Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Στην Κ1 τελικά κάνουμε ομαδοποίηση ή όχι ? Για παράδειγμα έχω επέκταση εξώστη, μία αλλαγή διαρρύθμισης που λέω να την βάλω και κλείσιμο φωταγωγού. Να τα βάλω σε ένα Φ.Κ. ή ξεχωριστά Φ.Κ. ? Σε κάθε περίπτωση το πρόστιμο είναι 250 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Σχετικά με την τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών με χρήση πλην κατοικίας ως Κατηγορίας 1 όταν η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία συμφωνώ κ εγώ ότι μπορεί να γίνει σύμφωνα με αυτά που γράφει ο Νόμος. Από περιέργεια το δοκίμασα στο σύστημα του ΤΕΕ, δηλαδή έβαλα ένα ΦΚ με χρήση Υπηρεσίες και κατηγορία 1 και μου έβγαλε παρατήρηση ότι για την κατηγορία 1 πρέπει να επιλέξω στο είδος χρήσης κάποιο τύπο κατοικίας. Άρα παρότι δεν το απαγορεύει ο Νόμος, το σύστημα δεν επιτρέπει αυτή την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Στην Κ1 τελικά κάνουμε ομαδοποίηση ή όχι ? Για παράδειγμα έχω επέκταση εξώστη, μία αλλαγή διαρρύθμισης που λέω να την βάλω και κλείσιμο φωταγωγού. Να τα βάλω σε ένα Φ.Κ. ή ξεχωριστά Φ.Κ. ? Σε κάθε περίπτωση το πρόστιμο είναι 250 ευρώ.

 

To κλείσιμο του φωταγωγού δεν ομαδοποιείται με τα άλλα που γράφεις......

 

 

Καλησπέρα,

Σχετικά με την τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών με χρήση πλην κατοικίας ως Κατηγορίας 1 όταν η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία συμφωνώ κ εγώ ότι μπορεί να γίνει σύμφωνα με αυτά που γράφει ο Νόμος. Από περιέργεια το δοκίμασα στο σύστημα του ΤΕΕ, δηλαδή έβαλα ένα ΦΚ με χρήση Υπηρεσίες και κατηγορία 1 και μου έβγαλε παρατήρηση ότι για την κατηγορία 1 πρέπει να επιλέξω στο είδος χρήσης κάποιο τύπο κατοικίας. Άρα παρότι δεν το απαγορεύει ο Νόμος, το σύστημα δεν επιτρέπει αυτή την επιλογή.

 

Βάλε κι ένα extra κενό ΦΚ όπως το θέλει και κορόϊδεψε το σύστημα..... Σύστημα είναι ΔΕΝ σκέφτεται.... Στο ΤΕΕ βιάστηκαν να το βγάλουν με λάθη....

Link to comment
Share on other sites

 

Διαφωνώ στο οτι αν κάνεις ρύθμιση Ο.Ι. με χρήση καταστήματος, πρέπει να βάλεις ως επικρατούσα χρήση κτιρίου υπηρεσίες, όταν οι όροφοι είναι κατοικίες.

 

Σε αυτή την περίπτωση όπως είπε ο Ιάσωνας, "κοροιδεύεις" το σύστημα και το επεξηγείς στην τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ στο οτι αν κάνεις ρύθμιση Ο.Ι. με χρήση καταστήματος, πρέπει να βάλεις ως επικρατούσα χρήση κτιρίου υπηρεσίες, όταν οι όροφοι είναι κατοικίες.

 

Σε αυτή την περίπτωση όπως είπε ο Ιάσωνας, "κοροιδεύεις" το σύστημα και το επεξηγείς στην τεχνική έκθεση.

 

Δεν μπορείς νομίζω να το κάνεις αυτό. Πρέπει στο ίδιο φύλλο που επιλέγεις κατηγορία 1 να έχει χρήση κατοικίας. Δεν αρκεί να έχεις στην επικρατούσα κατοικία.

Αν πράγματι θέλανε να μπαίνουν τα καταστήματα προ του 75 που βρίσκονται σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία να μπαίνουν στην κατηγορία 1, όπως φαίνεται να προκύπτει από το νόμο, θα πρέπει να αλλάξουν το ηλεκτρονικό σύστημα για να το δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

danaikaterina

 

κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την κα. Σταυρούλα Αγρίου, απαντήθηκαν τα εξής:

 

1) Άρθρο 96, α): ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1, αναγράφεται 

Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίριο με επικρατούσα

χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975...

 

Άρα σε πολυκατοικία (επικρατούσα χρήση κτιρίου = κατοικία),

 

υπάρχει στο ισόγειο οριζόντια ιδιοκτησία, κατάστημα με αυθαιρεσία προ του 75.

 

Μπορεί να δηλωθεί αυτή η οριζόντια ιδιοκτησία του καταστήματος ως κατηγορία 1;

 

----> Απάντηση: ΝΑΙ. Αυτός ήταν ο στόχος. Σε αυτόν το νόμο να εντάσσονται όλες οι αυθαιρεσίες προ 75,

 

χωρίς κατ' ανάγκη να είναι κατοικία.

 

Αυτό να το αγνοήσουμε δηλ. εντελώς.... Αφού ξεκάθαρα λέει ποιός ήταν ο στόχος τους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.