Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι

 Έχω κατοικία προ 75 και στον προαύλιο χώρο κατασκευές όπως ξυλόφουρνους , στέγαστρα κλπ που πάνε με αναλυτικό επίσης κατασκευασμενα πριν το 75. Στο ένα φύλλο καταγραφής θα βάλω την κατοικία Κατ.1 . Την λοιπή παράβαση να την βάλω και αυτή στο ίδιο φύλλο καταγραφής ; Βλέπω ότι ητε στο ιδιο φύλλο καταγραφής με την κατοικία τη βάλω (τη λοιπή παραβαση) ητε σε άλλο φύλλο καταγραφής σαν κατ.1 τη βάλω , πάλι το συνολικό πρόστιμο 250€ Βγαίνει . Είναι σωστό να το κάνω έτσι ; Ή να βαλω τη λοιπή παράβαση σαν κατ.2 σε άλλο Φ.Κ αφού δεν αφορά την κατοικία αλλά τις κατασκευές στον ακάλυπτο χώρο ;

εν ολίγοις πως θα δηλώνατε μια κατοικία προ 75 μαζι με μια λοιπή παράβαση προ 75 ;

 

 

 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, LESS said:

μαζί στο ίδιο φκ

Ευχαριστώ . Δηλαδή από ότι καταλαβαίνω σε ακίνητο με επικρατούσα χρήση κατοικίας , σε ένα φύλλο καταγραφής βάζουμε την προ 75 κατοικία και όλες τις προ 75 λοιπές παραβασεις επίσης στο ίδιο φύλλο καταγραφής και πληρώνουμε 250 € σύνολο όσες και να είναι οι λοιπές !

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σε επικρατούσα χρήση κατοικία όλες οι παραβάσεις που είναι πριν το 75 σε ένα φύλο καταγραφης 250 ευρώ.

Αν είχες λοιπές παραβάσεις μεταγενέστερες θα έπρεπε να τις βάλεις σε ξεχωριστό φύλο με άλλη κατηγορία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις με όσα φύλλα καταγραφής θέλεις! Είτε, ένα, είτε δύο, είτε 42... Με όσα και να το κάνεις πάλι 250 ευρώ θα πληρώσεις στο τέλος. Είναι δικαίωμά σου!!! Εγώ, όταν έχω τέτοιες περιπτώσεις προτιμώ να το κάνω σε δύο ΦΚ, στα οποία περιγράφω πλέον "ανετότερα" κι ορθότερα τις αυθαιρεσίες (όλες βεβαίως προ του 75).

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, ανεξαρτήτως κατηγορίας, τη δήλωση την κάνω αναλυτικά.

Κάθε παράβαση σε ξεχωριστό ΦΚ για καλύτερη εποπτεία της δήλωσης.

Στο τέλος το προκύπτον πρόστιμο είναι το ίδιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,
θα ηθελα, αν γνωρίζετε, να με βοηθησετε στο παρακάτω ερώτημα:
 
Εχω Οριζοντια Ιδιοκτησια η οποια μετατράπηκε απο Κατοικία (οικ.αδεια) σε Κατάστημα, πριν το 1975 - υπαρχουν αποδεικτικα παλαιοτητας.
Η Επικρατουσα Χρηση του Κτιρίου είναι η Κατοικια.
Το σύνολο του κτιριου ειναι επισης κατασκευασμενο προ του 1975.
Η οικοδομικη Αδεια ειναι πριν το 1975.
 
Τι Κατηγορια δηλωνω την αυθαιρεσια της Αλλαγης χρησης της Οριζόντιας Ιδιοκτησιας, που με ενδιαφερει? Ως κατηγορια 1? 
Βαζω στη δηλωση Επικρατουσα Χρηση την Κατοικια και στο Φυλλο Καταγραφής Υπηρεσιες και δε μπορω να προχωρησω την Υποβολη. Κάνω κατι λαθος?
 
Περιμενω την απάντησή σας,
ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ :

επίσης :

Εγκύκλιος 3 του 4178/13: ....Παρ. Β. Κατηγορία 2 : Ως αυθαίρετη κατασκευή νοείται και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης. ∆εν προκύπτει υποχρέωση υπαγωγής αυθαίρετης αλλαγής χρήσης χώρων από κύρια χρήση (κατοικία, κατάστηµα) σε κύρια χρήση (κατοικία, κατάστηµα) προ 1.1.1983, δεδοµένου ότι η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε µε το άρθρο 5 του ν. 1577/85. Εξαιρείται η εγκατάσταση αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κύριων χώρων σε χρήση ειδικών κτιρίων υπολογιζοµένου του προστίµου σύµφωνα µε την παρ. 5β του άρθρου 18 του ν. 4178/13. .......

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

 

Ειχα κανει ακριβως το ιδιο ερωτημα στο ΤΕΕ και πριν 2 λεπτα, με πηραν τηλ και μου ειπαν το εξης:

Στον Ν.4495 δηλωνουμε κανονικα την Αλλαγη Χρησης απο Κατοικια σε Καταστημα, για κτιρια προ του 1975, ως Κατηγορια 1.

Βαζουμε Επικρατουσα Χρηση την Κατοικια στα Γενικα Στοιχεια της Δηλωσης και στο Φυλλο Καταγραφης 1 Λοιπη Παραβαση και Χρηση Κατοικια 

 

Link to comment
Share on other sites

Ή δεν δήλωσες σαφώς πότε έγινε η αλλαγή χρήσης, ή δεν το κατάλαβαν ή νομίζουν ότι με το 15άρι που συνοδεύει το 250άρι θα βγει ο μισθός τους ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.