Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

θα ηθελα αν ξερει κανεις να με βοηθησει, έχω μία κατοικία δευτέρου ορόφου (όλη η πολυκατοικία είναι αυθαίρετη, δίόροφη)  του 69, χωρίς άδεια χωρίς τίποτα, το μόνο που έχουν είναι η απάντηση το '76, σε αίτημα που έκαναν το '71 για νομιμοποίηση, ως αποδεικτικό.

Θα το βάλω από οτι κατάλαβα κατηγορία 1. Το θέμα μου είναι τι θα βάλω στα τετραγωνικά του σπιτιου; στο πίσω μέρος στα υπνοδωμάτια, υπάρχει ένας χώρος (εξαιτίας επέκτασης του 1ου ορόφου μεταξύ 75 και 78) που αποτελείται από τη οροφή του πρώτου από πάνω είναι το δώμα , απ την άλλη πλευρά τοίχος όμορρης πολυκατοικίας και η άλλη κλεισμένη με πολυκαβουρνικό(από πίσω κενό αέρας, το βάλανε για την βροχή μου είπανε), ο χώρος είναι μη προσβάσιμος με την ένοια οτι στα δωμάτια υπάρχει από ενα παραθυρο που κοιτανει αυτό τον χώρο. Αυτός ο χώρος τώρα θεωρείται φωταγωγός; μετράει στη δόμηση;

διαστάσεις είναι 1,45*2,90. 

Ευχαριστώ.

είμαι καινούρια και έχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η οικοδομή έχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών?

Αν ναι ασχολείσαι μονο με το διαμερισμα σου , το βαζεις κατηγορια 1 και βαζει ο ιδιοκτητης στο Ε9 το σωστο εμβαδον.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει κανονικα, συσταση οριζοντιων, γι αυτο μπορω και νομιμοποιω ανεξαρτητα τα διαμερισματα. γιατι θελουν μονο τα δυο να νομιμοποιηθουν. 

απλα αυτο το κομματι που περιγραφω μετραει στη δομηση; ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Σε ανώγειο διαμέρισμα σε οικοδομή του 1966 ( κατηγορία 1 ), η μοναδική του αυθαιρεσία είναι η κατασκευή ενός εξώστη που δεν υπάρχει καθόλου στα σχέδια και η μετατροπή των αντίστοιχων παραθύρων σε μπαλκονόπορτες.

Σαν κατηγορία 1 εξαιρείται η μελέτη στατικής επάρκειας.

Το πρόβλημα είναι ότι ο εξώστης βρίσκεται πάνω από κοινόχρηστο χώρο - εκτός Ο.Γ. και ότι το καθαρό ελεύθερο ύψος από κάτω του είναι περίπου 2 μ.

Αυτό τακτοποιείται σαν κατηγορία 1? 

 

Με προβληματίζει ότι στην κατηγορία 3 βέβαια θέτει σαν ελάχιστο ελεύθερο ύψος τα 3 μ.

Link to comment
Share on other sites

για την κατηγορια 3 πρεπει να εχεις εως 20% υπερβαση εξωστη, εκτος απο το 3μ ελευθερο υψος

Για τον κοινοχρηστο κομματι δες αρθρο 89.2

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Έχεις την καλοσύνη να μου εξηγήσεις που το στηρίζεις αυτό?

Δηλαδή για να κάνει την γονική παροχή ο ιδιοκτήτης πρέπει να κατεδαφίσει τον εξώστη?

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις στον 4178 και μετά την εγκύκλιο 3 και μια ερωτοαπαντηση του ΤΕΕ Πελοποννήσου και για κατασκευές προ Γοκ 85 είχε λυθεί το θέμα και τακτοποιούσαμε τους εξώστες πάνω από κοινόχρηστο ανεξαρτήτως μεγέθους σαν κατηγορία 3.

Τώρα βέβαια είναι 4495 αλλά θεωρείτε ότι μπορώ να βασιστώ στην αντίστοιχη λογική και να το προχωρήσω ή με αποτρέπει η παράμετρος των 3 μ. ελεύθερου ύψους που θέσανε στην κατηγορία 3?

Ξέρω ότι το τραβάω αλλά ...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.