Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Η πράξη εφαρμογής έγινε το 10/1995 για επέκταση σχεδίου πόλης, κυρώθηκε το στις 27/06/1996.Ο πελάτης αποζημιώθηκε για το τμήμα το οποίο ρυμοτομείται από την επέκταση τ σχεδίου με νέο οικόπεδο.Η  ρυμοτόμηση δεν εφαρμόστηκε επί της ουσίας. Στις 15-02-2017 έγινε διόρθωση της πράξης εφαρμογής επέκτασης σχεδίου πόλης και κυρώθηκε 27 διορθωτική πράξη της ίδιας Π.Ε, οποία αναφέρει πώς για την εν λόγω ιδιοκτήσια προέκειπτε συνολική αποζημίωση Ε=1696.09.Αποδόθηκε, στο Ο.Τ, το τελικό οικόπεδο Ε=920,88  .Τι συμάινει αυτό?Το τμήμα που ρυμοτομείται ανήκει στο Δημόσιο?Εντομεταξύ η κτηματική το έχει σαν παραλία. Τι μπορώ να κάνω?Το τακτοποιώ?

Link to comment
Share on other sites

 

υποθετω οτι ..πχ. της πηραν τα 1000  τμ. και της εδωσαν αλλου   500 και μετα την διορθωτικη πρεπει να της δοσουν αλλα 500

[μαλλον με βαση της αξια γης στο Νεο οικοπεδο σε σχεσημε την αξια αυτου πού ειχε πρωτα]

Τα λεω ολα  υποθετικα   μια και οι πληροφοριες που δινεις ειναι λιγες και δεν φθανουν

 

καλυτερα να δεις τον μελετητη

ή να συνεργαστεις με τοπογραφο

 

Link to comment
Share on other sites

Για την εν λόγω πράξη η οποία ρυμοτομεί οικόπεδο στο οποίο υπάρχει  κτίσμα η πολεοδομία και η πράξη εφαρμογής αναφέρει πως έχει αποζημιωθεί.  Μπορώ να το τακτοποιήσω χωρίς να εκδώσω βεβαίωση μη αυθαιρεσίας?Εφόσον έχει αποζημιωθεί για διάνοιξη δρόμου γιατί η κτηματική το έχει ως παραλία?

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση έγκρισης οριογραμμών αιγιαλού και παραλίας (που είναι και πιο ισχυρή) τι λέει?

Εξαιρείται το κτίσμα (αν προϋπάρχει της ανωτέρω απόφασης)?

Σε κάθε περίπτωση, απάντηση εξ αποστάσεως δεν μπορεί να δοθεί, διότι δεν γνωρίζουμε τα πλήρη στοιχεία

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

.....

καλυτερα να δεις τον μελετητη

ή να συνεργαστεις με τοπογραφο

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να δηλώσω ένα ακίνητο το οποίο είναι κοντά σε αεροδρόμιο πολεμικής αεροπορίας. Πιστεύω δηλαδή ότι είμαι στην περίπτωση του άρθρου 89

ιη)   σε περιοχές που υπόκεινται σε περιορισμούς για την προστασία εναέριας κυκλοφορίας, εκτός αν συνοδεύεται από σχετική έγκριση της υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας.

Ωστόσο εγώ ρυθμίζω υπέρβαση ύψους ισόγειου καταστήματος 3όροφης οικοδομής...δεν έχει σημασία αυτό έτσι δεν είναι, θέλω να πω δεν με απαλλάσσει από την υποχρέωση έγκρισης λόγω του ότι είναι στο ισόγειο η ιδιοκτησία και όχι στον τελευταίο όροφο, σωστά? Μπερδεύομαι βέβαια διότι πρόκειται για Πολεμική καιόχι πολιτική αεροπορία...θα πάρω τηλ την Δευτέρα στην αεροπορία και θα ενημερώσω και το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

να το δεις....διοτι,

ναι μεν μεταβιβαζεται ενα ισογειος χωρος, αλλα υπαρχει ενας   κοινοχρηστος και κοινοκτητος σκελετος  μιας ενιαιας οικοδομης,

απο το ισογειο μεχρι και το δωμα, στο οποιο εχει συμμετοχη και ο χωρος αυτος οπως και οι υπολοιποι.

