Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Αρκεί βεβαίως σε αυτά ή αυτό (αποδεικτικά παλαιότητας) το ακίνητο να "περιγράφεται" ακριβώς όπως στην υπαγωγή (π.χ. τα τ.μ. της επιφάνειάς του κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 ώρες πριν, Roukat said:

Σύμφωνα με το άρθρο 97 του ν.4495/17, για να υπαχθεί αυθαίρετο στον εν λόγω νόμο λέει ότι πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός μέχρι 28/7/2011. Αντίστοιχα στο άρθρο 96 μιλάει για αποπερατωμένες κατασκευές....επίσης σαν αποδεικτικό παλαιότητας χρησιμοποιούμε το πότε πήρε ρεύμα. Συνδυάζοντας όλα αυτά αντιλαμβάνομαι ότι ΔΕΝ μπορείς να το βάλεις κατηγορία 1....

Ερώτηση κι από μένα:

Σχετικά με την κατηγορία 1 μου έχουν τύχει δύο περιπτώσεις που δεν είναι σαφές τι αφορούν οι άδειες τους. Οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρη τι είναι νόμιμο και τι όχι, ώστε να συμπληρώσω τα αυθαίρετα τετραγωνικά στο φύλλο καταγραφής... Εσείς τι κάνετε σε αντίστοιχες περιπτώσεις? Συμπληρώνετε όλα τα τετραγωνικά του κτίσματος στο φ.κ.? Έπειτα όταν η κατηγορία 1 συνδυάζεται με κατηγορία 4 και πρέπει να βγάλω ποσοστό υπέρβασης δόμησης και κάλυψης, συνυπολογίζετε και τα προ 75?

Μήπως έχει κάποιος άποψη και για τη δική μου ερώτηση?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Roukat said:

Σχετικά με την κατηγορία 1 μου έχουν τύχει δύο περιπτώσεις που δεν είναι σαφές τι αφορούν οι άδειες τους. 

Δεν θα πάρεις ορθή απάντηση, τουλάχιστον από εμένα, αν δεν γίνεις περισσότερο σαφής! Κάθε ΟΑ συνοδεύεται από σχέδια κ.λπ. Μελετάς ΟΑ και σχέδια που τη συνοδεύουν και αποφαίνεσαι... Στη συνέχεια υπάρχουν "άπειρες" λύσεις - αντιμετωπίσεις του θέματος.....

 

Link to comment
Share on other sites

οκ Ιάσωνα ας πιάσουμε την 1η περίπτωση.... Έχω άδεια του 1970 με τίτλο:«Υπερύψωση και κατασκευή μωσαϊκών (ισογείου), διαμόρφωση μέρους προσόψεως εκχωμάτωση της υπαρχούσης» που στο στέλεχος λέει στη στήλη κατοικία-->αρ.ορόφων:2 και ολική επιφάνεια=καλυπτ.επιφάνεια: 90τμ και που συνοδεύεται από κάτοψη μόνο ισογείου καταστήματος και τομή που δείχνει 3όροφο (με τον 3ο όροφο σε εσοχή). Τελικά έχω ένα κτίσμα 3όροφο (ισόγειο κατάστημα, α' και β΄όροφο με διαμερίσματα και μία αποθήκη στο δώμα) που καλύπτει όλο το οικόπεδο. Επίσης το οικόπεδο και το κτίσμα κατα συνέπεια έχει γίνει 0,5 μέτρο μεγαλύτερο από την άδεια, δηλαδή αντί για 10 χ 9 έγινε 10 χ 9,5 (επεκτάθηκε στο πίσω οικόπεδο δηλαδή). 

Άρα έχω δύο επιλογές: α) να δηλώσω όλα τα τετραγωνικά στο φύλλο καταγραφής 'η β) να αφαιρέσω από τη συνολική υφιστάμενη δόμηση τα 90τμ? 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις δεν είναι η ΟΑ του ακινήτου, η οποία προφανώς έχει προηγηθεί... Απαιτείται επσταμένος έλεγχος για την εύρεση, τόσο αυτής, όσο των των σχεδίων που τη συνοδεύουν.... Μέχρι τότε εγώ δεν θα έκανα απολύτως τίποτα και βεβαίως δεν θα έπαιρνα απολύτως καμία απόφαση....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα σχέδια που τη συνοδεύουν είναι η κάτοψη, η τομή και το τοπογραφικό. Δεν υπάρχουν άλλα. Ωστόσο το ερώτημα μου παραμένει, όταν έχω κατηγορία 1, πρέπει να γράψω αναλυτικά ότι τόσα τα αυθαίρετα και τόσα τα νόμιμα τετραγωνικά ή μπορώ απλά να δώσω νέα αποτύπωση και στο φύλλο καταγραφής να περιγράψω ουσιαστικά όλο το κτίσμα? Φυσικά στο πεδίο της οικοδομικής άδειας θα βάλω ΝΑΙ ότι έχει άδεια. Θεωρώ ότι μπορώ να το κάνω, αυτό που με μπερδεύει είναι όταν  αυτό συνδυάζεται με κατηγορία 4, τότε όταν πάω να βρω την υπέρβαση δόμησης, συνυπολογίζω και τα αυθαίρετα προ 75?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, συγγνώμη αν απαντήθηκε ξανά ή εγώ δεν το βρίσκω, αλλά ήθελα να σας ρωτήσω για μια αποθήκη 180τμ εκτός σχεδίου κατασκευασμένη το 1972 με ρεύμα κλπ, αν μπορεί να μπει κατ. 1? η 2 με παλαιότητα προ του 1975? και πάλι συγγνώμη αν απαντήθηκε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Roukat said:

