Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 094 - Ν. 4495/17] Κυρώσεις αυθαιρέτων κατασκευών μετά την 28.07.2011


Recommended Posts

Η αυθαιρεσία μου είναι το σιλό.Δεν θα υπολογιστεί ως το γινόμενο (επιφάνεια σιλό Χ Τιμή ζώνης της περιοχής) ?

Τι εννοείς τιμή κτηνοτροφικών μονάδων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Σε υφιστάμενη κτηνοτροφική εγκατάσταση με οικοδομική άδεια, ο ιδιοκτήτης έκανε κάποιες αυθαίρετες προσθήκες. Πέραν των αυθαιρεσιών που μπορούν να τακτοποιηθούν (πριν το 2011) υπάρχει και ένα SILO το οποίο κατασκευάστηκε μετά το 2011.

Για τον υπολογισμό του προστίμου ανέγερσης και διατήρησης, (επιλέγεις μεταποίηση πρωτογενούς τομέα και βάζεις τα τ.μ του silo) έτσι ώστε να προχωρήσει έπειτα σε έκδοση Ο.Α.,(για την έκδοση αδείας -αμοιβές; και προϋπολογισμό- στο σύστημα αμοιβών επιλέγεις γεωργοκτηνοτροφικές εγκ/σεις και βάζει;ς τα τ.μ του silo -σαν να πρόκειται για κανονικό κτίσμα) προσπαθώντας να υπολογίσω το πρόστιμο δε βρήκα στον πίνακα Αναλυτικού Προϋπολογισμού τιμές για SILO.

Ο ιδιοκτήτης έχει ένα τιμολόγιο αγοράς αλλά όπως μου είπε,είναι εικονικό και αρκετά χαμηλό σε σχέση με τις τιμές αγοράς. Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου, θα στηριζόσασταν σε αυτό το τιμολόγιο κι αν όχι θα παίρνατε αράδα προσφορές από εταιρείες για να βρείτε τιμές σιλό? αν τυχόν  υπολογίσεις το πρόστιμο με αναλυτικό (σαν εγκατάσταση-ψάξ' το) τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τιμολόγιο (αντί τον πίνακα Αν/κού)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Εχω μία περίπτωση οικοπέδου εντός σχεδίου στο οποίο υπάρχουν αυθαίρετα : μεταλικό στέγαστρο 10Χ5 μ. γιά αυτοκίνητα (προ του 2011) και σε άλλη θέση δάπεδο από σκυρόδεμα 10Χ10 μ. (μετά το 2011) . Στο οικόπεδο δεν υπάρχει άλλο κτίσμα . Το στέγαστρο θεωρώ ότι τακτοποιείται με αναλυτικό  . Γιά το δάπεδο θα μπορεί  να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης; Τι  βεβαίωση μπορώ να εκδόσω τώρα με τον Ν.4495 ; Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα ; Εύχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, σε οικόπεδο εκτός σχεδίου κατασκευάστηκε σκελετός μετά το 2011, σύμφωνα με την οικοδομική άδεια παραβιάζοντας την πλάγια απόσταση κατά 30 εκατοστά (14,70 αντί 15,00 μ) . Τι προβλέπεται σ αυτή την περίπτωση προκειμένου να εκδοθεί βεβαίωση για μεταβίβαση? ευχαριστώ .

 

 

Καλημέρα σας, σε οικόπεδο εκτός σχεδίου κατασκευάστηκε σκελετός μετά το 2011, σύμφωνα με την οικοδομική άδεια παραβιάζοντας την πλάγια απόσταση κατά 30 εκατοστά (14,70 αντί 15,00 μ) . Τι προβλέπεται σ αυτή την περίπτωση προκειμένου να εκδοθεί βεβαίωση για μεταβίβαση? ευχαριστώ .

κάποια ενημέρωση γι αυτο το θέμα ??

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εξέτασες αν μπορεί  να αγορασθούν 30 εκ από την όμορη ιδιοκτησία χωρίς να χάσει την αρτιότητα της?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα, για αυθαίρετο κλειστό χώρο μετά το 2011 20 τμ που δεν αυξάνει κάλυψη, ύψος αλλά μόνο δόμηση σε ποσοστό μικρότερο του 10%:

 

1. είμαστε στην κατηγορία δ των πολεοδομικών παραβάσεων? (Άρθρο 81 Παρ.3δ Ν.4495/17)?

"δ) η μεταβολή των πολεοδομικών μεγεθών του διαγράμματος δόμησης / κάλυψης (κάλυψη, δόμηση, ύψος), σε ποσοστό έως δέκα τοις εκατό (10%) και έως τα πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ.μ.)"

 

2. αν γκρεμιστεί εντός 4 μηνών από τη διαπίστωση ο ιδιοκτήτης πληρώνει πρόστιμο μόνο 200 ευρώ? (Άρθρο 94 Παρ.4γ Ν.4495/17)?

"Αν ο υπόχρεος συμμορφωθεί με τις πολεοδομικές διατάξεις και αποκαταστήσει την πολεοδομική παράβαση με την απομάκρυνση της χρήσης ή την κατεδάφιση της αυθαίρετης κατασκευής ή εκδώσει την προβλεπόμενη οικοδομική άδεια όπου επιτρέπεται, μέσα σε προθεσμία τεσσάρων (4) μηνών από τη διαπίστωσή της δεν επιβάλλεται πρόστιμο διατήρησης και το πρόστιμο ανέγερσης περιορίζεται στο ελάχιστο ποσό των διακοσίων (200) ευρώ."

 

3. αν τα πιο πάνω 2 είναι αληθή, είναι δυνατόν?  :shock:

 

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες το καταλαβαίνω και εγώ.

 

Προσωπικά θεωρώ τον νέο νόμο πιο "δίκαιο" οσον αφορά τα πρόστιμα.

 

Αύξησε από τη μία τα γενικά πρόστιμα (ανέργερσης από 30%->100%, διατήρησης από 5%->50% και μπόνους x1,2 σε ευαίσθητες περιοχές) ώστε να αποτρέπονται οι αυθαιρεσίες και να πληρώνονται ακριβά

και από την άλλη εισήγαγε αρκετές μειώσεις σε συγκεκριμένες περιπτώσεις: όταν πχ κατεδαφίζεις ή νομιμοποιείς (άρα αναιρείς ουσιαστικά την αυθαιρεσία) και σε λιγότερο σημαντικές και επιζήμιες αυθαιρεσίες (τις νεοοριζόμενες πολεοδομικές παραβάσεις)

Δεν μου φαίνεται παράλογο

Link to comment
Share on other sites

thanks για την απάντηση, σκεφτόμουν απλά ότι αν βάζεις πρόστιμο μόνο 200 ευρώ για 50 τμ αυθαίρετη επέκταση που ξέρει κάποιος από πριν ότι την κατεδαφίζει και τη βγάζει καθαρή, δεν τον πτοείς και ιδιαίτερα από το να τη σκαρώσει  

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα

Παρακαλώ έχω μπλέξει με την τελευταία παρ. του άρθρου 94: 

"Αν ο υπόχρεος συμμορφωθεί με τις πολεοδομικές διατάξεις και αποκαταστήσει 

την πολεοδομική παράβαση,......, δεν επιβάλλλεται πρόστιμο διατήρησης και το πρόστιμο

ανέγερσης περιορίζεται στα 200ευρώ"

Αναφέρεται σε όλες τις υποπεριπτώσεις της παρ.4 (α,β,γ,δ) του άρθρου 81 ή μόνον

στην υποπερίπτωση 4δ; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.