Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Anton_civeng said:

... ολοκλήρων αυθαιρέτων οικισμών με την ανοχή-συνηγορία-ψηφοθηρία  πολιτικών, δημάρχων, βουλευτών, υπουργών κ.λ.π (βλέπε αστυνομικά Κερατέας, ....

με αναγκαία συμπλήρωση στη "ανοχή-συνηγορία-ψηφοθηρίας" και τον Χρηματισμό με συγκεκριμένες ανά περιοχές και περιόδους ταρίφα από αστυνομικούς .....

και με περιοδικό πέρασμα (σαν αυτοψία) από το εργοτάξιο για συμπληρώματα να βγει ο μήνας ...... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

    Ακριβώς !!,

θα μπορούσε να γραφεί ολόκληρη Μαύρη Βίβλος αν συγκεντρώνονταν όλες οι εμπειρίες μας για κάποιους  “φύλακες της νομιμότητας”  και με ακραία και απίστευτα….  Όπως π.χ αφ΄ενός  (αρκετά παλιά)  να παίρνει ρεύμα για το αυθαίρετο του από την κολώνα της ΔΕΗ κάπου στην  Αγ. Κ…..…   και αφ΄εταίρου να “σπρώχνει” εκβιαστικά τα “δικά του” συνεργεία με τρελές τιμές για την κατασκευή των αυθαιρέτων της περιοχής.   Αλλού, πάλι προ δεκαετιών κάποιοι να κρατάνε “τσίλιες”  μη και έρθουν δικοί τους αμύητοι από αλλού και στραβώσει η δουλειά κατασκευής αυθ. βίλας με πισίνα…...

Περιστατικά  ων ουκ έστι τέλος ………

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις σκέψεις και ενδελεχείς αναλύσεις σας. Θα ενημερώσω για την λύση αυτού του προβλήματος όταν βρεθεί.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Της έκδοσης Ο.Α νομιμοποίησης (εφόσον τηρεί τα ύψη και τις επιτρ κλίσεις στεγών) με καταβολή προστίμων ανέγερσης και διατήρησης (βάσει αναλυτικού προϋπολογισμού) από την ημέρα που θα υποβάλεις την Ο.Α (και ως εκ τούτου η ΥΔΟΜ θα λάβει γνώση του αυθαιρέτου) μέχρι την έκδοσή της

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχουν και παραβάσεις πριν 2011 και παραβάσεις  γίνεται υπαγωγή για τα πριν 2011 και αναφέρεται απλώς στη τεχνική έκθεση  ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες  μετα το 2011 και πρόκειται να νομιποιηθουν χωρίς να αναφέρουμε τίποτα άλλο η τσεκάρουμε  και το κουτάκι προς νομιποιηση 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά,η δήλωση αφορά μόνο αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις πριν το '11,οπότε δεν κλικάρουμε το κουτάκι της νομιμοποίησης για ό,τι έγινε μετά το ΄11.Η αναφορά γίνεται μόνο στην Έκθεση.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Εχω
την εξής περίπτωση. Σε Ο.Α. για διώροφο και παρακείμενο Ξενώνα που έχει εκδοθεί από εμένα και του είχα κάνει και ρύθμιση με τον 4495 για ενα υπόγειο που υπήρχε κάτω από μια βεράντα στον ακάλυπτο πριν την έκδοση της Ο.Α. Μέχρι στιγμής έχει κατασκευάσει τα μπετά και τα τούβλα στο διώροφο και έχει ολοκληρωθεί ο Ξενώνας. Εχει εργοταξιακο ρεύμα αυτή την στιγμή και μου ζήτησε ο ιδιοκτήτης να κάνω την διαδικασία για οριστική σύνδεση με την ΔΕΗ λόγω της ολοκλήρωσης του Ξενώνα. Ωστόσο μου είπε ότι έχει κατασκευάσει ένα αυθαίρετο εκκλησάκι μετά το 2011 😳. Απόψεις παρακαλώ

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

εσυ ζητας ρευμα για το νομιμο/τακτοποιιημενο  κτισμα.

 

Δημήτρη μου και με το εκκλησάκι τι κάνω? Δεν το είδα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.