Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

Χρόνια Πολλά σε όλους!!

Ψάχνοντας  να απαντήσω σε κάποιον συνάδερφο ,βρήκα αυτές τις δύο ερωτήσεις από σύσκεψη των ΥΔΟΜ της Κ. Μακεδονίας , τις οποίες θεωρώ χρήσιμες αφορούν στο Άρθρο94 και παρουσιάζονται συχνά.

1.jpg

2.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα, 

Εχω μια υπόθεση τακτοποιησης με το Ν 4495/17, στην οποία κατα την αυτοψία, παρατηρήθηκαν επεκτάσεις υπογείου στο προκήπιο >20%( κατηγορία 5), τα οποία δε νομιμοποιούνται πλέον. Στην τεχνική έκθεση και τα σχέδια πρεπει να δηλώσω  «ό,τι πραγματικά είδα», και νομιμοποιω εως και τα 20 εκ εντος προκηπίου(κατηγορια4); Και για τα υπόλοιπα πρέπει να αναφέρω οτι δε νομιμοποιούνται και οτι φερει ευθύνη ο ιδιοκτήτητης; Πρέπει να το γραψω στην υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη; 

Εαν έχετε κάποια άποψη θα σας ημουν ευγνώμων! 

Ευχαριστω πολύ όλους. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορεί να υποβληθεί δήλωση υπαγωγής στον 4495, καθότι το ακίνητο ανήκει στην Κατηγορία 5.

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, μαρβλ said:

Συνάδελφοι καλημέρα, 

Εχω μια υπόθεση τακτοποιησης με το Ν 4495/17, στην οποία κατα την αυτοψία, παρατηρήθηκαν επεκτάσεις υπογείου στο προκήπιο >20%( κατηγορία 5), τα οποία δε νομιμοποιούνται πλέον. Στην τεχνική έκθεση και τα σχέδια πρεπει να δηλώσω  «ό,τι πραγματικά είδα», και νομιμοποιω εως και τα 20 εκ εντος προκηπίου(κατηγορια4); Και για τα υπόλοιπα πρέπει να αναφέρω οτι δε νομιμοποιούνται και οτι φερει ευθύνη ο ιδιοκτήτητης; Πρέπει να το γραψω στην υπευθυνη δήλωση ιδιοκτήτη; 

Η τελευταία τροποποίηση του Ν. 4495/17 βάσει του Ν. 4759/20 επέφερε αλλαγές και επιτράπηκε η υπαγωγή στην κατηγορία 4, αυθαίρετων κατασκευών που εισέχουν στο προκήπιο μέχρι και 20 εκατοστά. Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσες να κάνεις υπαγωγή. Αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα  απολύτως όπως ορθά αναφέρει και ο συνάδελφος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,
με απασχολεί περίπτωση αυθαίρετου στεγάστρου, κατασκευασμένου μεταγενέστερα του 2011 σε οικισμό (όχι παραδ.) το οποίο πληροί τις προϋποθέσεις νομιμοποίησης. Έχω κάποια κενά επί της διαδικασίας καθώς με μίλησα με δύο διαφορετικούς υπαλλήλους της ΥΔΟΜ και πήρα δυο διαφορετικές απαντήσεις.
Καταλαβαίνω ότι:

1. Πάμε με αυτοκαταγγελία?
2. Έρχεται η ΥΔΟΜ και συντάσσει έκθεση αυτοψίας κ υπολογίζει πρόστιμο? Το πρόστιμο αυτό είναι δεσμευτικό? Θέλω να πω θα υπολογίσω κ εγώ για τον πελάτη το πρόστιμο βάσει Παραρτ. Β και τιμ. αγοράς. Ποιος υπολογισμός θα ισχύσει?

