Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

patty

Τακτοποιείς σαν πρίν του 75 -------> 1Κ1 με την σημερινή αποτύπωση  και είσαι οκ.

Το αν μετράει στην δόμηση η όχι σήμερα η τότε , γιατί σε ενδιαφέρει;

 

 

SUBARAKIS

Γνώμη μου είναι ότι σαν Κ1 δεν μπορεί να πάει.

Να το βάλεις σαν κατάστημα , αφού και σήμερα έτσι λειτουργεί ,με χρόνο δημιουργίας την ημερομηνία της 1ης άδειας λειτουργίας και εννοείται όλα τα τμ σαν ΥΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

patty

Τακτοποιείς σαν πρίν του 75 -------> 1Κ1 με την σημερινή αποτύπωση  και είσαι οκ.

Το αν μετράει στην δόμηση η όχι σήμερα η τότε , γιατί σε ενδιαφέρει;

 

Για να ενημερώσω την συμβολαιογράφο μήπως το χρειάζεται, γιατί καμιά φορά όταν υπάρχουν διαφορές στα τμ και δεν βλέπουν ρύθμιση ρυθμίσεις με την αντίστοιχη ΥΔ, μπλέκονται.

Αυτό σήμερα θεωρείται απότμηση, δεν μετράει σωστά? δεν είναι εσοχή ώστε να θεωρηθεί ότι δεν έχει τις απαιτειτές διαστάσεις και να μετράει στην δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Για το συμβόλαιο ενδιαφέρει αν είναι κατοικία.

Κατοικία δεν είναι.

Ονόμασέ το ημιυπαίθριο (η όπως αλλιώς νομίζεις) και περιέγραψέ το στην ΤΕ με τις διαστάσεις του και τα τμ  του, ώστε να υπάρχει και συμφωνία των αριθμών των τμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/15/2018 at 10:45 ΠΜ, laxanos said:

Oκ ευχαριστώ Παύλο. 

Εν τέλει κατέληξα σε όλα κατ1 με 1 φκ για τμ κατοικια + λεβητοστασίο +1λοιπή με χρήση κατοικία

και 1φκ με κατάστημα και αποθήκη κατ 1.

Ετσι και αλλιώς όλα μαζι 250 πάνε απλά θα το σπάσω για να φαίνεται και καλύτερα...

Τα έβαλα όπως γράφω και το σύστημα πέταξε Μήνυμα Λάθους ότι δεν συνδυάζεται κατ.1 με χρήση υπηρεσίες καθώς στο ΦΚ 

για το κατάστημά έβαλα χρήση υπηρεσίες.

Έχει κάποιος αντίστοιχη περίπτωση? Τι κάνω? Βάζω κατηγορία 1 και βάζω και στο κατάστημα χρήση κατοικίας μέχρι την πιθανή διόρθωση?

Βάζω το κατάστημα κατηγορία 2 με άλλη παλαιότητα και περιμένω διόρθωση του συστήματος? Βάζω όλα τα τμ μαζί σε ένα ΦΚ με χρήση κατοικίας

και όχι σπασμένα? Προσωπικά, στο τονισμένο προσανατολίζομαι..

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Σε αντιστοιχη περιπτωση εχω βαλει αλλη κατοικια στο καταστημα

αλλα και το αλλο που λες ειναι οκ αρκει στην ΤΕ να αναλυσεις

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω. Θα τα βάλω όλα σε ένα ΦΚ με χρήση την επικρατούσα. Μίλησα με το ΤΕΕ 

και σαφή απάντηση δεν πήρα. Είναι στο θα δούμε και στο περίμενε εδώ και ένα 6μηνο....Νισάφι πια!!!

Ο νόμος είναι σαφής, έχω αυθαίρετες κατασκευές σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία πρό της 9/6/75. 

Άρα εντάσσομαι στην κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

O νόμος είναι σαφής!

Και δεν "σηκώνει" αλχημείες από κανέναν (π.χ. ΤΕΕ κ.λπ.).

Μπορούν στην Κατηγορία 1 να μπουν και π.χ. καταστήματα, εφόσον έχουμε στο ακίνητο επικρατούσα χρήση κατοικία.

Το σύστημα του ΤΕΕ "λέει" μπούρδες γιατί βιάστηκαν να το βάλουν σε εφαρμογή και δεν διάβασαν το νόμο για να κάνουν τις ορθές διορθώσεις στο παλιό, που είχαν έτοιμο.....

Είχα κι εγώ 3 τέτοιες διαφορετικές περιπτώσεις.

Τα έβαλα "κατοικία", τα πήρε, έκανα τη δουλειά μου, στα σχόλια των δηλώσεων "....ξεμπρόστιασα το σύστημα" και είμαι με "εφ' όπλου λόγχη" αν κι όταν απαιτηθεί!!!

 

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακαλώ πολύ μια βοήθεια.

Έχουμε ένα διαμέρισμα 86 μ2 σε μεγάλη πολυκατοικία, προς ΠΕΑ για ενοικίαση, και προς Βεβαίωση, ή τακτοποίηση σε περίπτωση πώλησης.

Το στέλεχος βρέθηκε, είναι με άδεια 1969. Ο Φάκελος, με χαρτί Πολεοδομίας, δυστυχώς όχι.

Έχω, κάτοψη Σύστασης, αλλά διαφέρει σε έναν βαθμό από την πραγματικότητα.

Δηλαδή +1.70μ2 σε κοινόχρηστο διάδρομο (μετφορά εισόδου προς το διάδρομο), + 1.00μ2 σε ένα μέρος του διαμερίσματος, + ένα επιπλέον παράθυρο 80x80, + ένα πίσω μπαλκόνι 40x1.70, εκ της κατασκευής όλα.

Για ανασύσταση, φαντάζομαι το ξεχνάω, για να κάνω μια τακτοποίηση. Τι άλλες δυνατότητες έχω.

Παρακαλώ, κάποιος τρόπος αντιμετώπισης ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.