Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Αν η πραξη εφαρμοφης δεν εχει επικυρωθει και βρισκεται απλα σε τελικο σταδιο, μπορω να την αγνοήσω?

Ποιος παιρνει την ευθυνη για την φαση στην οποια βρισκεται η ΠΕ?  Ο μηχανικος που συντασσει και υπογραφει το τοπογραφικο διαγραμμα? 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς υποθετικά. Σε προηγούμενα μηνύματα λες ότι δεν γνωρίζεις αν έχει κυρωθεί η όχι η πράξη εφαρμογής. Είναι πολύ σημαντικό να το διαπιστώσεις και να κάνεις ότι προτείνει ο Δημήτρης. 

Μετά την κύρωση της ΠΕ το οικόπεδο που αποδίδεται καθίσταται οριστικό και αυτό μπορεί να μη μοιάζει με το αρχικό.

Υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις όπου το οικόπεδο μπορεί να ρυμοτομείται περισσότερο από την απαιτούμενη εισφορά σε γη, οπότε πρέπει η επιπλέον επιφάνεια να αποζημιωθεί. Άλλη περίπτωση είναι η εισφορά σε γη να είναι μεγαλύτερη από την ρυμοτομούμενη επιφάνεια, οπότε εκεί κρίνεται συνήθως η διαφορά να καλυφθεί με εισφορά σε χρήμα κλπ.

 

Επίσης να διευκρινήσεις αν αναφέρεσαι σε νομιμοποίηση ή σε υπαγωγή, διότι στο αρχικό μήνυμά σου ρωτάς για περίπτωση νομμιοποίησης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1.  Δεν εχει ακομα κυρωθει η πραξη εφαρμογης αλλα πληροφορηθηκα οτι ειναι τυπικη διαδικασια να κυρωθει.

2.  Ο πελατης καιγεται να κανει μεταβιβαση.

3.  Αναφερομαι σε υπαγωγη στον Ν.4495

 

Εννοειται οτι θα μιλησω με τον συμβολαιογραφο, απλα δεν  μου ειναι σαφες το εξης:

Στο τοπογραφικο διαγραμμα αποτυπωνεται η παρουσα κατασταση, σωστα? Αρα ο τοπογραφος, στην περιπτωση που δεν εχει κυρωθει η ΠΕ, δεν πρεπει ν'αναφερθει σε ρυμοτομουμενο τμημα, υποχρεωση εισφορας σε γη/χρημα κλπ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αναλαβει την υπαγωγη στον Ν.4495, αλλα το τοπογραφικό θα το συνταξει τοπογραφος.

Επειδη ομως, κατα την πρωτη επικοινωνια μαζι του, μου ανεφερε οτι δεν εχει κυρωθει ακομα η πραξη εφαρμογης αλλα εγω βλεπω στο τοπογραφικο του διαγραμμα ρυμοτομουμενο τμημα, υποχρεωση εισφορας σε γη/χρηματα κλπ, προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως συμβαινει πριν μιλησω μαζι του για δευτερη φορα, ετσι ωστε να ειμαι σιγουρος οτι το κτιριο μπορει να υπαχθει στις διαταξεις του Ν.4495.

Link to comment
Share on other sites

υποθετοντας οτι ολα  οσα ανεφερες ειναι αυθαιρετα

- ή τακτοποιει τα αυθαιρετα...

-ή βγαζει αδεια κατεδαφισης...

 

εσυ,  αφου δεν εχεις το τελικο οικοπεδο,

εχεις "ακομα" ενα γηπεδο που "υπαγεται στις διαταξεις του 1337, θα καταστει οικοδομησιμο μετα την μεταγραφη της ΠΕ,

και οφειλει εισφορα σε γη και χρημα"

 

[γνωμη μου]

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα ειναι οτι βλεπω ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ στο κομματι το οποιο ΘΑ ρυμοτομηθει.

Μπορω να ενταξω στον Ν.4495 αυθαιρεσιες οι οποιες βρισκονται σε κομματι το οποιο η πραξη εφαρμογης -η οποια ακομα δεν εχει κυρωθει- παρουσιαζει ως ρυμοτομουμενο?

Ρυμοτομουμενο δεν σημαινει ουσιαστικα κοινοχρηστος χωρος πολης?

Link to comment
Share on other sites

"κοινοχρηστο" γινεται το ρυμοτομούμενο μετα την μεταγραφη της ΠΕ

Μεχρι τοτε ειναι δικο σου.

Αρα, νομιμα τακτοποιεις.

 

Ασε που μπορει να σου παιρνουν για εισφορα σε γη περισσοτερα τμ. απο οσα επρεπε,

οπότε για αυτα ισχυουν οι διαταξεις περι απαλλοτριώσεων.

 

Δλδ δικαιουσαι να μην επιτρεπεις την καταληψη των ρυμοτομούμενων

μεχρι να αποζημιωθεις για αυτα τα επι πλεον τμ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη να σε ρωτησω κατι...αν εχεις κτισει με νομιμη αδεια (οικοδομησιμοτητα) εχεις παραχωρηση ηδη καποια τμ ρυμοτομουμενα με συμβολαιο (στην αδεια) και ερχεται η ΠΕ και σου λεει ρυμοτομω και αλλα τμ (με αποζημιωση) και πχ σου κοβει τη ραμπα του γκαραζ τι μπορεις να κσνεις τοτε;

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα ακριβως...αυτο το περι "παραχωρησης", το οποιο εχει σχεση -μαλλον- με πραξη τακτοποιησης

 

αλλά στις ΠΕ  για τα νομιμα επικειμενα

υπαρχει υποχρεωση αποζημιωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.