Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

   Θα ήθελα τη γνώμη σας σε αυτό το θέμα:

Εχω κτίριο που ανεγέρθη το 1922<1955 αλλά χωρίς οικοδομική άδεια με λοιπές παραβάσεις (προσθήκη εξ.κλιμακοστασίου με αυθαίρετο Η/Χ ο οποίος στηρίζεται σε 4 υποστηλώματα και αλλαγή κεραμοσκεπής) που πραγματοποιήθηκαν προ του 1975.

Ερωτήματα:

1) Τις αυθαιρεσίες μου θα τις δηλώσω σε ένα φύλλο καταγραφής ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 1 με λοιπές παραβάσεις(4 σε αριθμο)?

2) ΑΝ ναι επιβάλεται μελέτη στατικής επάρκειας ή απαλλάσεται λόγω κατηγορίας 1?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, niktri1992 said:

.

1) Τις αυθαιρεσίες μου θα τις δηλώσω σε ένα φύλλο καταγραφής ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 1 με λοιπές παραβάσεις(4 σε αριθμο)?

2) ΑΝ ναι επιβάλεται μελέτη στατικής επάρκειας ή απαλλάσεται λόγω κατηγορίας 1?

..

Υπαγωγή ως προ 75

Μονο τις νέες κατόψεις και Τοπογραφικό ΕΓΣΑ

οχι ΜΣΕ

ΣΟΣ

Κατέθεσε προ 30/09/2020 μη και δεν πάρει παράταση ο 4495 

Link to comment
Share on other sites

Σε εξολοκλήρου αυθαίρετο με αυθαιρεσίες αποκλειστικά των κατηγοριών 1 & 2 επιτρέπεται η προσθήκη καθ΄ ύψος αν τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις και αν προφανώς βγαίνουν τα στατικά;

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, nsceauth said:

Σε εξολοκλήρου αυθαίρετο .... επιτρέπεται η προσθήκη καθ΄ ύψος...

Υπο την προϋπόθεση ότι το έχεις εντάξει στον 4495, έχει πληρώσει τουλάχιστον το 30% του προστίμου και έχεις υπόλοιπο Συντελεστή Δόμησης, Κάλυψης, Όγκου με τις ισχύουσες σήμερα πολεοδομικές διατάξεις και αφου φυσικά αφαιρέσεις τις αντίστοιχες επιφάνειες που έχουν υπαχθεί στον 4495  -- >ΝΑΙ

Φυσικά θα απαιτηθεί και πλήρη στατική μελέτη του όλου ακινήτου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Didonis said:

Υπο την προϋπόθεση ότι το έχεις εντάξει στον 4495, έχει πληρώσει τουλάχιστον το 30% του προστίμου και έχεις υπόλοιπο Συντελεστή Δόμησης, Κάλυψης, Όγκου με τις ισχύουσες σήμερα πολεοδομικές διατάξεις και αφου φυσικά αφαιρέσεις τις αντίστοιχες επιφάνειες που έχουν υπαχθεί στον 4495  -- >ΝΑΙ

Φυσικά θα απαιτηθεί και πλήρη στατική μελέτη του όλου ακινήτου

Κατατοπιστικότατος! ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοπεδο του 1950  με ισόγειο κτισμα μεταξύ 1950-1961 εκδόθηκε οικοδομική άδεια το 1972 για προσθήκη κατ επέκταση ισογείου(υπόστεγο) και άδεια προσθήκης ορόφου

Το 1982 έγινε σύσταση οριζοντίων σε ισόγειο και όροφο χωριστές ιδιοκτησίες

Η οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου αποτελείται απο το προυπαρχον του 1961 κτίσμα και το υποστεγο του 1972 που κλειστηκε και ενωθηκε με το προηγουμενο ως μια ενιαία κατοικία

Ο ιδιοκτητης δηλωνει οτι το υπόστεγο εκλεισε το 1973 , οπότε λογικά τακτοποιείται όλο μαζι ώς κατηγορία 1???

Σε περιπτωση αδυναμίας απόδειξης της χρησης του υποστεγου ως οικια προ 1975 , πρέπει να μπει κατηγορία 2???

