρχαιολογικό χώρο να έχουν έγκρισης της υπηρεσίας πριν την υπαγωγή δεν θα το προέβλεπε σε αυτοτελές άρθρο ?

Μήπως είμαι κάπου λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι εντός ζώνης Β , η  τελείως εκτός ζώνης προστασίας  ?

Γενικά πάντως Lazyboy , εγώ συμφωνώ με την δική σου προσέγγιση , με το σκεπτικό ότι το άρθρο 116 αφορά παραδοσιακούς οικισμούς και έτσι έχω χειριστεί  και τις δικές μου υποθέσεις.

Εχει εκφρατεί και η άποψη ότι η δια΄ταξη είναι γενικής εφαρμογής και ότι από λάθος μπήκε στο 116 .
Ομως έως τώρα έχουν γίνει 4 αναθεωρήσεις του 4495 και δεν έχει μεταφερθεί η διάταξη εκτός του 116.

Εχει όμως εξαιρετικό ενδιαφέρον τι θα κάνει η ΥΔΟΜ.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.