Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

14 minutes ago, jbosdas said:

Συνάδελφε, τα πράγματα είναι απλά και όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες που καλό είναι να μην της ενστερνίζεσαι γιατί θα μπλέξεις. Το ότι δεν είναι προσβάσιμο για κατεδάφιση αλλά είναι προσβάσιμο για χτίσιμο, εμένα προσωπικά, μου χτυπάει άσχημα. Είμαι σίγουρος πως αν του ρίξουν ένα γενναίο πρόστιμο για αυθαίρετη κατασκευή ξαφνικά οι δρόμοι θα ανοίξουν.

Οπότε δύο οι λύσεις:

  • ΚΑΤ1 με αποδεικτικό παλαιότητας και 250 € παράβολο για την διατήρηση του ή
  • Κατεδάφιση

Το Ε9 του θέλει τροποποίηση σε κάθε περίπτωση, είτε γκρεμίσει είτε όχι. Από τη στιγμή που έχει κτίσμα στην κυριότητα του, θα πρέπει να πληρώνει τον ΕΝΦΙΑ που του αναλογεί για τη χρήση και την παλαιότητα που έχει και μην αποκρύπτει την ύπαρξη του. Οπότε:

  • Αν μεταβιβάσει, θα ζητήσει η/ο συμβολαιογράφος πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ πενταετίας. Άρα θα γίνει εκπρόθεσμη τροποποιητική Ε9 με πρόστιμο καθώς και επανυπολογισμός του ΕΝΦΙΑ της τελευταίας πενταετίας.
  • Αν δεν μεταβιβάσει, δεν θα του ζητηθεί η τροποποίηση του Ε9 μπορεί να γράψει πάλι ότι θέλει, να μπαίνει κάθε μέρα και να το τροποποιεί.

 

Ναι, κατάλαβα πλήρως.

Με κατηγορία 1 το έχω πάει ήδη και ασ πληρώσει ό,τι αναλογεί με τη τροποποίηση του Ε9.

Ανεξάρτητα από το παραπάνω - μπορώ στο ίδιο Φ.Κ. να έχω τη κατοικία αυτή και να προσθέσω ΥΔ για επέκταση άλλης κατοικίας (που προϋφίσταται του '55)? Ή πρέπει υποχρεωτικά να δημιουργήσω ανεξάρτητα Φ.Κ γι αυτά τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, the_topo said:

...

Τι να αποκρύψω? ....

Οπότε μια χαρά όλα...

Δείξε με κάθε λεπτομέρεια την υφιστάμενη κατάσταση και όλα τα υπόλοιπα δεν μας αφορούν ως Μηχανικούς.

Ας τα λύσουν οι πολιτικοί τα θέματα δικαίου και "κρίμα είναι" ..... που έχουν και την αγωνία να μαζέψουν ψήφους.

Εμείς έχουμε την αγωνία να συμμαζέψουμε το ασυμμάζευτο μπάχαλο της δομημένης και αδόμητης ιδιοκτησίας γης και κατασκευών.

* * * * *

  

42 λεπτά πριν, the_topo said:

...Ή πρέπει υποχρεωτικά να δημιουργήσω ανεξάρτητα Φ.Κ γι αυτά τα δύο?

μη κάνεις τσιγκουνιές στα Φ.Κ.

Βολεύει και εσένα και όποιον κοιτάζει μια υπαγωγή η κάθε αυθαιρεσία να έχει το δικό της Φ.Κ. και την δική της λεκτική περιγραφή.

Edited by Didonis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Didonis said:

Οπότε μια χαρά όλα...

Δείξε με κάθε λεπτομέρεια την υφιστάμενη κατάσταση και όλα τα υπόλοιπα δεν μας αφορούν ως Μηχανικούς.

Ας τα λύσουν οι πολιτικοί τα θέματα δικαίου και "κρίμα είναι" ..... που έχουν και την αγωνία να μαζέψουν ψήφους.

Εμείς έχουμε την αγωνία να συμμαζέψουμε το ασυμμάζευτο μπάχαλο της δομημένης και αδόμητης ιδιοκτησίας γης και κατασκευών.

Ευχαριστώ συνάδελφε. Γνωρίζεις αν στο ίδιο Φ.Κ. κατηγορίας 1 μπορώ να έχω κατασκευή κατοικίας προ '75 και επέκταση άλλης κατοικίας προ '75και αυτή?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς.... αλλά και πάλι εγώ θα έβαζα για το καθένα το δικό του Φ.Κ.

Συνήθως και στα σχέδια που ανεβάζω και τις εμβαδομετρήσεις που κάνω τα δείχνω και εκεί το καθένα με το δικό του περίγραμμα...

Αλλά όλα αυτά έχει να κάνει με τον τρόπο που ο καθένας μας σχεδιάζει.... και φυσικά ανάλογα την περίπτωση του ακινήτου κα.

Εσύ θα αποφασίσεις τι είναι πιο καλό για κάποιον που θέλει όσο το δυνατό να κοιτάζει τον σχεδιασμό σου και την υπαγωγή σου και να γίνονται άμεσα αντιληπτά χωρίς άλλες επεξηγήσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, the_topo said:

Ανεξάρτητα από το παραπάνω - μπορώ στο ίδιο Φ.Κ. να έχω τη κατοικία αυτή και να προσθέσω ΥΔ για επέκταση άλλης κατοικίας (που προϋφίσταται του '55)? Ή πρέπει υποχρεωτικά να δημιουργήσω ανεξάρτητα Φ.Κ γι αυτά τα δύο?

