Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

20 λεπτά πριν, karanus said:

Η κατηγορία Κ1 δεν θέλει "παρέα" , από μόνη της τα τελειώνει όλα. 

Ανά ΟΙ --->1Κ1 και θα συμπεριλάβεις όλα. Αυτά που είναι <1975.

Από την στιγμή που έχεις και την εν δυνάμει συναίνεση , λόγω σύστασης.

Φαντάζομαι ότι μιλάς για ΚΧ του οικοπέδου; (οχι ...του διαδρόμου της οικοδομής)

Στα Ε9 το δήλωναν μισό τετραγωνικό λιγότερο από την αποτύπωση. Το αποδέχομαι ως αποδεικτικό παλαιότητας; Πρέπει να ψάξω ένα παλιό Ε9 για να καπαρώσω την κατ 1 ή το οτι επαναλαμβάνεται η αυθαιρεσία σε όλους με καλύπτει και στην παλαιότητα; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όπως ηδη ειπε ο karanus

"Από την στιγμή που έχεις και την εν δυνάμει συναίνεση , λόγω σύστασης. "

Επομενως:

Εχεις τιτλο που το περιγραφει.

δεν χρειαζεσαι  ουτε εκ κατασκευης ουτε σε ολους  τους οροφους ούτε να σου αποδειξει την παλαιοτητα το Ε9,

ουτε καμμια συναινεση ουτε μονομερη τροποποιηση της συστασης. [που ακομα δεν διευκρινισαν πώς γινεται...]

βλεπεις το 98 παρ. 8 α' εδαφιο.

με το ΕΝΦΙΑ δεν εχεις κανενα προβλημα.

[Εχει αλλαξει  η αποκλιση απο  το  0,10 εως 0,50 μ. ..... ξερω γω τι ακατάληπτο  εγραφαν στην αρχη]  

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από κεκτημένη ταχύτητα εχω γραψει κατι που συμπερανα οτι ισχυει αλλά δεν το εχω στα χερια μου. Δεν εχω τη συσταση στα χερια μου. Γνωριζω οτι η ιδιοκτητρια το δηλωνει στο Ε9 στα πραγματικά του μέτρα και υπέθεσα οτι απο κει το βρηκε το νουμερο.... Το συμβολαιο γραφει μόνο μικτά.  Συγνώμη. Μπερδευτηκα. Ας παμε με το δεδομένο αυτό

 

Κάνε επεξεργασία στο κείμενό σου και βάλε τόνους. Τήρησε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

εχω μια ερωτηση για την κατηγορία 1.

Εχω ενα υπόγειο προ του 1975 αυθαίρετο, εχει γίνει συσταση ιδιοκτησίας και τα σχέδια της σύστασης δείχνουν ενα τοιχο που χωρίζει τις δυο ιδιοκτησιες (αποθήκη 1-αποθήκη 2) και η είσοδος που είναι κοινόχρηστη. εχω κανει 3 ξεχωριστές δηλώσεις. Το θέμα μου είναι οτι αυτος ο τοιχος δεν εχει υλοποιηθει δηλαδη το υπόγειο ειναι ενιαιο.

Πως το ρυθμίζω ώς κατασκευή τοιχου οριοθέτησης και καθαίρεση ? 

Εγκεκριμένα σχεδια δεν υπάρχουν ειναι εξ'ολοκλήρου αυθαιρετο 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις , ότι Κ/Χ  χώρος είναι ο χώρος που οδηγεί στις εισόδους των αποθηκών;

Γιατί έτσι όπως το γράφεις σαν  Κ/Χ είσοδο , κάπου μπερδεύομαι.

Ένα σκσρίφημα της ΣΟΙ θα ήταν το καλύτερο.

Όπως και να έχει.

Έτσι όπως το θέτεις είναι 3*Κ1 και θα έβαζα την κοινή κάτοψη που θα αποτύπωνε και τις δύο ΟΙ και τον Κ/Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Σε περίπτωση ισογείου καταστήματος σε πολυκατοικία με επικρατούσα χρήση κατοικιών έχω κατα σειρά διαφορετική διαμερισμάτωση ισογείου, υπέρβαση ύψους ισογείου και 1 λοιπή πολεοδομική παράβαση, όλα Κατηγορίας 1, καθότι άδεια του 1960.
Την καταχώρηση των ΦΚ την κάνετε ανά παράβαση ή σε ένα ΦΚ αναγράφετε στον τίτλο ΟΛΕΣ τις αυθαίρετες κατασκευές που ανήκουν στην Κατηγορία 1 και τέλος?

Επίσης κάτι ακόμα...

