Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Και πως θ' αποδείξεις το "πριν το 75";;;

Με ποιό "δημόσιο αποδεικτικό έγγραφο" κ.λπ.;;;

Πως αποδεικνυεις οτι ο φερων οργανισμος εγινε "τοτε" ενω η ολοκληρωση του σπιτιου έγινε "τοτε";

α) εγω λεω με το Ε9 που το δηλωνει 1975

β) με την πρωτη ρευματοδοτηση που εγινε 3μιση μηνες μετα την ημερομηνια τοριου του 1975 (το σκεπτικο μου ειναι οτι ο φερων οργανισμος δεν μπορει να μην ειχε γινει πριν 3-4 μηνες απο την πρωτη ηλεκτροδοτηση.

γ) υπαρχει αεροφωτογραφια του 73 που δειχνει το ακινητο στην κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως αποδεικνυεις οτι ο φερων οργανισμος εγινε "τοτε" ενω η ολοκληρωση του σπιτιου έγινε "τοτε"; Κατά τη γνώμη μου με ξεκάθαρη αεροφωτογραφία, αν δεν μπορείς διαφορετικώς!

α) εγω λεω με το Ε9 που το δηλωνει 1975 Κατά τη γνώμη μου δεν αρκεί αυτό, διότι υπάρχουν "....12 μήνες" στο 1975, εκ των οποίων οι μισοί περίπου είναι εκτός, θέλει κάτι πιό σαφές....

β) με την πρωτη ρευματοδοτηση που εγινε 3μιση μηνες μετα την ημερομηνια τοριου του 1975 (το σκεπτικο μου ειναι οτι ο φερων οργανισμος δεν μπορει να μην ειχε γινει πριν 3-4 μηνες απο την πρωτη ηλεκτροδοτηση. Κατά τη γνώμη μου δεν αρκεί, δεν το ...."συζητάει ο νομοθέτης"....

γ) υπαρχει αεροφωτογραφια του 73 που δειχνει το ακινητο στην κατασκευη. Λυπάμαι, αλλά κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ οριακή η περίπτωση αυτή και θέλει μάλλον άλλου είδους αντιμετώπιση.....

 

Από την άλλη όμως φίλε μου, "τί σε νοιάζει η γνώμη μου".....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχουν μια λογικη οι σκεψεις μου.....αεροφωτογραφια πριν το 75 να κτιζεται......ηλεκτροδοτηση 4μηνες μετα το περας εργασιων και εστω δηλωση με το Ε9 (αλλοι το θεωρουν δεδομενο το Ε9)

Link to comment
Share on other sites

Το Ε9 δεν προσθέτει κάτι, αφού δεν δηλώνεται ημερομηνία αλλά χρονολογία. Αρα αυτό διαγράφεται.

Είναι μιά "καλή" λύση αυτή γιατί ξεκαθαρίζει το τοπίο και βοηθάει να το δούμε το ζήτημα πιο "καθαρά". (Ωστόσο θα ήταν καλή λύση για Κατ. 2) 

Νομίζω και γω πως απόδειξη με "λίγο απ' όλα" δεν είναι απόδειξη.

Edited by maximos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ πήγες? Μπορεί στις καταστάσεις ΙΚΑ να να έχει κλείσει τις εργασίες σκυροδέτησης προ.. γενικά θα δεις αναλυτικά την πορεία των εργασιών...

Link to comment
Share on other sites

σε σπίτι προ του 75 που θα παει κατηγορία 1 όλο. έχει φωταγωγό στο μπάνιο διαστάσεων 2*1,3 καθαρό. θα μετρήσει στη δόμηση;;;

έχει διπλανό σπίτι που κοιτάει κ αυτό τον φωταγωγό, αν μετραει θα τον βάλω από μισα τα τετραγωνικά του;;

Link to comment
Share on other sites

Η αυθαιρεσία που κατέγραψες κατά την αυτοψία σου σε σύγκριση με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ πήγες? Μπορεί στις καταστάσεις ΙΚΑ να να έχει κλείσει τις εργασίες σκυροδέτησης προ.. γενικά θα δεις αναλυτικά την πορεία των εργασιών...

Δεν υπαρχει καθολου αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.