1ΦΚ βάσει της §3/100:

  1. Για τον υπολογισμό του προστίμου, ομαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες της ίδιας κατηγορίας και είδους κατασκευής ή χρήσης που ορίζεται στον πίνακα του παραρτήματος Α, οι οποίες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και προστίθενται τα εμβαδά των δηλούμενων εμβαδών της αυτής κατηγορίας και είδους ανά φύλλο καταγραφής.

Αλλά η πρακτική έχει δείξει ότι είναι καλύτερα όπως το περιγραφεί ο @Didonis, καλύτερος έλεγχος της δήλωσης, ξεκάθαρος. Δες μόνο αν τα 2ΦΚ προ75 σου αυξάνουν το πρόστιμο με 2*250€ (που δεν νομιζω...)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό το λόγο ρωτούσα για το 2ο Φ.Κ. αλλά τελικώς όχι, δεν αλλάζει το πρόστιμο. Χρεώνεται 1 φορά το 250άρι..

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σε περίπτωση ισογειας κατοικίας προ του '75 με Οικ. Άδεια , τακτοποιώ τροποποίηση περιγράμματος ισογείου με μείωση της συνολικής δόμησης (κατηγ. 1) και αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη μετά το 1975 (κατηγ. 3) .

Το θέμα είναι οτι στο φύλλο καταγραφής για την Κατηγορ. 1 αφήνει ανοικτά προς συμπλήρωση τα πεδία εμβαδού , ΣΥΔ , ΣΥΚαλ. κλπ

Το ερώτημα είναι το εξής:

Θα πρέπει να τα συμπληρώσω ή τα αφήνω κενά; Σε κάποιο σημείο το νέο περίγραμμα εξέχει του περιγράμματος της οικοδομικής άδειας ενω σε άλλα υποχωρεί με αποτέλεσμα την μείωση συνολικά της δόμησης.

Από την στιγμή που δεν απαιτεί ο 4495  νέο διάγραμμα καλυψης , απλά κάτοψη αποτύπωσης ( προσωπικά κάνω και εμβαδομέτρηση), τι νόημα έχει να είναι ανοιχτά αυτά τα πεδία? 

Εάν γράψω στην περιγραφή ΄τροποποίηση περιγράμματος ισογείου με μείωση επιφάνειας ,  Εμβαδόν Ισογείου= 87 τ.μ." και δεν συμπληρώσω τίποτα στα υπόλοιπα πεδία π.χ. τ.μ. θα είναι ολοκληρωμένο το φύλλο καταγραφής;

Επίσης όταν υπάρχει και παραβίαση πλάγιας απόστασης θα πρέπει να αναφερθεί ή θεωρείται τακτοποιημένο το κτίριο ως έχει και δεν αναφερόμαστε σε επιμέρους παραβιάσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Link to comment
Share on other sites

Η παραβίαση πλάγιας θα πρέπει να δηλώνεται και στα σχέδια και στα ΦΚ, ασχέτως του προστίμου και να προκύπτουν τα τμήματα που είναι εντός/εκτός νόμιμου περιγράμματος και όχι μόνο το νομίμως υφιστάμενο. Σε πιθανή μεταγενέστερη προσθήκη θα είναι σημαντικό στοιχείο.

Κενά γενικότερα δεν τα αφήνω... Τώρα όμως με την ηλεκτρονική ταυτότητα δεν ξέρω αν έχει νόημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, έχω δυο περιπτώσεις αλλαγής χρήσης υπογείου. Θα ξεκινήσω απο την πιο εύκολη περίπτωση. Στο πολεοδ. σχέδιο προβλεπόταν στο υπόγειο αποθήκες, μηχανοστάσιο και χώρος για την θέρμανση. Το διαμέρισμα χτίστηκε στη θέση της μιας αποθήκης, με μικρότερη επιφάνεια όμως(Εδιαμ<Εαποθ). Το συμβολαιογραφικό σχέδιο προσεγγίζει κατα πολύ την πραγματικότητα αλλά υπάρχει μια διαφορά στα wc, το ένα διαμέρισμα “πήρε” από το αλλο 1,5 τ.μ. Το ύψος είναι σωστό. Το έχω βάλει κατηγορία 1, κατασκευή του 70’. Θα το βάλω ΥΔ > 200% και τα τ.μ. του διαμερισματος?

Επίσης έχει κτιστεί μια εξωτερική σκάλα από το υπόγειο που είναι το διαμέρισμα προς το πεζοδρόμιο. Έχω ΥΔ ή ΥΚ εφόσον είναι μεσα στα όρια της οικοδομικής γραμμής? Ή απλα δηλωνεται ΚΑΤ. 1 και τικ στο λοιπή?

Πιστευετε πρεπει να δηλωθεί κάτι αλλο?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταρχήν μιλάς για 2 περιπτώσεις αλλά τελικά αυτά που περιγράφεις αφορούν μία περίπτωση; Φαίνεται να έχεις αλλαγή χρήσης τμήματος (ή και όλου) του υπογείου σε κατοικία. Όμως δεν αναφέρεις αν πρόκειται για μία ιδιοκτησία ή αν έχει γίνει σύσταση και ο χώρος αφορά παραπάνω από μία ιδιοκτησία. Αν έχεις τεκμηρίωση ότι η αλλαγή χρήσης έχει γίνει προ του '75 τότε ναι είσαι κατ.1. Το ποσοστό ΥΔ για να το βρεις πρέπει να διαρέσεις τα τμ που άλλαξαν χρήση με την επιτρ. δόμηση. Στην συγκεκριμένη περίπτωση και επειδη η κατ.1 πληρώνει μόνο παράβολο, τότε ότι ποσοστό ΥΔ και να έχεις τότε έχεις πάντα 250ε πρόστιμο. Η σκάλα πάει με αναλυτικό άσχετα αν αφορά την ίδια περίπτωση ή άλλη.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.