Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

Καλησπέρα , για να δω αν κατάλαβα καλά , σε ακίνητο μετά το 11 που βγάζει οικοδομική άδεια οι εκπτώσεις που δικαιούται να πάρει είναι οι εξής...?

έχει 20% έκπτωση επί του αθροίσματος ανέγερσης και διατήρησης λόγω έκδοσης αδείας ή πληρώνει το 20%

Ομοίως και για τα άλλα: έχει 30% έκπτωση λόγω αποδοχής του προστίμου και άλλα 30% έκπτωση λόγω εφάπαξ πληρωμής....?

Δλδ αν το άθροισμα ανέγερσης και διατήρησης είναι Α θα πληρώσει εν τέλει :

Α*20%*30%*30%=  

ή η έκπτωση του είναι αυτή και θα αφαιρεθεί από το αρχικό ποσό...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

16 λεπτά πριν, Elena Stefanaki said:

.... για να δω αν κατάλαβα καλά , .....

.... Α θα πληρώσει εν τέλει :

Α*20%*30%*30%=  

....

Δεν ξέρω τι κατάλαβες.... αλλά αν βάλουμε (πχ) Α=10000€ και κάνουμε τις πράξεις

10000 Χ 20% = 2000€

2000 Χ 30% = 600€

600 Χ 30%   = 180€

Δηλαδή τελικό ποσό 180€ ...... !!!! μια χαρά τσάμπα θα μας βγεί 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε , ναι γι αυτό ρωτάω ένα ξεκαθάρισμα επί των εκπτώσεων....αν Α=10000€ που λες.

Τότε η έκπτωση είναι 10000*20%=2000

10000*30%=3000

1000830%=3000

Δλδ ,από τα 10000 του αρχικού προστίματος έχει έκπτωση (2000+3000+3000=)8000?  οπότε πληρώνει 1000-8000=2000€

ή πληρώνει τα 8000....?

Δεν ξέρω αν έχει κολλήσει το μυαλό μου τώρα αλλά.....έχω μπερδευτεί....Αν έχεις ποιο καθαρό μυαλό βοήθησε με να τα ξεμπερδέψω γιατί έχω κολλήσει....

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2020 at 1:09 ΜΜ, Elena Stefanaki said:

,,....Αν έχεις ποιο καθαρό μυαλό ....

...

μπα..... που να το βρω το καθαρό μυαλό...

Εδώ ούτε καν κατάλαβα το ερώτημα σου (ή πιο σωστά διαβάζοντας το, το προσπέρασα για να μη κολλήσω κι εγω....) αλλά βλέποντας τις πράξεις και με αυτοματισμό μου βγήκε νούμερο που δεν στέκει είχα ή νομίζω πως έχω δεδομένο ότι και το ερώτημα κάπου πάσχει....

 

Γενικά όμως επι συγκεκριμένων καταστάσεων  ήταν ευκολάκι σαν ζήτημα και έβγαινε αβίαστα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σε περίπτωση ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών σε οικόπεδο, υπάρχουν κατασκευές πριν και μετά το 2011. Για τις κατασκευές πριν το 2011 ακολουθείτε η διαδικασία της ρύθμισης με τον Ν.4495/17. 

Στην περίπτωση που οι κατασκευές μετά το 2011 δύναται να νομιμοποιηθούν, είναι σωστό να αναγραφούν στην τεχνική έκθεση της ρύθμιση; ο πελάτης δεν μπορεί να τις νομιμοποιήσει τωρα και θέλει να το αφήσει για το μέλλον.

Λαμβάνεται η τεχνική έκθεση της ρύθμισης ως έκθεση αυτοψίας από την πολεοδομία και χάνει ο πελάτης τις εκπτώσεις της νομιμοποίησης; Έχω πρόσφατη περίπτωση που ο πελάτης επιμένει ότι αναγράφοντας στην τεχνική τις κατασκευές που δεν ρυθμίζονται χάνει τις εκπτώσεις της νομιμοποίησης αλλά δεν έχω δει σχετική αναφορά στον νόμο.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!-δεν γνωρίζω τέτοια αναφορά στον νόμο για εκπτώσεις που χάνονται,ούτε να λαμβάνεται ποτέ η τεχνική σου έκθεση ως έκθεση αυτοψίας της πολεοδομίας-Η πολεοδομία συντάσσει δική της έκθεση και τα πρόστιμα καταλογίζονται από τον χρόνο διαπίστωσης του αυθαιρέτου-Εσύ οφείλεις ως μηχανικός να συμπεριλάβεις στην τεχνική σου έκθεση όλα  αυτά που είδες κατασκευασμένα μέσα στο οικόπεδο ώστε να υπάρχει σαφής διάκριση μεταξύ αυτών που ήταν προ 28-7-11 και μπορούσαν να ρυθμιστούν και αυτών που είναι μετά και δεν μπορούσαν.Διαφορετικά,εσύ φαίνεσαι να "βλέπεις" επιλεκτικά αυθαιρεσίες επί του ακινήτου.Στα παρακάτω,δεν είναι υποχρεωμένος να προβεί την επόμενη μέρα σε νομιμοποίηση,ωστόσο φέρει την ευθύνη της άμεσης αποκατάστασης αυτών των αυθαιρεσιών (νομιμοποίηση,κατεδάφιση κλπ.,η οποία δεν είναι δική σου ευθύνη).

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Και εγώ αυτό γνωρίζω. Ο χρόνος διαπίστωσης του αυθαιρέτου είναι ο χρόνος σύνταξης της έκθεσης αυτοψίας ή εξαρτάται από τον υπάλληλο της πολεοδομίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

περίπτωση ανέγερσης στέγης 150 τ.μ. μετά το 2015.

Νομιμοποίηση δεν μπορεί να γίνει λόγω οικοπέδου.

Τι εξελίξεις μπορεί να υπάρξουν?

α) άρθρο 94 παρ. 3α, ------------>  κόστος 500€ + κόστος ελεγκτή + κόστος ξυλώματος στέγης. Ποινικές ευθύνες υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση? Δηλαδή πότε ισχύει το άρθρο 94 παρ. 8?

 

Και όλα αυτά, επειδή δεν υπάρχει καταγγελία, σημαίνει ότι μπορούν να συμβούν ακόμη και το 2030 μετά από 10 χρόνια?

Δηλαδή για να το πω με μια πρόταση, παραμένει η αυθαίρετη στέγη μέχρι να γίνει αντιληπτή στην ΥΔΟΜ και αν γίνει αντιληπτή τότε με τα παραπάνω κόστη και κατεδάφιση και χωρίς άλλες κυρώσεις κλείνει η υπόθεση?

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, artemis_78 said:

Ποινικές ευθύνες υπάρχουν σε αυτήν την περίπτωση? Δηλαδή πότε ισχύει το άρθρο 94 παρ. 8?

Ο τρόπος επιβολής ποινικών κυρώσεων που απορρέουν από οποιαδήποτε διάταξη, αποτελούσε ανέκαθεν γρίφο για πολύ δυνατούς λύτες.

Παράθεση

Και όλα αυτά, επειδή δεν υπάρχει καταγγελία, σημαίνει ότι μπορούν να συμβούν ακόμη και το 2030 μετά από 10 χρόνια?

Με τα σημερινά δεδομένα, ναι. Ίσως κάποιοι να γνωρίζουν τι θα ισχύει σε μερικούς μήνες ή χρόνια. Όμως είμαι σίγουρος ότι όχι μόνο δεν είναι μέλη του φόρουμ, αλλά ούτε καν γνωρίζουν την ύπαρξή του. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.