Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλή χρονιά,αν όλα τα υπόλοιπα που διαπίστωσες είναι  προ 75,θα κάνεις μόνο ένα φύλλο καταγραφής Κατηγορίας 1,για τα πάντα.Εάν έχεις διαπιστώσει και μεταγενέστερες αυθ.κατασκευές,μόνο τότε θα προσθέσεις και νέο φύλλο με την αντίστοιχη παλαιότητα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πολυκατοικία εχει εκδοθεί άδεια διωροφου  το 1967 και τμήμα του ορόφου υπάρχει στη κάτοψη αλλά σημειώνεται ως μελλοντικό .Εχω την πρώτη ηλεκτοδότηση που είναι 1973 .Στην μετΈμειτα αδεια προσθηκής 1989 αποτυπώνεται κανονικά ως υπάρχον.πρεπει να το δηλώσω αυτό το τμήμα σαν αυθαίρετο όλο ως πριν 1975 η εφόσον υπάρχει η μετεπειτα άδεια θεωρείται ότι εχει γίνει ο έλεγχος  της νομιμότητας του ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,janna ,δεν είναι κατανοητό το ερώτημα.Περιέγραψε τον τίτλο α και β άδειας και τι έχει γίνει στην πραγματικότητα (και πότε) αντίστοιχα,αναλυτικά.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, ChristinaK said:
11 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα,janna ,δεν είναι κατανοητό το ερώτημα.Περιέγραψε τον τίτλο α και β άδειας και τι έχει γίνει στην πραγματικότητα (και πότε) αντίστοιχα,αναλυτικά.

Ηπρώτη άδεια ειναι 1967  διώροφη οικοδομή η δεύτερη 1989 ως προσθήκη γ και δ ορόφου . Στην αδεια 1967 ενα  φαίνεται στην άδεια ως διώροφο και το άλλο ως ισόγειο ,στην κάτοψη όμως του ορόφου αναφέρεται ως μελλοντικό. Οταν εκδόθηκε η αδεια της προσθήκης δεν αναφέρει οτι εχει γινει κάποια νομιμοποιηση αλλα παρουσιάζςι το διωροφο  σε ολα το τμήματα  του σαν προυφισταμενο με την αδεια του 1967. Εχω αποδειξεις οτι έγινε το τμημα αυτο του Α οροφου πριν 1975 .Θα γίνει δηλωση επέκταση στον ακάλυπτο εκτός περιγράμματος μήπως πρεπει να συμπεριλλάβω και αυτό το τμήμα ? αλλάτότε η αδεια του 1989 θα φανεται ως ψευδης?ελπιζω να εγινα περισσότερο κατανοητή

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια του '89,στα υφιστάμενα πολεοδομικά μεγέθη του διαγράμματος,συμπεριλαμβάνεται το τμήμα α ορόφου το οποίο στην 1η άδεια εμφανίζεται ως μελλοντικό?Τα υπολειπόμενα μεγέθη επαρκούσαν για τον γ +δ όροφο?

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Στην άδεια του '89,στα υφιστάμενα πολεοδομικά μεγέθη του διαγράμματος,συμπεριλαμβάνεται το τμήμα α ορόφου το οποίο στην 1η άδεια εμφανίζεται ως μελλοντικό?Τα υπολειπόμενα μεγέθη επαρκούσαν για τον γ +δ όροφο?

Ναι έχει υπολογιστεί 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι,κατά την άποψη μου,η δεύτερη άδεια δεν έχει κανένα λόγο να θεωρείται ότι εμφάνισε ψευδή στοιχεία.Απλά για λόγους που δε γνωρίζουμε,στην δεύτερη άδεια δεν συμπλήρωσαν το μέγεθος (τμήμα α ορόφου) ως νομιμοποιούμενο.Δεν ήταν σπάνιο.

Τελικά,με την επιφύλαξη ότι όλα είναι όπως τα περιέγραψες παραπάνω και δεν "απέκρυψε" κανείς κάτι στη β άδεια,εγώ θα δήλωνα στο φύλλο Κατ.1 το εν λόγω τμήμα-που αποδεδειγμένα ανήκει εκεί λόγω παλαιότητας- και στα υπόλοιπα ό,τι μεταγενέστερο έχεις διαπιστώσει κλπ. θεωρώντας ότι έτσι έχω καλύψει κάθε διφορούμενη ερμηνεία.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου με την ευκαιρία (αν και εκτός θέματος) να θέσω μια απορία μου σχετική, που βέβαια μάλλον δεν έχει εφαρμογή στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αρχικά: σε οποιαδήποτε από τις δύο άδειες υπάρχουν στατικοί υπολογισμοί για τον μελλοντικό όροφο; Αν δεν υπάρχουν (αν δεν κάνω λάθος, είναι πιθανό στους μελλοντικούς), και δεν ήταν κατ.1 (ή 2) λόγω παλαιότητας, πώς θα το αντιμετωπίζατε ως προς τη ΜΣΕ; Σαν μελετημένος όροφος, αφού υπάρχει σε άδεια ή σαν μη μελετημένος;

(Είναι θεωρητικό το ερώτημα)

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, 

έχω μια περίπτωση διώροφης πολυκατοικίας πριν το 1975 όπου επειδή δεν μπορεί να βρεθεί η άδεια σκέφτομαι να το πάω με τακτοποίηση. Αν όμως τακτοποιήσω τις Ο.Ι. με ξεχωριστή δήλωση την καθεμία ως κατηγορία 1 τι γίνεται με τους κοινόχρηστους χώρους (κλιμακοστάσιο, υπόγειο και αποθήκη στον ακάλυπτο. ); Προφανώς παραμένουν αυθαίρετοι; Θα κάνω ξεχωριστή δήλωση μόνο για τους κοινόχρηστους χώρους; Δεν συμφέρει να κάνω μία δήλωση για όλο το κτίριο ως κατηγορία 2 γιατί βγαίνουν πολύ μεγάλα τα πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Μια δήλωση ανά οριζόντια και εφόσον έχεις εντολή, μια ξεχωριστή δήλωση για τις αυθαιρεσίες επί κοινόχρηστων χώρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.