Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

Γενικά οι εφορείες δεν θέλουν να εφαρμόσουν το 116 όπως είναι γραμμένο και μας βάζουν εμάς στην μέση, αντί να πάνε σε διάλογο με το νομοθέτη. Και εγώ στο συγκεκριμένο χειρίζομαι τις υποθέσεις μου όπως διατυπώνεται.
Επίσης θεωρώ ότι ακόμα είναι αρμόδιοι οι ΕΔ να ελέγχουν δηλώσεις από καταγγελίες. Η απαίτηση να περάσει από ΣΥΠΟΘΑ είναι επίσης περίεργη. Στο ΣΥΠΟΘΑ δώσανε μόνο έλεγχο των δηλώσεων που αλλάζει πάνω από 20% το πρόστιμο.

Επίσης οι διάφορες εφορείες λέγονται "μνημείων" και τυπικά δεν έχουν αρμοδιότητα σε μη-ανθρωπογενές περιβάλλον. Παρ'όλα αυτά κατά το δοκούν ορίζουν τεράστιες εκτάσεις υπό την προστασία τους.

 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 585
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

και για να μην ψάχνεις από δω και από κει  δες εδώ -το Νομοσκόπιο βοηθάει! http://www.nomoskopio.gr/index.html?n_4495_17_89.php

αυτή και αν ερώτηση!

Η απαγόρευση τόσο στον 4178 όσο και στον 4495 αφορά την υπαγωγή μέσα σε ρέμα όχι δίπλα σε ρέμα ανεξαρτήτως της απόστασης από αυτό. Επομένως δεν βρίσκω πρόβλημα για την τακτοποίηση.

Posted Images

Ανοιχτό υπόστεγο για πάρκινγκ σε ρυμοτομούμενο τμήμα του οικοπέδου μπορεί να υπαχθεί;

 Η πράξη εφαρμογής δεν έχει ολοκληρωθεί.

Edited by Pavlos33
Link to post
Share on other sites

Αν υφίσταται εμπράγματο δικαίωμα (του ανήκει/δεν έχει παραχωρηθεί) και δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση (δεν έχει αποζημιωθεί) ναι μπορεί.

  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
On 29/3/2019 at 1:22 ΜΜ, LESS said:

Ανοιχτό υπόστεγο για πάρκινγκ σε ρυμοτομούμενο τμήμα του οικοπέδου μπορεί να υπαχθεί;

 Η πράξη εφαρμογής δεν έχει ολοκληρωθεί.

Οι πίνακες της Π.Ε δείχνουν το οικόπεδο να έχει και αποζημίωση από Δήμο για την ρυμοτομούμενη επιφάνειά του ή εξαντλεί με την ρυμοτόμηση την υποχρέωση εισφοράς σε γη;

Αν είναι το δεύτερο και δεν αναμένει αποζημίωση, τηρώ επιφύλαξη για το αν τακτοποιείται καθώς η περίπτωση αυτή είναι διαφορετική από τα παλιά σχέδια προ 1337 για τα οποία ρυμοτομούμενο τμήμα επιδέχεται αποζημίωσης λόγω αναγκαστικής απαλλοτρίωσης και μετά την πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού αποζημιώσεων,  θα κριθεί το αποζημιούμενο και το αυτοαποζημιούμενο τμήμα (από την ίδια την ιδιοκτησία) και θα επέλθει τελικά η συντέλεση της απαλλοτρίωσης με την κατάθεση της αξίας αποζημίωσης στο ταμείο παρακαταθηκών.

 

Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής σε βιοτεχνικό κτίριο με οικοδομική άδεια του 2002.

- Η συγκεκριμένη περιοχή διέπεται από τη συνθήκη Ramsar (το 1975, χωρίς βέβαια να υπάρχει χάρτης)

- Το 2004 η περιοχή χαρακτηρίστηκε ως εθνικό πάρκο (βάσει υπουργικής απόφασης του 2004), και καθορίστηκαν ζώνες προστασίας και περιορισμοί δόμησης,

όπου οι βιοτεχνικές χρήσεις δεν επιτρέπονται.

