Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Τα κτίρια εντός του κέντρου των πόλεων που ξεχειλίζουν λίγο (5-10 πόντους) από τη ρυμοτομική πως τα τακτοποιούμε; Έχω περίπτωση οικ. άδειας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης που μου συμβαίνει σε 2 πλευρές. Ο τοπογράφος προτείνει (παρόλο που δεν απαιτείται) να συντάξουμε νέο τοπογραφικό και να εφαρμόσει  εκ νέου τη ρυμοτομική . 

Είναι δόκιμο κάτι τέτοιο;

Φαντάζομαι δεν πιστεύει κανείς ότι υπάρχει κτίριο που είναι ακριβώς ως τη ρυμοτομική...

Link to comment
Share on other sites

Κατ.3

ιειε)   αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παραγράφου 2 του άρθρου 89,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, kan62 said:

Κατ.3

ιειε)   αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παραγράφου 2 του άρθρου 89,

 

αυτό το 5% στο εμβαδόν προφανώς είναι ανεξάρτητο από άλλες παραβάσεις εντός του οικοπέδου; 

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, θεωρώ οτι, αυτη η διαταξη ιειε,  ετσι οπως ειναι γραμμενη

"ιειε)   αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παραγράφου 2 του άρθρου 89, "

 

αφορα  ειδικα  και μονον  τις παρεκκλισεις των περιπτώσεων α, β και γ,  που αναφερεται και μονο σε αυτες.

Για τις υπολοιπες, ισχυει η διαταξη του 81 παρ. 2 , που αναφερεται σε αποκλισεις των διαστασεων του κτιρίου.

τις καλημερες μου

 

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αφορα  ειδικα  και μονον  τις παρεκκλισεις των περιπτώσεων α, β και γ,  που αναφερεται και μονο σε αυτες.

Για τις υπόλοιπες, ισχύει η διάταξη του 81 παρ. 2 , που αναφερεται σε αποκλισεις των διαστασεων του κτιρίου.

επειδή έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές με απόλυτο τρόπο ότι η χρήση του 5% (επειδή εμπλέκει επιφάνεια) δεν μπορεί να συνδυαστεί μεύπαρξη άλλων αυθαιρεσιών υπέρβασης δόμησης στο ακίνητο.. γι αυτό ρωτάω.

καλήμερα!

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο θεωρώ, ότι δηλαδή η περίπτωση αυτή υπάρχει μόνο για να λύσει τα μικροπροβλήματα διενέξεων με το δημόσιο χώρο.

Επίσης θα μπορεί να συνυπάρξει με άλλες παρανομίες στο κτήριο, όπως η κατ.3 συνδυάζεται με άλλες κατηγορίες που υπάγονται. Αλλιώς δεν έχει νόημα ...

Εκείνο που θεωρώ όμως σίγουρο είναι ότι το όριο του 5% θα περιλαμβάνει όλα τα πρόσωπα του οικοπέδου. Αλλά ανά ιδιοκτησία, σιγά το πρόβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kan62 said:

Και εγώ το ίδιο θεωρώ, ότι δηλαδή η περίπτωση αυτή υπάρχει μόνο για να λύσει τα μικροπροβλήματα διενέξεων με το δημόσιο χώρο.

Επίσης θα μπορεί να συνυπάρξει με άλλες παρανομίες στο κτήριο, όπως η κατ.3 συνδυάζεται με άλλες κατηγορίες που υπάγονται. Αλλιώς δεν έχει νόημα ...

Εκείνο που θεωρώ όμως σίγουρο είναι ότι το όριο του 5% θα περιλαμβάνει όλα τα πρόσωπα του οικοπέδου. Αλλά ανά ιδιοκτησία, σιγά το πρόβλημα ...

έχω οροφοδιαμέρισμα με 3 όψεις ελεύθερες, οι δυο με υπερβάσεις στις  Ρ.Γ.

 

6 ώρες πριν, kan62 said:

Και εγώ το ίδιο θεωρώ, ότι δηλαδή η περίπτωση αυτή υπάρχει μόνο για να λύσει τα μικροπροβλήματα διενέξεων με το δημόσιο χώρο.

Πιστεύω πως δεν είναι ξεκάθαρο αυτό. Ειδικά όταν στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ έχει συμπεριληφθεί και η απόκλιση του 5% και στη διάσταση του ύψους που δεν έχει σχέση με δημόσιο χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εφαρμόζεις κατηγορία 3 για τα τμήματα που εξέχουν της ρυμοτομικής εφόσον εμπίπτουν στο ιειε της κατηγορίας 3 που παραθέτουν παραπάνω οι συνάδελφοι. Τι σε προβληματίζει ; Αν θες ανέβασε και το σχέδιο κάτοψης με σκιαγράφηση των εξέχοντων- της ρυμοτομικής γραμμής-τμημάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και Καλή Χρονιά. Έχω ακίνητο - χρήση γηπέδου ποδοσφαίρου (ιδιοκτησία ΕΤΑΔ και ιδιώτη). Υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα αποδυτηρίων. Υπάρχει ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΣΧΈΔΙΟ το οποίο ρυμοτομεί την ιδιοκτησία. Μπορώ να το ρυθμίσω?

Link to comment
Share on other sites

προτεινόμενο=υπο μελετη=υπο συζητηση= υπο εγκριση=  στον "αερα"

 

ούτε εχεις καμμιά "συντέλεση" του αρθρου 89 παρ. 2α

υγ

το ΕΤΑΔ,  σαν συνιδιοκτητης, συμφωνεί?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.