Στα στοιχεία υπολογισμού, επικρατούσα χρήση θα θέσω Υπηρεσίες (μαγαζί έχω) ή άλλη κατοικία (που είναι η επικρατούσα χρήση του κτηρίου)?

Γιατί αν κάνω το 2ο, θα πρέπει να βάλω έστω ένα ΦΚ με άλλη κατοικία για να συμπίπτει.

Ειδάλλως Υπηρεσίες σε επικρατούσα χρήση παντού και Κατηγορία 1 το περνάει....

Αλλά πώς ορίζεται η επικρατούσα χρήση κατοικίας στο κτήριο?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα παρουσίασης. Στην ουσία δεν αλλάζει κάτι.

Επικρατούσα χρήση κτιρίου θα βάλεις κατοικία (αν έχεις πχ ισόγειο καταστήματα και όροφοι κατοικία, οι επιφάνειες της κατοικίας ξεπερνούν κατά πολύ αυτές των καταστημάτων, οπότε το κτίριο θεωρείς ότι έχει επικρατούσα χρήση κατοικία).

 Στο ένα ή δυο φύλλα καταγραφής θα βάλεις υπηρεσίες και θα δεις αν προχωρήσει. Μέχρι πριν δεν προχωρούσε, οπότε για να "κοροιδέψουμε" το σύστημα έλεγα να βάζαμε ένα ΦΚ με μηδενικές παραβάσεις και χρήση κατοικία. Το ΤΕΕ εξέδωσε ανακοίνωση στην εφαρμογή των αυθαιρέτων ότι ενσωματώθηκαν οι αλλαγές του νόμου 4546/18. Δοκίμασε να δεις αν προχωράει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άποψη του ΤΕΕ ΤΚΜ είναι η επικρατούσα χρήση να είναι αυτή της δήλωσης και όχι του κτηρίου. Οπότε επικρατούσα χρήση είναι υπηρεσίες και όχι κατοικία. 

Στα ΦΚ αν θέσω Κατηγορία 1 και υπηρεσίες παντού, προχωράει κανονικά, οπότε δε βρίσκω λόγο να κάνω το "κλέψιμο" αυτό. 

Όσον αφορά τον τρόπο δήλωσης, επίσης το ΤΕΕ ΤΚΜ προτείνει αναλυτική καταγραφή των παραβασεων σε ξεχωριστό ΦΚ ανά παράβαση κι ας είναι όλα κατηγορία 1.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θα βάλεις επικρατούσα χρήση "υπηρεσίες" και στο φύλλο καταγραφής το ίδιο. Συστημικά φυσικά δεν θα  υπάρξει σφάλμα. Όμως στην υπαγωγή θα προχωρήσει το σύστημα με τον τρόπο αυτό;

Μήπως υπάρχει το φίλτρο "επικρατούσα χρήση κατοικία"---κατηγορία 1 (ναι), ενώ αν βάλεις "επικρατούσα χρήση υπηρεσίες"--->κατηγορία 1 (όχι);

Για λόγους παρουσίας και καλύτερης εποπτείας των παραβάσεων θεωρώ ότι καλύτερα να το κάνεις ανά φ.κ όπως για παράδειγμα θα το έκανες στην κατηγορία 4.

ΥΓ το τι προτείνει το ΤΕΕ ΤΚΜ μην το λαμβάνεις και πολύ σοβαρά υπ όψιν. Κάποιος που είπε κάτι προφορικά (χωρίς να φέρει καμία ευθύνη) δεν διαφέρει και δεν έχει περισσότερη βαρύτητα από την άποψη κάθε συναδέλφου εδώ. Έχει ακουστεί από συναδέλφους ότι πολλοί από αυτούς (που δεν ξέρω υπό ποια ιδιότητα έχουν συστήσει αυτό το άτυπο help desk)  έχουν κάνει σοβαρά λάθη σε απαντήσεις που έδωσαν στο παρελθόν και έχουν πάρει στο λαιμό τους πολύ κόσμο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Προχωράει γιατί έχω ήδη βγάλει παράβολα και ανταποδοτικά με αυτόν τον τρόπο.

Επικρατούσα Υπηρεσίες στα στοιχεία υπολογισμού και υπηρεσίες σε κάθε ΦΚ με Κατηγορία 1 και 4 αντίστοιχα (έχω και Κατηγορία 4 ένα κλείσιμο παραθύρου)

Προχωράει κανονικά το σύστημα.

Το να βάλω επικρατούσα κατοικία και σε κάποιο ΦΚ να βάλω κατοικία ενώ δεν έχω κατοικία το θεωρώ λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.