- To 2011 εντάχθηκε και στις διατάξεις του Ν/3937/2011 (Natura)

- Η αυθαίρετη κατασκευή συντελέστηκε το έτος 2007.

Με δεδομένο ότι το ΣτΕ με την υπ΄ αρ. 2036/2015 απόφασή του αποφάνθηκε ότι ο χαρακτηρισμός μιας περιοχής ως Εθνικού Πάρκου, σύμφωνα με τις συνταγματικές επιταγές – άρθρο 24 Συντάγματος –  θα πρέπει να γίνεται με την έκδοση Προεδρικού Διατάγματος και όχι με υπουργική απόφαση.

Η εν λόγω αυθαίρετη κατασκευή μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του Ν.4495/17;

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

Υπόγειο καταστήματος έχει επεκταθεί εκτός οικοδομικής - ρυμοτομικής γραμμής (επεκτάθηκε κάτω από το πεζοδρόμιο στον χώρο που ήταν το κουραγκλέ για φωτισμό), μπορεί να δηλωθεί ?

Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως όχι εκτός και αν δεν έχει συντελεστεί απαλλοτρίωση. Δηλαδή μιλάμε για παλιό σχέδιο πόλης που εκκρεμεί Π.Τ. πλην όμως αν στην άδεια έδειξαν το οικόπεδο μέχρι την οικοδομική γραμμή και στο συμβόλαιο δεν υπήρξε επιφύλαξη για αξιώσεις στο ρυμοτομούμενο, δε βλέπω να γίνεται.

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Η οικοδομή είναι πολύ παλιά και ο δρόμος ήταν διανοιγμένος πριν την κατασκευή, στην άδεια το οικόπεδο είναι μέχρι την ΟΓ.

Παρόλο που η παράβαση είναι σε υπόγεια στάθμη λες ότι εμπίπτει στις ίδιες διατάξεις για τα ρυμοτομούμενα?

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλησπερα 

μονοροφη οικοδομή με αυθερετα ερκερ και εξώστες εκτός ρυμοτομικης γραμμής σχεδιο πολεως προυπαρχει της οικ. αδειας 

μπρορουν να τακτοποιηθούν παραθετω το διάγραμμα καλυψης 

au.pdf

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε οικόπεδο εντός οικισμού με εκδοθείσα άδεια το 1990 (η τελευταία) καθορίζεται σε απόσταση 15 μέτρων από το πρόσωπο του οικοπέδου η οικοδομική γραμμη. Το 1992 καθορίζεται το όριο αιγιαλού και παραλίας, η οποία δε γραμμή αιγιαλου καθοριζεται στο οριο του οικοπέδου (πρόσωπο) και το οριο παραλίας στα 10 μέτρα απο το οριο αιγιαλου. Το 2002 κατασκευαζονται καποιες αυθαιρετες κατασκευες (μπαρ, περγκολες)εντος πρασίας και οριου παραλιας. Συμφωνα με το συγκεκριμενο αρθρο (89) οι αυθαιρετες κατασκευες εντος ζωνης παραλιας δεν δυναται να τακτοποιηθουν. 

Στη δηλωσή μου θα ενταχθουν μονο οι αυθαιρεσιες που επιτρεπει ο νομος και οι αλλες απλα θα αναφερθουν στην τεχνικη εκθεση και τα σχεδια και παραλληλα δεν εκδιδεται βεβαιωση νομιμοτητας εως οτου κατεδαφιστουν οι μη ενταγμενες αυθαιρετες κατασκευες, ή απλα δεν τακτοποιειται τιποτα στο ακίνητο;

Στη περιπτωση που τακτοποιηθουν εν μέρη οι αυθαιρεσίες αυτό συνεπάγεται οτι το κτιριο δεν είνα καθ' όλα νομιμο και ουτε μεταβιβάζεται (προφανώς) αλλά ουτε να εκδόσει άδειες μικρής κλίμακας;

Ευχαριστώ

 

 

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.