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2020 at 8:41 ΜΜ, panosges said:

Έχω έναν χώρο ημιυπόγειο που περιέχει τρεις οριζόντιες ιδιοκτησίες , 82,5τμ , 22τμ και 11τμ αποθήκες, η μια θα μετατραπεί σε κύριο χώρο (τα 82,50τμ) ενώ οι άλλες παραμένουν ως έχουν, από παλιά μέτρηση το οικόπεδο ήταν 192τμ που φαινόταν σε οικοδομική άδεια του 1969 και στην κάτοψη υπογείου της αδείας του 1969 οι οριζόντιες ιδιοκτησίες δεν έχουν  καμία σχέση με την πραγματικότητα  ,ενώ η σύσταση του 1989 που έγινε μεταγενέστερα της άδειας  ταυτίζεται και με την πραγματικότητα, η μέτρηση του οικοπέδου της σύστασης είναι 182τμ, από την μια πλευρά του οικοπέδου υπάρχει ρυμοτομούμενο κομμάτι 2τμ, μπορώ να βασιστώ στην κάτοψη της σύστασης που είναι και η πραγματικότητα ; το ρυμοτομούμενο κομμάτι μας επηρεάζει στο θέμα (κατηγορίας 1) ; τα 10τμ που είναι η διάφορα των τετραγωνικών οικοπέδου  της άδειας από την σύσταση (έξω από το κτίσμα) χρειάζεται να τακτοποιηθούν; μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας σε ρυμοτομούμενο κομμάτι κτίσματος ή μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας χωρίς το ρυμοτομούμενο κομμάτι ;

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω τριώροφο κτίριο με υπόγειο. Άδεια του 1970 για την οποία έχει χαθεί ο φάκελος. Υπάρχει σύσταση και υπάρχουν 3 Ο.Ι. αποθήκες στο υπόγειο και δύο Ο.Ι. (διαμερίσματα) ανά όροφο.

Αν και δεν έχω σχέδια παρά μόνο στελέχη αδείας, είναι εμφανές ότι το υπόγειο έχει επεκταθεί λογικά κατά παράβαση της άδειας. 

Οι ιδιοκτήτες ήρθαν σε εμένα για να αναλάβω ολόκληρο το κτίριο και να μπορεί να μεταβιβαστεί. Σκέφτομαι λοιπόν τι πρέπει να κάνω. 

Να κάνω νομιμοποίηση περιγράμματος ως προ 75 για κάθε Ο.Ι. ? Αν το κάνω έτσι προκύπτουν 9 ξεχωριστές δηλώσεις Κ1.

Να κάνω ανασύσταση και τακτοποίηση υπερβάσεων πέραν των νόμιμων με κάποιον έλεγχο από το στέλεχος της άδειας ?

Γίνεται να κάνω μία δήλωση συνολικά στο κτίριο καθώς προκύπτουν πάρα πολλές δηλώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο φάκελλος της άδειας έχει χαθεί, καλείσαι ν' αποφασίσεις αρχικώς; Θα πάω για ανασύσταση φακέλλου ή θα κάνω υπαγωγή στον 4495;

Ο κάθε "δρόμος" από αυτούς, έχει υπέρ και κατά. Τα μελετάς κι αποφασίζεις. Θα πάρεις το κράτος το παραδάκι ή θα το πάρεις εσύ;;; Εγώ θα διάλεγα την ανασύσταση φακέλλου κ.λπ., την οποία θα χρέωνα στους ιδιοκτήτες π.χ. 7.000 ευρώ καθαρά.... Εύκολος δρόμος, πολλή περισσότερη δουλειά, σίγουρα λεφτά, λίγο θα δυσκολευτείς στο εξαρτημένο τοπογραφικό (πλέον)....

Αν διαλέξεις την υπαγωγή για να ξεμπερδεύσεις, τότε για κάθε ΟΙ και μια δήλωση, συν μια για τους κοινόχρηστους χώρους... Ο νόμος στο σημείο αυτό είναι σαφής. Δηλαδή, συνολικά 10 δηλώσεις... Φασόν δουλειά είναι.... Θα πήξεις στο παράβολο!!! Στην αμοιβή, εύκολα τα βρίσκεις με τους ιδιοκτήτες... Ο καθένας τα δικά του κ.λπ.

Καλή απόφαση, my friend...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.