Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα ,όταν έχουμε υπέρβασης δόμησης προ 1975 (δηλ κατηγορία 1 ) και παραβάσεις κατηγορίας 3 προ 1975 μπορεί να είναι ενιαίο το πρόστιμο στα 250????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, μόνο ένα 250άρι καλείται να πληρώσει ο ιδιοκτήτης.....

 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ναι, μόνο ένα 250άρι καλείται να πληρώσει ο ιδιοκτήτης.....

 

Και πως πρέπει να γινει??

Ένα φύλλο καταγραφής κατηγορία 1 σίγουρα.τα υπόλοιπα??

Link to comment
Share on other sites

Όπως θέλεις μπορείς να το κάνεις.... Είτε με ένα, είτε με περισσότερα... Αρκεί σε όλα να είναι Κατηγορία 1... Δηλαδή, όσα λες ότι, είναι Κατηγορία 3 να τα περάσεις ως μία λοιπή παράβαση κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης σε όροφο που γίνεται πάνω σε πλάκα οροφής ισογείου είναι υπέρβαση κάλυψης( το ισόγειο έχει μετρήσει στην κάλυψη)?

Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο έχει μετρήσει στην κάλυψη στην οικοδομική άδεια ή έχει τακτοποιηθεί με υπέρβαση κάλυψης του ισογείου σε άλλη δήλωση επειδή είναι άλλη οριζόντια ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Το ισογειο έχει μετρησει στην καλυψη και επισης εχει τακτοποιειθει η υπερβαση του.Ειναι ξεχωριστη οριζοντια ιδιοκτησια αλλα του ιδιου ιδιοκτητη.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτώ αν καλύπτεται ο 1ος από τακτοποιημένη κάλυψη του ισογείου ή από αδειοδοτημένη. Επειδή μάλλον ισχυρίζεσαι το 2ο, τότε θεωρώ ότι δεν χρεώνεται κάλυψη ο 1ος όροφος αφού, βάσει το παράρτημα, είναι εντός περιγράμματος νόμιμα υφιστάμενης κατασκευής, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει και σε οριζόντιες ιδιοκτησίες. Ας πει και κάποιος που το έχει ψάξει περισσότερο.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Κατοικία εξολοκλήρου αυθαίρετη κτισμένη πριν το 1975 υπάγεται στην κατηγορία 1; Έχω αμφιβολία για το αν ήμουν υποχρεωμένη να το εντάξω (αν γινόταν πλέον) στην κατηγορία 5 λόγω μη ύπαρξης αδείας. Έχω μπερδευτεί.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.