Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι Giallou-καλώς μετέφερες την υπόθεση στο σωστό θέμα (άρθρο 94),όμως έθεσες ένα πολύ σημαντικό νέο στοιχείο,τον χαρακτηρισμό της έκτασης ως δασικής.Στο τρίτο ερώτημα λοιπόν σου απαντώ ότι δεν μπορεί να εκδοθεί νομιμοποίηση κατοικίας κατασκευασμένης μετά τις 28-7-2011 εντός δασικής έκτασης.

Συνεπώς,πριν φτάσεις στην αίτηση και τους υπολογισμούς προστίμων πρέπει να εξασφαλιστεί το θετικό αποτέλεσμα της δασικής αντίρρησης,δηλαδή ο αποχαρακτηρισμός της έκτασης.Θέλει προσοχή.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 16/9/2021 at 6:25 ΜΜ, ChristinaK said:

Καλησπέρα και πάλι Giallou-καλώς μετέφερες την υπόθεση στο σωστό θέμα (άρθρο 94),όμως έθεσες ένα πολύ σημαντικό νέο στοιχείο,τον χαρακτηρισμό της έκτασης ως δασικής.Στο τρίτο ερώτημα λοιπόν σου απαντώ ότι δεν μπορεί να εκδοθεί νομιμοποίηση κατοικίας κατασκευασμένης μετά τις 28-7-2011 εντός δασικής έκτασης.

Συνεπώς,πριν φτάσεις στην αίτηση και τους υπολογισμούς προστίμων πρέπει να εξασφαλιστεί το θετικό αποτέλεσμα της δασικής αντίρρησης,δηλαδή ο αποχαρακτηρισμός της έκτασης.Θέλει προσοχή.

Ναι αυτό είχα σκοπό να κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ άλλο ένα θέμα και νομίζω στην σωστή ενότητα το βάζω. Σε ένα οικόπεδο που έχει κτιστεί πολύ παλιά πολυκατοικία, ο ιδιοκτήτης μετά το 2011 έχει κάνει εργασίες στο εσωτερικό και μάλιστα σε έναν τοίχο του οικοπέδου , η οικοδομή του εξέχει σχετικά με την διπλανή που είναι πιο πίσω, όσο αφορά την οικοδομική γραμμή. Ανοιξε ένα παράθυρο. Υπάρχει τρόπος αυτό να νομιμοποιηθεί κάπως σήμερα??

Link to comment
Share on other sites

χμ δεν ξέρω αν το ξέρετε. Καταρχήν να συστηθώ ξανά. Ο Arche είμαι απλά κάπου είχα βάλει το passw για να συνδεθώ και δεν το βρίσκω :( 
Τελος πάντων την υγεία μας να έχουμε και ξέρει κανένας να μου πει, αν βρούμε παράθυρο στο πλαινο όριο του οικοπέδου, υπόψη βρίσκεται πάνω από στοα (που υπάρχει στο ισόγειο και τον Α') εγώ είμαι ένα όροφο παραπάνω. Τακτοποιώ αλλαγή χρήσης στο εσωτερικό από επαγγελματικό σε κατοικία, το παράθυρο στον όροφο αυτό που άνοιξε στο πλάι δηλώνεται κάπως???

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Arche -   harc

Κατ΄αρχήν +1 κι από μένα για την ...διπλή ονομασία που μας έκανε να χαμογελάσουμε.🙂

Το παράθυρο επί της όψης του ορίου του οικοπέδου εφ΄όσον βεβαίως είναι < 27-07-11 μπορεί να δηλωθεί και τακτοποιηθεί (ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ). Έτσι θα μπορεί ο ιδιοκτήτης να το παρουσιάζει νομίμως στα σχέδια για οποιαδήποτε μελλοντική άδεια (π.χ Ε.Ε.Δ.Μ.Κ) ή να αποφύγει τις νόμιμες συνέπειες από πιθανή καταγγελία αυθαιρέτου.  Η θέση της ιδιοκτησίας πάνω από την στοά δεν εμποδίζει την τακτοποίηση του όπως δεν  εμποδίζει και την τακτοποίηση της αυθαίρετης α/χ .

ΟΜΩΣ:

η τακτοποίηση του αυθαιρέτου ανοίγματος πάνω στο όριο ΟΥΔΟΛΩΣ κατοχυρώνει ή δημιουργεί δικαίωμα στον ιδιοκτήτη για αερισμό - φωτισμό από αυτό σε περίπτωση που ο όμορος ανεγείρει νόμιμο κτίσμα επί του ορίου.

Σ αυτή την περίπτωση δηλ. ο όμορος του δικαιούται να κτίσει δίπλα στο παράθυρο.  😞

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, harc said:

να είστε καλά και εγω ευχαριστώ για την βοήθεια σας...

Ρε παιδιά αυτή η Κόκκινη γραμμή μέχρι ποτέ θα υπάρχει.έχουν βγάλει και βγάλει για τα παλιά αυθαίρετα τα καινούργια ποιος θα τα κοιτάξει 10 χρόνια μιλάνε για ηλεκτρονική ταυτότητα που είναι γιατι δεν την εβγαλαν το 2011 που οποίος έχει παράνομο να το φτιάχνει και να βγάζει και ταυτότητα κτίριο αυτά τα 10 χρόνια πως θα τα καλύψει 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα,

Ποια είναι η γνώμη σας για οριστικη διατηρηση αυθαιρετου(4495 αρθρο94 παρ4) μικρης κλιμακας(4495 αρθ29παρ2) σε αρχαιολογικο ζώνη Β.Μπορεί να γίνει απο την ΥΔΟΜ χωρις εγκριση της αρχαιολογίας????Στην Εγκύκλιο 2 εξαιρεί μονο τους αρχαιολογικούς χωρούς ζωνης Α

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

ισόγειο κατάστημα χωρίστηκε σε δύο καταστήματα σαφέστατα μετά το 2011. 

Μπορεί να γίνει υπαγωγή σήμερα; Με τι συνέπειες; Θεωρείται διαμερισμάτωση; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.