3. Η διαδικασία έκδοσης άδειας θα γίνει (προφανώς?) ηλεκτρονικά? Ποια κατηγορία καλύπτει αυτές τις περιπτώσεις? Η μόνη αναφορά σε νομιμοποίηση είναι στην Κατ. 2 αλλά μόνο για τις περιπτώσεις του άρθρου 106, που αν δεν κάνω λάθος αναφέρεται σε < 2011. 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

1.η Κατηγορία είναι 2 όταν προβλέπεται αυτοψία της υδομ

"γ) ανέγερση ή προσθήκη ή κατασκευές και εργασίες σε οικόπεδα ή γήπεδα, όπου από γενικές ή ειδικές διατάξεις προβλέπεται αυτοψία από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.).,"

με την προϋπόθεση ότι θα εκδοθεί άδεια δόμησης,γιατί πρέπει να εξετάσεις την περίπτωση (δεν γνωρίζω τι άλλο συμβαίνει στο οικόπεδο),το στέγαστρο να νομιμοποιείται με ΕΕΜΚ.

2.Δεν απαιτείται η "αυτοκαταγγελία" γιατί ο αιτών προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης (ή ΕΕΜΚ νομιμοποίησης),δηλώνει ακριβώς ότι έχει κτίσμα μετά τις 28-7-2011,το οποίο προτίθεται να νομιμοποιήσει κατά τις κείμενες διατάξεις,συνεπώς "αυτοκαταγγελία" αποτελεί η ίδια η αίτηση για νομιμοποίηση.

3.Η άδεια (ή ΕΕΜΚ) που θα εκδοθεί  είναι ηλεκτρονική,η υδομ κάνει αυτοψία και συντάσσει έκθεση,της οποίας το υπολογισμένο πρόστιμο, με τις αντίστοιχες εκπτώσεις αποδοχής του και έκδοσης άδειας νομιμοποίησης,καλείται να πληρώσει ο αιτών.

 

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Alessio Πιθανότατα καλύπτεσαι από ΕΕΔΜΚ.

Άρθρο 29 του Ν 4495:

2. Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας απαιτείται για τις εξής εργασίες:

λα) στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012, υπό την προϋπόθεση της παρ. 6 ιστ του άρθρου 11 του ν. 4067/ 2012.

Edited by Conductor
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ChristinaK , @Conductor
ευχαριστώ αμφότερους για την άμεση απόκριση.
Έχετε καταρχάς δίκιο για τη δυνατότητα έκδοσης ΕΕΔΜΚ, αν και αυτά τα ελληνικά της Πυθίας 

Παράθεση

υπό την προϋπόθεση της παρ. 6 ιστ του άρθρου 11 του ν. 4067/ 2012.

δε μου είναι ξεκάθαρο τί σημαίνουν. Δλδ λέει ότι εν προκειμένω το στέγαστρο (ως κατασκευή του άρθρου 17) δε θα προσμετρήσει στο ΣΔ εφόσον κατασκευαστεί με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται στο άρθρο 17 (που δεν περιγράφει κάπου ελάχιστες διαστάσεις στεγάστρου).
Οπότε εικάζω ότι μπορώ να προβώ σε νομιμοποίηση του στεγάστρου μέσω ΕΕΔΜΚ χωρίς να προσμετρά στο ΣΔ (?)

5 ώρες πριν, ChristinaK said:

...

2.Δεν απαιτείται η "αυτοκαταγγελία" γιατί ο αιτών προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης (ή ΕΕΜΚ νομιμοποίησης),δηλώνει ακριβώς ότι έχει κτίσμα μετά τις 28-7-2011,το οποίο προτίθεται να νομιμοποιήσει κατά τις κείμενες διατάξεις,συνεπώς "αυτοκαταγγελία" αποτελεί η ίδια η αίτηση για νομιμοποίηση.

3.Η άδεια (ή ΕΕΜΚ) που θα εκδοθεί  είναι ηλεκτρονική,η υδομ κάνει αυτοψία και συντάσσει έκθεση,της οποίας το υπολογισμένο πρόστιμο, με τις αντίστοιχες εκπτώσεις αποδοχής του και έκδοσης άδειας νομιμοποίησης,καλείται να πληρώσει ο αιτών.

