Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

Υπόστεγο με άδεια εκτός σχεδίου έχει κλείσει περιμετρικά και έχει γίνει εμπορική αποθήκη. Θεωρητικά δεν αλλάζουν τα μεγέθη της κάλυψης/δόμησης/όγκου, οπότε η αυθαιρεσία κατατάσσεται στην περίπτωση §3α των πολεοδομικών παραβάσεων του άρθρου 81;

Επιπλέον, ανεξάρτητα από το ύψος του προστίμου ανέγερσης και διατήρησης αν βγάλω άμεσα άδεια νομιμοποίησης το πρόστιμο ανέγερσης περιορίζεται στα 200€ όπως αναφέρεται στο τέλος της §4 του αρ. 94;

Είναι ορθή η σκέψη μου ή παραλείπω κάτι στη συλλογιστική μου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Τετραώροφο κτίριο χωρίς σύσταση Ο.Ι. έχει ένα μεγάλο αριθμό αυθαιρεσιών, οι οποίες υπάγονται στον 4495 εκτός από μία: Στην απόληξη του κλιμακοστασίου επιφάνειας 18τ.μ. έχει τοποθετηθεί κεραμοσκεπή η οποία στο Google earth δε φαίνεται κατασκευασμένη το 2013. Ο ιδιοκτήτης έχει αποδεικτικό κατάθεσης 2010 για πληρωμή κατασκευής στέγης στο ακίνητο. Πώς θα το αντιμετωπίζατε?

Edited by Giannis Psihogios
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Giannis Psihogios said:

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Τετραώροφο κτίριο χωρίς σύσταση Ο.Ι. έχει ένα μεγάλο αριθμό αυθαιρεσιών, οι οποίες υπάγονται στον 4495 εκτός από μία: Στην απόληξη του κλιμακοστασίου επιφάνειας 18τ.μ. έχει τοποθετηθεί κεραμοσκεπή η οποία στο Google earth δε φαίνεται κατασκευασμένη το 2013. Ο ιδιοκτήτης έχει αποδεικτικό κατάθεσης 2010 για πληρωμή κατασκευής στέγης στο ακίνητο. Πώς θα το αντιμετωπίζατε?

Από τη στιγμή που στο Google προκύπτει ότι το 2013 δεν υπάρχει σκέπη.....είναι ανόητο να επικαλείται κάποιος το αποδεικτικό πληρωμής.

Δες αν υπάρχει δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης της στέγης σε συνδιασμό με την νομιμοποίηση των υπολοιπων παραβάσεων .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς άδεια νομιμοποίησης για τα υπόλοιπα αυθαίρετα δεν προβλέπεται. Αυτό που σκέφτομαι είναι να υπάγω το ακίνητο στον 4495, να αναφέρω την παράβαση και να μην την τακτοποιήσω. Σε δεύτερο χρόνο, εάν ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να εκδόσει οικοδομική άδεια, θα χρειαστεί να προβεί σε ενέργειες για την κεραμοσκεπή.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά φαίνεται η ύπαρξη απόληξης κλιμακοστασιου και δεν φαινεται η στεγη αυτης;Η απόληξη σύμφωνα με την εγκύκλιο 2 μπορεί να μπει και με αναλυτικό.Κοιτα μήπως  μπορουν να υπαχθούν παραβάσεις με πληρωμη προστιμου και παραβασεις προς εκδοδη αδειας οπότε να συμπεριληφθεί και η στεγη σαν νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, janna said:

Αν κατάλαβα καλά φαίνεται η ύπαρξη απόληξης κλιμακοστασιου και δεν φαινεται η στεγη αυτης;Η απόληξη σύμφωνα με την εγκύκλιο 2 μπορεί να μπει και με αναλυτικό.Κοιτα μήπως  μπορουν να υπαχθούν παραβάσεις με πληρωμη προστιμου και παραβασεις προς εκδοδη αδειας οπότε να συμπεριληφθεί και η στεγη σαν νομιμοποίηση.

Η απόληξη φαίνεται στις φωτογραφίες πεντακάθαρα. Η στέγη αυτής όχι. Είναι ακίνητο με πολλές παραβάσεις, οι οποίες αποδεικνύονται όλες προ 2011. Και αν δεν έμπαινα και google earth, ούτε που θα το είχα καταλάβει το συγκεκριμένο. Είναι μία χούφτα κεραμίδια (<20τ.μ.), σκέφτομαι να τα βγάλω μόνος μου να τελειώνω. Ο ιδιοκτήτης επιμένει πως έγιναν το 2010, και να υποβληθεί έτσι. Πραγματικά έχω πελαγώσει, έχω ρίξει πολλή δουλειά για το συγκεκριμένο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Το τί λέει ο ιδιοκτήτης δε σε αφορά. Πόσο μάλλον αφού αποδεδειγμένα λέει ψέμματα! Αν θέλει να ξηλώσει τα κεραμίδια και να πάς μετά να κάνεις τη δήλωση μια χαρά. Διαφορετικά μπορείς να κάνεις δήλωση υπαγωγής για να τακτοποιήσεις τις αυθαιρεσίες πριν το 2011 στην οποία όμως θα αναφέρεται και θα φαίνεται στα σχέδια ότι υπάρχει αυθαίρετη κεραμοσκεπή η οποία δεν τακτοποιείται γιατί υλοποιήθηκε μετά το 2011. Φυσικά δεν μπορεί να εκδοθεί καμία βεβαίωση αν δεν νομιμοποιηθεί ή κατεδαφιστεί η αυθαίρετη κεραμοσκεπή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ. Κατασκευές προ 2011 που τακτοποιούνται και κατασκευές μετά το 2011.

Σκέφτομαι να τις αναφέρω σε όλα τα έγγραφα (σχέδια και τ.ε) ότι δεν τακτοποιούνται με την παρούσα δήλωση και να προχωρήσω μετά σε νομιμοποίηση ή κατεδάφιση αυτών....

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη εναλλακτική...

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση με αυθαίρετες κατασκευές προ και μετά το 2011 εχω κάνει ακριβώς αυτό που αναφέρεται και πιο πάνω.

Ρύθμισα τα πρό του 11 προφανώς δεν εξέδωσα κάποια βεβαίωση για μεταβίβαση και ανέφερα

ρητώς στην τ.ε και παντού ότι υφίσταται αυθαιρεσία μετά το 2011. Εν προκειμένω πρόκειται για στέγη οπότε και να θελα δε θα μπορούσα

να την....κρύψω...

Απο κει και πέρα για τα μετά το 2011 η διαδικασία είναι είτε νομιμοποίηση είτε κατεδάφιση και είναι ανεξάρτητη απο τη ρύθμιση.

 

Υ.Γ Και μένα το google earth με...έσωσε-έκαψε. Ενω το 2012 φαίνονταν πλάκα οροφής-ταράτσα, το 2015 φύτρωσε σκεπάρα...Και η ειρωνεία είναι οτι είναι και εξαιρετική
κατασκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.