Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Για συμψηφισμό προστίμων δεν αξίζει τον κόπο. Τότε δραχμές, σήμερα Ευρώ. Άσε που σχεδόν κανείς δεν έχει κρατήσει πλήρες αρχείο των τραπεζογραμματίων εξόφλησης. Μην μπλέχεις με τέτοια. Η υπαγωγή και του τότε ρυθμισμένου με ν. 1337 φυσικά και μπορεί να γίνει. Μάλιστα και προσωπικά το έχω αναφέρει πολλές φορές ότι συνιστάται διότι οι τότε τακτοποιήσεις έχουν στο 99% σοβαρά  λάθη αποτύπωσης τόσο των κτιρίων όσο και των γηπέδων που το τελευταίο είναι πολύ πιο σοβαρό. Επομένως ακόμη και αν δεν το ζητάει το σύστημα ξεκινάς με τοπογραφικό να δεις τι γίνεται και φυσικά κάνεις και τις κατόψεις. Το αν θα είναι κατηγορία 1, εξαρτάται από το αν μπορεί να αποδειχθεί ότι ήταν προ 9/6/75. Αν στις δηλώσεις του Ν. 1337 γράφουν ότι ήταν έτος κατασκευής προ 75 είναι ένα πολύ καλό αποδεικτικό μαζί φυσικά με το Ε9 (δες και στο Ε9 τι γράφει πριν ζητήσεις να γίνει τροποποίηση). 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

έχω μια περίπτωση που με έχει μπερδέψει. Έχω μια κατοικία προ του 75 με ισόγεια αποθήκη χωρίς οικοδομική άδεια. Η παλαιότητα αποδεικνύεται από αεροφωτογραφία και από τον τρόπο κατασκευής. Σε συμβόλαιο όμως που έγινε το 2008 και σε τοπογραφικό που προσαρτάται στο συμβόλαιο αναφέρεται ως ισόγεια αποθήκη (η κατοικία) μικρότερης κιόλας επιφάνειας. Πραγματικά πιστεύω πως αυτό έγινε για φορολογικούς λόγους, αλλά εγώ μπορώ να το δηλώσω όλο σαν  κατοικία προ του 75; ή θα πρέπει να δηλώσω τα τετραγωνικά του συμβολαίου ως προ 75 και τα υπόλοιπα με υπέρβαση δόμησης κατηγορίας 5 αφού δεν έχω οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έγινε για φορολογικούς λόγους. Δεν ξέρω πότε θα καταλάβουν κάποιοι ότι τέτοιες εξυπνάδες για να γλιτώσουν κάτι σήμερα θα τους κοστίσουν πολλαπλάσια αυριο.

Μία λύση υπάρχει στην περίπτωσή σου. Του λες να διορθώσει το Ε9 του ως προς τα τετραγωνικά και ως προς τη χρήση του κτιρίου και αφού στο προσκομίσει σε συνδυασμό με την αεροφωτογραφία που λες ότι φαίνεται ολόκληρο το κτίριο προ του 75 μπορείς να προχωρήσεις με την υπαγωγή ως κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2020 at 11:30 ΠΜ, danaikaterina said:

Προφανώς και έγινε για φορολογικούς λόγους. Δεν ξέρω πότε θα καταλάβουν κάποιοι ότι τέτοιες εξυπνάδες για να γλιτώσουν κάτι σήμερα θα τους κοστίσουν πολλαπλάσια αυριο.

Μία λύση υπάρχει στην περίπτωσή σου. Του λες να διορθώσει το Ε9 του ως προς τα τετραγωνικά και ως προς τη χρήση του κτιρίου και αφού στο προσκομίσει σε συνδυασμό με την αεροφωτογραφία που λες ότι φαίνεται ολόκληρο το κτίριο προ του 75 μπορείς να προχωρήσεις με την υπαγωγή ως κατηγορία 1.

Και εγώ σε αυτό καταλήγω...ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει συνέχεια. Εννοείται εσύ το βάζεςι κατηγορία 1 εφόσον έχεις τα αποδεικτικά στοιχεία. Αν κάποιος συμβολαιογράφος σου γκρινιάξει σε κάποια επόμενη πράξη μελλοντικά, ας κάνει διόρθωση του παλιού συμβολαίου. Εσύ σωστά θα έχεις κάνει τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εξ ολοκλήρου αυθαίρετη οικία προ του 75 (κατασκευή 1974) βρίσκεται σε οικόπεδο μη άρτιο εκτός σχεδίου .

Εντάσσεται στην Κατηγορία 1 ή στην Κατηγορία 5 ?

Είναι νομίμως υφιστάμενο ή όχι?

Με μπερδεύει η αρτιότητα του οικοπέδου για προσθήκη στέγης (έκδοση άδειας δόμησης)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πρόκειται για κατοικία πριν το 1975 υπάγεται στην κατηγορία 1. Μετά την υπαγωγή εξαιρείται οριστικά από την κατεδάφιση και θεωρείται νομίμως υφιστάμενο. Σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα που βρίσκεται όμως σε μη άρτιο οικόπεδο μπορείς να κάνεις μόνο κατ εξαίρεση τις εργασίες του άρθρου 107 μετά από έγκριση εργάσιων. Κατασκευή στέγης μόνο όταν αυτή είναι υποχρεωτική στην περιοχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όταν η εγκύκλιος λέει ολοκληρωμένες αποπερατωμένες κατασκευές εννοεί πως αν ο φέρων οργανισμός είναι πριν το 75 αλλά το κτίριο ολοκληρώθηκε και πήρε ρεύμα το 76 δεν μπορεί να μπει κατηγορία 1?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 97 του ν.4495/17, για να υπαχθεί αυθαίρετο στον εν λόγω νόμο λέει ότι πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός μέχρι 28/7/2011. Αντίστοιχα στο άρθρο 96 μιλάει για αποπερατωμένες κατασκευές....επίσης σαν αποδεικτικό παλαιότητας χρησιμοποιούμε το πότε πήρε ρεύμα. Συνδυάζοντας όλα αυτά αντιλαμβάνομαι ότι ΔΕΝ μπορείς να το βάλεις κατηγορία 1....

Ερώτηση κι από μένα:

Σχετικά με την κατηγορία 1 μου έχουν τύχει δύο περιπτώσεις που δεν είναι σαφές τι αφορούν οι άδειες τους. Οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρη τι είναι νόμιμο και τι όχι, ώστε να συμπληρώσω τα αυθαίρετα τετραγωνικά στο φύλλο καταγραφής... Εσείς τι κάνετε σε αντίστοιχες περιπτώσεις? Συμπληρώνετε όλα τα τετραγωνικά του κτίσματος στο φ.κ.? Έπειτα όταν η κατηγορία 1 συνδυάζεται με κατηγορία 4 και πρέπει να βγάλω ποσοστό υπέρβασης δόμησης και κάλυψης, συνυπολογίζετε και τα προ 75?

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα δεν είναι το μοναδικό αποδεικτικό. Μπορεί να είναι οποιοδήποτε δημόσιο έγγραφο (και κυρίως η αεροφωτογραφία). Δεν  ξέρω πλήρως ποια είναι όλα τα έγγραφα αλλά ίσως υπάρχει γκρίζα ζώνη ή να λειτουργεί σωρρευτικά (π.χ. πολλά έγγραφα κάποιας μέσης αξιοπιστίας να έχουν μεγαλύτερο κύρος από ένα ξεχωριστά όπως λειτουργεί με τη Χρησικτησία του Κτηματολογίου).

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.