Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

5 λεπτά πριν, Saleptsis said:

Αν έχεις αυθαιρεσίες που θα πρέπει να τις υπολογίσεις σαν Λ.Π. τότε της βάζεις. Ο αριθμός τους θα εξαρτηθεί ανάλογα με το ποσό αυτών. 1 Λ.Π. για κάθε 15,000 ευρώ εργασίες. Τώρα αν ρωτάς αν πρέπει να υπολογίσεις αναλυτικά τον προϋπολογισμό, εγώ μπαίνω στην διαδικασία και των κάνω αν και όσες Λ.Π. και να έχεις το πρόστιμο δεν αλλάζει.

είναι κάπως μάταιο αλλά οκ. θα το κάνω κι εγώ. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, freecat said:

Στα κτίριο με άδεια και υπερβάσεις δόμησης  ΚΑΤ 1, υπολογίζω χωριστά με αναλυτικό τις λοιπές παραβάσεις προ 75; 

Δεν είναι απαραίτητο (καθόσον είναι κατηγορία 1).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το ερώτημά μου ίσως έχει απαντηθεί. Έχω τριώροφη πολυκατοικία του 1973 (μόνο διαμερίσματα). Έχουν γίνει οριζόντιες και π.χ. το ισόγειο αποτελείται από δύο διαμερίσματα που ανήκουν στο ίδιο πρόσωπο. Το ερώτημα είναι: γίνεται μία ξεχωριστή δήλωση για κάθε οριζόντια, ή μία μοναδική δήλωση και για τις δύο οριζόντιες (επειδή ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη)?

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να τα βάλεις κατηγορία 1, τότε υποχρεωτικά 1 δήλωση ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

Αν θες να κάνεις μια δήλωση και για τα δύο τότε μπορείς να πας με κατηγορία 2. Αλλά για να εκδόσεις βεβαίωση θα πρέπει να βγάλεις ξεχωριστά ανά Ο.Ι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση τακτοποίησης κτιρίου με άδεια του 77. Η αποτύπωση που έκανα σε σχέση με την κάτοψη της άδειας έχει κάποιες μικροδιαφορές. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να συγκρίνω ακριβώς τι διαφορές υπάρχουν και σε τι βαθμό, διότι στην κάτοψη της άδειας οι διαστάσεις είναι λανθασμένα γραμμένες (π.χ. μία διάσταση τη γράφει 20.30 ενώ εγώ τη μετράω στο σχέδιο 20.80). Προφανώς δεν έχει γίνει σωστό σχέδιο βάσει της κλίμακας 1:50. Πως αντιμετωπίζω μία τέτοια περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησε αρχικώς ως ορθούς τους υπολογισμούς που θα βρεις στο Διάγραμμα Κάλυψης (την εποχή εκείνη στο Τοπογραφικό Διάγραμμα Κάλυψης). Μετά στην κάτοψη. Δεν μετράμε εμείς στο σχέδιο! Αποδεχόμαστε ως ορθό αυτό που γράφει.

 

Link to comment
Share on other sites

συχνά-πυκνά παλιά αλλάζαν τις διαστάσεις διορθώνοντας μόνο τη μέτρηση και όχι το σχέδιο. 

Συμφωνώ με τον Ιάσονα... προτείνω να συγκρίνεις με το περίγραμμα από το "τοπογραφικό-διάγραμμα κάλυψης" (εννοείται λαμβάνεις υπόψιν τις αναγραφόμενες διαστάσεις και όχι κάνοντας γραφικές μετρήσεις επί του σχεδίου)

ακόμα και σήμερα αν δεν αναγράφει διάσταση το σχέδιο δεν έχεις δικαίωμα να ελέγξεις βάσει μέτρησης με κλιμακόμετρο...

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτό θέλω να κάνω. Αλλά όταν πάω να βάλω το περίγραμμα της αποτύπωσης πάνω στο περίγραμμα της άδειας για να συγκρίνω υπάρχει πρόβλημα. Το 20.30 που ανέφερα ότι γράφει στην κάτοψη άδειας (και στο τοπογραφικό) και εγώ στην αυτοψία τόσο το μέτρησα. Αλλά στα δυο σχέδια που πάω να συγκρίνω, το 20.30 το δικό του είναι 20.80. Δηλαδή θέλω να το πάρω ως σωστό αλλά δε μπορώ να βγάλω έτσι σωστό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

vasilori

μην βάζεις το ένα πάνω στο άλλο ... κάνε νέο σχέδιο αν απαιτείται τακτοποίηση

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.