Καλημέρα, τα σχέδια που τη συνοδεύουν είναι η κάτοψη, η τομή και το τοπογραφικό. Δεν υπάρχουν άλλα. Ωστόσο το ερώτημα μου παραμένει, όταν έχω κατηγορία 1, πρέπει να γράψω αναλυτικά ότι τόσα τα αυθαίρετα και τόσα τα νόμιμα τετραγωνικά ή μπορώ απλά να δώσω νέα αποτύπωση και στο φύλλο καταγραφής να περιγράψω ουσιαστικά όλο το κτίσμα? Φυσικά στο πεδίο της οικοδομικής άδειας θα βάλω ΝΑΙ ότι έχει άδεια. Θεωρώ ότι μπορώ να το κάνω, αυτό που με μπερδεύει είναι όταν  αυτό συνδυάζεται με κατηγορία 4, τότε όταν πάω να βρω την υπέρβαση δόμησης, συνυπολογίζω και τα αυθαίρετα προ 75?

Μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις αρκεί να το τεκμηριώνεις καταλλήλως! Δηλαδή, όταν π.χ. θα βάλεις "με ΟΑ" θα πρέπει να επισυνάψεις την ΟΑ που εκδόθηκε για την ανέγερση του ακινήτου κι όχι μια ΟΑ μεταγενέστερη αυτής που π.χ. αφορά σε επισκευή ή προσθήκη ή έστω στην περίφραξη κ.λπ.

Με άλλα λόγια, θα πρέπει να είσαι βεβαία για την επιφάνεια του ακινήτου που καλύπτεται από την ΟΑ και δεν χρήζει υπαγωγής στον 4495 για ρύθμιση κ.λπ., Και για αυτό ακριβώς το θέμα, αποκτάς την απαιτούμενη βεβαιότητα, όταν μελετήσεις τα εγκεκριμένα σχέδια αυτής...

Αν τέλος η ΟΑ δεν δύναται ν' ανεβρεθεί, ζητάμε και παίρνουμε από την οικεία του ακινήτου πολεοδομία ένα έγγραφο ότι, π.χ. "δεν δύναται ν' ανευρεθεί", το οποίο επικαλούμαστε στην τεχνική μας έκθεση και βεβαίως επισυνάπτουμε στο σύστημα των δηλώσεων ΚΑΙ δηλώνουμε ολόκληρο το ακίνητο ως αυθαίρετο Κατηγορίας 1 χωρίς ΟΑ. Τζάμπα πράγμα!!!

Βεβαίως υποβάλλουμε μια ωραιότατη σειρά σχεδίων (εγώ προτιμώ ένα σχέδιο, που σε αυτό βάζω και την τομή) και δεν ξεχνάμε να φτιάξουμε κι ένα εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα, το οποίο θα υποβάλλουμε επίσης στο σύστημα. Βεβαίως κανονίζουμε πρωτίστως τα οικονομικά μας με τον "ταλαίπωρο" ιδιοκτήτη του ακινήτου.

Δεν μας ενδιαφέρει το τι ακριβώς ζητάει το σύστημα, κάνουμε αυτό που εμείς θεωρούμε ορθό και νόμιμο. Με τον τρόπο αυτό, το ακίνητο αποκτά νόμιμα - εγκεκριμένα σχέδια!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο πριν 1975  υπάρχει αυθαίρετη προσθηκη και δηλώνεται κατ'.1.Υπαρχει όμως μια αποθήκη στον ακάλυπτο αυτή θα μπει κανονικά με μειωτικο συντ ας ειναι πριν 1975 Και  η απόληξη κλιμακοστασιου  θα πάει με αναλυτικό.Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.