 

Συνεπώς ετοιμάζω τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και μελέτες για ΕΕΔΜΚ και
-υποβάλλω αίτηση μέσω e-adeies για νομιμοποίηση στεγάστρου, ενέργεια που θα προκαλέσει τις ενέργειες της ΥΔΟΜ για αυτοψία κτλ?
ή
-αυτοκαταγγέλλομαι, γίνεται αυτοψία και κατόπιν καταθέτω αίτηση (η Χριστίνα το απάντησε απλά δεν έχω καταλάβει αν προκύπτει από τη λογική ή από τη διαδικασία -ας πούμε-επίσημα)?

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σκεπτόμενος με την λογική, λέω ότι κανείς υπάλληλος της πολεοδομίας και του τμήματος αυθαιρέτων δεν θα θέλει να προβαίνει σε αυτοψίες, υπολογισμο προστίμων κλπ.

Για παράδειγμα,μου φαίνεται κάπως δύσκολο, ένας υπάλληλος της πολεοδομίας για να κάνει την γραφειοκρατία που απαιτείται και μετά να περιμένει 4 μήνες για την έκδοση αδείας, όπου μετά θα εισπράξουν απλά 150€ και θα είναι ολα ΟΚ.

Θεωρώ ότι μπορεί και να εκδίδεται κατευθείαν ΕΕΔΜΚ για νομιμοποίηση στεγάστρων. Αλλά πάλι, πως θα εισπράξει η πολεοδομία τα 150€?

Λόγω COVID δεν μπορώ να βρω και τους υπαλλήλους  για να τους ρωτήσω τι κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω περίπτωση πελάτη ο οποίος σε εκτός σχεδίου περιοχή το 2015 έκανε κατοικια επιφανείας 190 τ.μ. χωρίς οικοδομική άδεια. Θέλει οικειοθελώς (χωρίς να έχει βεβαιωθεί πρόστιμο από ΥΔΟΜ) να βγάλουμε άδεια νομιμοποίησης ωστόσο επείδη ειμαι νέος μηχανικός δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά αυτό το ζήτημα. 

Διαβάζοντας το Ν4495/2017 αρθρο 94 καταλαβαίνω ότι η διαδικασία γίνεται ως εξής:

- Κατόπιν συνεννόησης με τη πολεοδομία εκδίδω ηλεκτρονικά την άδεια νομιμοποίησης ενώ ταυτόχρονα βγαίνει το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης και η άδεια θα πρέπει να εκδοθεί εντός 2 ετών. Ωστόσο πρώτα θα πρέπει να έχω ελέγξει εάν μπορεί να βγει η άδεια νομιμοποίησης με βάσει τις ισχύουσες διατάξεις της εκτός σχεδία δόμησης. Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1) Πραγματοποιείται κατα την φάση αδειοδότησης αυτόψία από πολεοδομία?

2) Το πρόστιμο ανέγερσης είναι 20*190 τ.μ.*700 (Τ.Ζ.)*1,0 ή υπάρχει και άλλη έκπτωση που δεν την βλέπω (δεν αναφέρομαι στις ειδικές κατηγορίες που αναφέρει η νομοθεσία για το ενιαίο ειδικό πρόστιμο).

4) Το πρόστιμο διατήρησης αρχίζει να μετράει από τη στιγμή που θα κάνω αίτηση για αδειοδότηση μέχρι τη στιγμή που θα ολοκληρωθεί η άδεια?

3) Το αυθαίρετο είναι εντός τμήματος δασικού με βάσει τους αναρτημένους χάρτες ώστοσο υπάρχει δυνατότητα εντασης μέχρι το Δεκέμβριο. Θα πρέπει να γίνει πρώτα η διαδικασία για την ένσταση και μετά να προχωρήσω στην άδειοδότηση? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.