Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

τελικά στην κατηγορία 1 εντάσσονται και τα καταστήματα? περιμένουμε εγκύκλιο για σίγουρα η προχωράτε τις δηλώσεις πληρώνοντας μόνο το παράβολο? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσως ναι, όταν εκδοθεί εγκύκλιος ή ΦΕΚ τροποποίησης του Ν. 4495. Προς το παρόν μόνο υποθέσεις και γνώμες έχουμε. Όπως είναι τα πράγματα σήμερα δηλώσεις ουσιαστικά δεν μπορούν να γίνουν, διότι ούτε η εύρεση κατηγορίας έχει αποσαφηνιστεί, ούτε η Μ.Σ.Ε που είναι τα δυο πιο φλέγοντα θέματα. Φυσικά υπάρχουν και πολλά αλλά ζητήματα, τα οποία απαιτούν διευκρινήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τελικά στην κατηγορία 1 εντάσσονται και τα καταστήματα? περιμένουμε εγκύκλιο για σίγουρα η προχωράτε τις δηλώσεις πληρώνοντας μόνο το παράβολο? 

 

 

Ίσως ναι, όταν εκδοθεί εγκύκλιος ή ΦΕΚ τροποποίησης του Ν. 4495. Προς το παρόν μόνο υποθέσεις και γνώμες έχουμε. Όπως είναι τα πράγματα σήμερα δηλώσεις ουσιαστικά δεν μπορούν να γίνουν, διότι ούτε η εύρεση κατηγορίας έχει αποσαφηνιστεί, ούτε η Μ.Σ.Ε που είναι τα δυο πιο φλέγοντα θέματα. Φυσικά υπάρχουν και πολλά αλλά ζητήματα, τα οποία απαιτούν διευκρινήσεις.

Συνάδελφοι συμφωνώ καταρχάς με την αμφιβολία που εκφράζετε, ωστόσο ας μου επιτραπεί να εκφράσω την προσωπική μου άποψη. Αυτή τη στιγμή απο πληροφορίες συναδέλφων (δεν το έχω διαπιστώσει προσωπικά...) γνωρίζουμε ότι το σύστημα δεν δέχεται αυθαίρετα με χρήση καταστημάτων στην κατηγορία 1. Επι πλέον αυτού υπάρχει και η γνωστή σχετική αναφορά στο Παράρτημα Α'.... Ομως στη περίπτωση που ο χρόνος πιέζει προσωπικά θα επέλεγα να εφαρμόσω το νόμο ως έχει, αφού σε αυτόν με σαφήνεια  αναφέρεται ότι η επικρατούσα χρήση αφορά το κτίριο.

 

α) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1:

Αυθαίρετες κατασκευές (=με οποιαδήποτε χρήση) σε κτίριο με επικρατούσα

χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975:

Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται

οριστικά από την κατεδάφιση αυθαίρετες κατασκευές οι

οποίες είχαν ολοκληρωθεί πριν από τις 9.6.1975 με την

καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250)

ευρώ και χωρίς την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου.

 

Την απαραίτητη εξήγηση-τεκμηρίωση θα την πρόσθετα στην τεχνική έκθεση της δήλωσης.

 

Σχετική δημοσίευση: http://www.michanikos.gr/topic/50348-%CE%B1%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF-096-%CE%BD-449517-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-1-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%8E%CE%BD/page-3?do=findComment&comment=939905

Edited by maximos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Κατηγορία 1 του Ν.4495/2017 μπορούν να ενταχθούν και αυτόνομες ιδιοκτησίες, που δεν είναι κατοικίες π.χ. καταστήματα κ.λπ. εφόσον στο ακίνητο επικρατούσα χρήση είναι η "κατοικία" ότι, κι αν πουν οι ....μελλοντικές εγκύκλιοι που θα εκδοθούν. Ο νόμος είναι σαφής!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Μου έτυχε μία περίεργη περίπτωση Κατηγορίας 1 και θέλω να ακούσω τη γνώμη σας για το πώς θα δηλώνατε την αυθαιρεσία.

 

Οικοδομική άδεια του 1959 για 8-όροφη οικοδομή (6 όροφοι + 2 εσοχές).

 

Το διαμέρισμα που πρέπει να ελεγχθεί είναι στην 1η εσοχή της οικοδομής (στο συμβόλαιο δεν αναφέρει όροφο, παρά μόνο 1η εσοχή)

 

Στην άδεια της οικοδομής δεν υπάρχουν τομές, κατόψεις τυπικού.

Υπάρχουν μόνο οι κατόψεις 1ης και 2ης εσοχής.

Για το έλεγχο του ύψους υπάρχουν οι όψεις της οικοδομής.

 

Το διαμέρισμα στην πραγματικότητα είναι στον 8ο όροφο, και η οικοδομή είναι συνολικά 9-όροφη.

Είναι σαν να έχει κατασκευαστεί ένας επιπλέον τυπικός όροφος.

 

Θα συγκρίνατε την πραγματική κατάσταση σύμφωνα με την κάτοψη της 1ης εσοχής (που έχει διαφορές ως προς τη διάσταση εξωστών, ανοίγματα κλπ) ή σύμφωνα με την κάτοψη της 2ης εσοχής και θα το δηλώνατε σαν υπέρβαση δόμησης (σε σχέση με τη 2η εσοχή) εκτός από τα παραπάνω;

 

Το πρόστιμο είναι το ίδιο ούτως ή άλλως, απλώς δεν ξέρω ποιος είναι ο πιο σωστός τρόπος να δηλωθεί.

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη επιτρεπομενο συνολικο αριθμο οροφων 6+2εσοχη και τωρα εχουν κατασκευασθει 7 +2εσοχη.Εχει γινει συσταση ;εχεις σχεδια συστασης η συμβολαιου νομιζω οτι αυτα θα σε καθοδηγησουν για να καταλαβεις ποια ειναι ενοει πρωτη εσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βρέθηκε σχέδιο σε κανένα από τα συμβόλαια... Έφτασα μέχρι και το αρχικό εργολαβικό συμβόλαιο και σε κανένα δεν περιλήφθηκε σχέδιο κάτοψης. Συμβόλαιο σύστασης δε βρήκα, μάλιστα στη σημείωση από το κτηματολόγιο αναφέρει πως τα συνολικά χιλιοστά που έχουν εγγραφεί ξεπερνούν τα 1.000 για την οικοδομή. Οπότε υποθέτω πως έδιναν χιλιοστά σε κάθε διαμέρισμα που μεταβιβαζόταν ξεχωριστά συστήνοντας παράλληλα οριζόντια ιδιοκτησία στο κάθε συμβόλαιο. Στο κτηματολόγιο, πριν που ξαναείδα, το αναφέρει σαν 7ος όροφος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αλλά δε βρήκα άλλη άδεια. Υπάρχει μία άδεια του 1957 που αφορά μόνο το ισόγειο (έχει χαθεί) και η άδεια προσθήκης του 1959 που σηκώθηκαν οι υπόλοιποι όροφοι (οι 6+2).

 

Και το ισόγειο στις όψεις είναι 3μ, δεν ειναι να πεις οτι πχ ειχε καποιο ανώγειο από πάνω που ήταν μέσα στην αρχική άδεια...

 

Πολύ περίεργη περίπτωση, και δε νομίζω να υπάρχει «σωστός» τρόπος δήλωσης του. Θεωρητικά συγκρίνω με την κάτοψη 1ης εσοχής, πρακτικά είμαι πιο ψηλά όμως από το επιτρεπόμενο ύψος του συγκεκριμένου ορόφου...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.