Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 22/7/2021 at 9:41 ΜΜ, panosges said:

Έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία ισογείου που κατεβαίνεις τρία σκαλάκια  σε εξαοροφη πολυκατοικία είναι κατάστημα στο συμβόλαιο με άδεια του 1961 που φαίνεται βοηθητικός χώρος στην άδεια, θα κάνω τακτοποίηση με τον νόμο 4495/17 για να γίνει κύριος χώρος κατάστημα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούμε να μετατρέψουμε το ήδη τακτοποιημένο κατάστημα σε κατοικία με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και εάν μπορώ να βάλω π.χ σημερινή ημερομηνία αυτοψίας για την τακτοποίηση; 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα,

έχω κατοικία 86 τ.μ προ του 75 στην οποία μετέπειτα γύρω στο 2004 κλείστηκε βεράντα 5 τ.μ. και κατά το 2000 κατασκευάστηκαν κάτι ανεξάρτητες αποθήκούλες, διαμορφώθηκαν οι εξωτερικοί χώροι κ.λ.π.

Θα βάλω ένα φ.κ. για την κατοικία σαν κατηγορία 1, τα 5 τ.μ που κλείστηκαν σαν βεράντα πρέπει να τα βάλω σαν κατηγορία 5 γιατί είναι χωρίς Ο.Α η κατοικία η μπορώ να τα εντάξω στην κατηγορία 4? Τέλος οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες θα πάνε σαν παραβάσεις με αναλυτικό με κατηγορία πάλι 5?

Νόμιζα οτι καταργήθηκαν οι ρυθμισεις εξ ολοκληρου αυθαιρετων και ότι η κατηγορια 5 μπορουσε να χρησιμοποιηθει σε αυτην την περίπτωση. Λάθος κάνω?

 

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά είναι έτσι όπως τα γράφεις. Είσαι Κ1 για το σπίτι και ελλείψει ΟΑ,  Κ5 για τα υπόλοιπα.

 

 

υ.γ. Απορία....

Τα 5,00τμ βεράντας που λες ότι έκλεισαν , από που προκύπτει ότι έγιναν μετά το 75;

Φαίνεται στην αεροφωτογραφία;

 

Link to comment
Share on other sites

δεν πάω με αεροφωτογραφία αλλά με ημερομηνία ηλεκτροδότησης από το 1962. Στο χαρτί αυτό της ΔΕΗ δεν αναγράφει τ.μ. αλλά μόνο αριθμό παροχής και διεύθυνση.Τα τ.μ. ατους λογαριασμούς της ΔΕΗ αναγράφονται ως 86 όπως και στο ε9 δηλαδή χωρίς τη βεράντα.

Μου προτείνεις να κάνω κάτι άλλο?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω περίπτωση αλλαγής χρήσης από βοηθητική (αποθήκη) σε κύρια (κατάστημα) που θα αντιμετωπισθεί με υπέρβαση δόμησης χωρών μειωτικού συντελεστή. Η αυθαιρεσία έχει συντελεστή προ 75 , σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία, πρόκειται δηλαδή για Κατηγορία 1. Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζω επικρατούσα χρήση «κατοικία» και στα φύλλα καταγραφής «Υπηρεσίες», λαμβάνω μήνυμα ότι θα πρέπει ένα τουλάχιστον φύλλο καταγραφής να έχει την ίδια χρήση με την επικρατούσα. Τι νομίζετε ότι θα πρέπει να κάνω ;

Ευχαριστώ

Edited by panosges
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα 2ου ορόφου (προ του 1975, εκδόθηκε ΟΑ για 3ο όροφο το 1969) , η οριζόντια ιδιοκτησία του πελάτη μου έχει μεγαλώσει εις βάρος του όμορου διαμερίσματος κατά 0,5 μ (στο σχέδιο της ΟΑ  5, 3 μ, στην  πραγματικότητα  5,8 μ) σε ένα μόνο δωμάτιο διαστάσεων 5,3μΧ3,7μ (η άλλη διάσταση είναι ΟΚ). Επίσης , ένα παράθυρο έγινε μπαλκονόπορτα.

Με κάποιες μικροδιαφορές  που υπάρχουν στις διαστάσεις (πχ μεγάλη πλευρά 13,7 αντί 13,65), σήμερα έχει εμβαδόν 94,5 μ2 αντί 92,5 στην σύσταση ΟΙ.

 

Πως το δηλώνω?

1.       Ένα ΦΚ ΚΑΤ1 και τικάρω  διαμερισμάτωση.

2.       Δύο ΦΚ . Ένα ΚΑΤ1 και τικάρω  διαμερισμάτωση και ένα ΦΚ ΚΑΤ3 με ημερομηνία προ 1983 (νομίζω ότι δεν δέχεται ΚΑΤ3 και προ 1975)

Χρειάζομαι συναινέσεις??

Link to comment
Share on other sites

εάν στην αδεια ειναι  92,50  τμ.και στο συμβολαιο επισης

αλλα η πραγματικοτητα ειναι 94,50

 τοτε δεν εχεις ΔΔ

Εχεις επεκταση του ενος στο αλλο.

Μπορεις να συννενοηθεις με τον διπλανο να κανετε ΔΔ απο κοινου και τροποποιηση της συστασης.

Αλλως μενετε και οι δυο ξεκρεμαστοι

Μπορεις και μονος σου, αλλα χωρις τροποποιηση δεν θα μπορεις να πουλησεις.

Κανε μια συζητηση με τον συβ/φο, μην τυχον εχουν καποιες οδηγιες επί αυτού..

          

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.