Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Στην Κατηγορία 1 του Ν.4495/2017 μπορούν να ενταχθούν και αυτόνομες ιδιοκτησίες, που δεν είναι κατοικίες π.χ. καταστήματα κ.λπ. εφόσον στο ακίνητο επικρατούσα χρήση είναι η "κατοικία" ότι, κι αν πουν οι ....μελλοντικές εγκύκλιοι που θα εκδοθούν. Ο νόμος είναι σαφής!

 

 

συμφωνω αλλά,

να το δουμε λιγο,

 

ο νομοθετης  πηρε την διατυπωση της εγκ  4  για την κατ. 1 και την προσθεσε  στο αρθρο 96,

"για αυθαιρετες κατασκευες  σε κτιριο με επικρατουσα χρηση κατοικια"

 

αφαιρωντας αυτο που εγραφε  η εγκυκλιος  "πλην  κατοικιας"

 

Θεωρητικα, λοιπον, η βουληση του  νομοθετη ηταν να μη περιληφθει ο ορος "πλην  κατοικιας" απο την εγκυκλιο,

αρα ολα τα προ 75 υπαγονται στην κατ. 1

 

Πλην ομως, στο  παραρτημα  παρ. 12 στη παλαιοτητα

για τα προ 75,

στους συντελεστες τετραγωνιδιων οριζει

12: 12α] ....250 [για κατοικια]

 

αρα

"κατα βαθος...καπου υπαρχει λαθος"

 

εδιτ

συμπληρωνω και αυτο απο τον ΚΑΝΑ

http://www.michanikos.gr/topic/50348-αρθρο-096-ν-449517-κατηγορία-1-αυθαιρέτων-κατασκευών/?p=937835

 

και τα αμεσως επομενα ποστς..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή παρατήρηση, πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα δυστυχώς

 

Όπως και στο παράρτημα στους συντελεστές λέει

 

Περιβαλλοντικά ευαίσθητη περιοχή

 

και στην επεξήγηση στο άρθρο 15 λέει

 

Πολεοδομικά ευαίσθητη περιοχή

 

Ρε τους μπαγάσες έχουν πλάκα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η χθεσινή εγκύκλιος 1, για τα επίμαχα ζητήματα που μας απασχολούν εδώ στο foroum από τη δημοσίευση του νόμου, δεν αναφέρει τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

αν η εισοδος μετατοπισθηκε

τοτε αλλαξε και η "σκαλα καθοδου"

 

προφανως -ισως- αλλαξε και η διαρρυθμιση των "αποθηκων"

 

και παλι δεν λες σε ποιους ανηκουν οι αποθηκες...

Είναι η σκάλα καθόδου για τον υπόγειο χώρο που έχει μέσα 10 αποθήκες των 3~4 τ.μ. για τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Στην προκειμένη περίπτωση με ενδιαφέρει μόνο ο ισόγειος όροφος. Μίλησα με τους πιο πολλούς ιδιοκτητες των αποθηκών και δεν ενδιαφέρονται να προβούν σε κάποια τακτοποίηση τώρα. 

Η αρχική μου ερώτηση είναι αν μπορώ να τα βάλω κατηγορία 1 ή να τα θεωρήσω κατηγορία 3 και να πάω με αναλυτικό τόσο για την διαμερισμάτωση όσο και την αλλαγή όψης σε 1 παράβαση?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό ήταν να αναφέρονται μόνο σε θέμα λειτουργίας "Διοικητικής Μηχανής"

(μην ξεμείνει από όλα -δηλαδή από "λάδια" και δεν κουνηθεί καθόλου

δηλ α.δ -Ε.Ε.Μ.Κ -Σ/Α- ΣΥΠΟΘΑ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου dimitris GM και φίλε μου ΚΑΝΑ εγώ θ' ακολουθώ αυτό, διότι έτσι προστάζει η ελληνική γλώσσα που έμαθα στα σχολεία που φοίτησα (!!!), ό,τι κι αν πουν, αν πουν, οι οποιεσδηποτε εγκύκλιοι κι όποιος διαφωνήσει, όποτε και να το κάνει, ας πάμε νομικά να το λύσουμε....

Να είστε βέβαιοι ότι, όσο και να συμφέρει, αυτός θα είναι ένας από τους λόγους που θα κριθεί αντισυνταγματικός ο 4495.....

Κι όποιος πρόλαβε πρόλαβε .......

 

Στην Κατηγορία 1 του Ν.4495/2017 μπορούν να ενταχθούν και αυτόνομες ιδιοκτησίες, που δεν είναι κατοικίες π.χ. καταστήματα κ.λπ. εφόσον στο ακίνητο επικρατούσα χρήση είναι η "κατοικία" ότι, κι αν πουν οι ....μελλοντικές εγκύκλιοι που θα εκδοθούν. Ο νόμος είναι σαφής!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το Παράρτημα δεν το πείραξαν σχεδόν καθόλου από το σχέδιο νόμου. Ως εκ τούτου έχει πολλές και χοντρές ασυμφωνίες με το νόμο.

Ο φίλος ΙΑΣΟΝΑΣ έχει δίκιο. Ακολουθείς το νόμο που το λέει σαφώς.

Τις καλησπέρες μου σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

θα μου επιτρεψουν οι φιλοι  να πω οτι δεν "διεφωνησα", αλλά  απλά επεσημανα οτι

 

- και στο παραρτημα του 4178  υπηρχε ο κωδικος 12α=Μονο παραβολο/500 ευρω για κατοικια

 

- και στον 4495, λεει "250 ευρω για κατοικια"
 [δεν εχει την λεξη μονον]

 

  γι αυτο και πιο πανω  ειπα:

αρα

"κατα βαθος...καπου υπαρχει λαθος"

 

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Βρε Δημήτρη και τι μας νοιάζει εμάς;;;; Ας το διόρθωναν αν υπάρχει λάθος;;; Νομοθέτες είμαστε;;; Ας τροποποιήσουν το νόμο με άλλη νομοθετική "μέθοδο".... Οι χαζοεγκύκλιοι μπορούν να λένε ό,τι θέλουν..... Δεν τροποποιούν ή αλλάζουν νόμους..... Αν μιλούν αντίθετα με το νόμο, τις γράφουμε στα παλαιότερα των υποδημάτων μας.... Κι αν μας "ενοχλήσουν" κάποτε, παίρνουμε το "οπλοστάσιο" και πάμε στο δικαστήριο να τα βρούμε..... Πρώτη φορά θα 'ναι εξάλλου.... Καλησπέρα φίλε, πέρα ως πέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.