Εξ αλλου, η απαγορευση αναφερεται σε

"ιη)   σε περιοχές που υπόκεινται σε περιορισμούς για την προστασία εναέριας κυκλοφορίας, εκτός αν συνοδεύεται από σχετική έγκριση της υπηρεσίας Πολιτικής Αεροπορίας."

Μεχρι να ρωτησεις, δεν ξερεις εαν και ποίους περιορισμους εχεις παραβιασει.

 

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σ'ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση. Λοιπόν, μόλις πήρα στην Αεροπορία και μου είπαν ότι για οποιοδήποτε κτίσμα εντός ακτίνας 5 χλμ από τα όρια του αεροδρομίου απαιτείται έγκριση... Δεν απαιτείται φυσικά γι αυτά που έχουν οικοδομική άδεια και άρα σίγουρα και έγκριση υψομέτρου και στα οποία δεν έχει γίνει υπέρβαση του ύψους της αδείας. Αλλιώς και γι αυτά. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε εμπορικό κέντρο το οποίο έχει πράξη σύστασης οριζ. Ιδιοκτησίας έχω μια Αυθαίρετη προέκταση  ισογείου καταστήματος ΥΔ ΚΧ η οποία  κατά το ήμισυ είναι μέσα σε δουλεία διαβάσεως, η οποία υπάρχει συμβολαιογραφικά όμως στην πράξη δεν χρησιμοποιείται.

Στο τοπογραφικό της αδείας δεν φαίνεται η δουλεία.

Είναι ξεκάθαρο ότι μπορώ  να τακτοποιήσω μόνο το τμήμα της αυθαιρεσίας που είναι εκτός της δουλείας .

  • Για το υπόλοιπο τμήμα που είναι μέσα στη δουλεία τι ενέργειες μπορούμε να κάνουμε?

  • Για να είμαι καλυμμένος από τα δικαιολογητικά που θα καταθέσω στο σύστημα για την τακτοποίηση του τμήματος που είναι εκτός της δουλείας :

 -χρειάζεται  να κάνω καινούριο τοπογραφικό που να φαίνεται μόνο:η δουλεία ,το κατάστημα και η αυθαίρετη προέκταση?

- τοπογραφικό για όλο το οικόπεδο που να δείχνω σε περίγραμμα όλο το εμπορικό κέντρο και τα  τρία παραπάνω ?

- ή να χρησιμοποιήσω το τοπογραφικό της αδείας και να βάλω σε αυτό  την δουλεία ,το κατάστημα και η αυθαίρετη προέκταση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατοικία με άδεια του 1964 βρίσκεται σε οικισμό που υπάρχει σχέδιο με ΒΔ του 1917. (υπάρχουν μεταγενέστερες τροποποιήσεις και επεκτάσεις του ρυμοτομικού που δεν αφορούν την περίπτωση μου)

Έγινε αυθαίρετη αποθήκη το 1970 και τμήμα αυτής βρίσκεται εντός του μη διανοιγμένου δρόμου. Τακτοποιείται η αποθήκη?

Γενικά με τα ρυμοτομούμενα έχω πολλές απορίες, η συντέλεση απαλλοτρίωσης έχει γίνει μόνο όταν υπάρξει αποζημίωση? Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν οδηγούν σε αποζημίωση? Πρέπει να προηγηθεί πράξη εφαρμογής ? Σε οικισμούς όπως αυτόν που δεν προβλέπεται να γίνει κάτι τέτοιο πως αντιμετωπίζονται? Η μη αποζημίωση πώς αποδεικνύεται, μόνο με τη δήλωση του ιδιοκτήτη? 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Για να είναι δυνατή η τακτοποίηση σε ρυμοτομούμενο πρέπει να ισχύουν ταυτόχρονα 2 προϋποθέσεις. α)Να υπάρχει εμπράγματο δικαίωμα (δήλαδη το τμήμα στο οποίο υλοποιήθηκε η αυθαίρετη κατασκευή να αποδεικνύεται ότι είναι ιδιοκτησία του πελάτη σου) β)Να μην έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση (δηλαδή να μην έχει αποζημιωθεί για το τμήμα αυτό). Για το 1ο ελέγχεις τα συμβόλαια, για το 2ο απευθύνεσαι στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου. Η τακτοποίση δεν επηρρεάζει την μετέπειτα ολοκλήρωση της απαλλοτρίωσης και τα τακτοποιημένα κτίσματα δεν αποζημιώνονται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.