Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Την καλησπέρα μου...

και να υπενθυμίσω εδώ  ότι, όπως αναφέρεται πρόσφατα και στην παρ.28 Εγκ.3/13 .....

"η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με το άρθρο 5 του Ν 1577/85" ...

οπότε η τυχόν προ  1975 αλλαγή χρήσης από κ.χ σε κ.χ δεν θεωρείται αυθαίρετη...

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Σε παρόμοια περίπτωση, κτίσμα προ του 1975, υπάρχει συμβόλαιο το 2010 ότι είναι αποθήκη και ένα μικρό τμήμα του είναι κατοικία (μάλλον για να γλιτώσουν φόρο). Σήμερα στην πραγματικότητα χρησιμοποιείται σαν κατοικία.

Πώς το δηλώνω? 

**Αυτό που με προβληματίζει γενικότερα με την κατ.1 είναι : ποιές περιπτώσεις μπορούν να ενταχτουν? Αυτές που η επικρατούσα χρήση από τότε έως σήμερα ανελλιπώς είναι κατοικία? Ή πάμε βάσει της σημερινής χρήσης και με το έτος κατασκευής του τότε, εφόσον δεν υπάρχουν αποδεικτικά χρήσης?

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η επικρατούσα χρήση αφορά στην τωρινή κατάσταση.

«Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, κατοικιών ή μη σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975»

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

σε διώροφο κτίριο κατασκευασμένο προ 1975 έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και υπάρχουν τα εξής:

  • στον ισόγειο όροφο 3 καταστήματα εμβαδού το καθένα 37 μ2 (σύνολο: 111)
  • στον ισόγειο όροφο 1 αποθήκη εμβαδού 38 μ2
  • στον α΄ όροφο διαμέρισμα κατοικίας εμβαδού 159 μ2

Δεν υπάρχει άδεια οικοδομής, είναι εντός οικισμού.

Ολοι οι παραπάνω χώροι είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες το καθένα ξεχωριστά και η ψιλή κυριότητα ΟΛΩΝ ανήκει σε 1 ιδιοκτήτη.

Ως σύνολο εμβαδού η κατοικία είναι επικρατεί: κατοικία 159 - λοιποί χώροι: 149.

Διαβάζοντας το νόμο λέει πως υποχρεωτικά θα πρέπει να γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις ανά οριζόντια ιδιοκτησία στην κατηγορία 1.

Οι ερωτήσεις μου:

  1. ΟΛΟ το κτίριο μπορεί να υπαχθεί ως Κατηγορία 1 εφόσον η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία?
  2. Πρέπει να τσεκάρω την επικρατούσα χρήση ανα οριζόντια ή στο σύνολο του κτιρίου. 
  3. Θα πρέπει να το δηλώσω σε 4 δηλώσεις υπαγωγής για την κάθε ξεχωριστή οριζόντια και όλες να είναι κατηγορία 1 ?
Link to comment
Share on other sites

το 3  σημαίνει αυτό 

3. Θα πρέπει να το δηλώσω σε  σε  5 (με των κοιν/στων) δηλώσεις  υπαγωγής για την κάθε ξεχωριστή οριζόντια και όλες να είναι κατηγορία 1 

ΝΑΙ κατηγ 1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω μια ισόγεια κατοικία του 1963, χωρίς άδεια, που βάζω κατηγορία 1 και τη στέγη αυτής που φτιάχθηκε το 2009, η οποία μπαίνει σα μια παράβαση κατ. 5 .

Το σύστημα θα μου ζητήσει τοπογραφικό κλπ φαντάζομαι. Ειμαι υποχρεωμένη να κάνω τοπογραφικό μόνο και μόνο για τη στέγη?

Μήπως μπορώ να επικαλεστώ οτι όταν είναι η μοναδική παράβαση αυτή του αναλυτικού (αφού εξαιρεθεί η κατ.1) δεν χρειάζονται κάποια σχέδια?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς! Είναι απαραίτητο το εξαρτημένο τοπογραφικό! Γιατί σε νοιάζει, αφού θα το πληρωθείς extra (και καλά);;;

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.