Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών

Recommended Posts

On 24/5/2019 at 1:19 ΠΜ, eleni_civil said:

(...)Κτίσμα προ του 1975 με σημερινή χρήση κατοικίας, χρήζει τακτοποίησης. Δεν έχω αποδείξεις ότι τότε ήταν κατοικία. Πώς προχωράω?

*Ο ιδιοκτήτης στο Ε9 το δήλωνε αποθήκη (το διόρθωσε).

 

2 ώρες πριν, eleni_civil said:

Υπήρχε μια άδεια αγροτικής αποθήκης του 1975.

Καλησπέρα Ελένη.  Λογικά θα προχωρήσεις με το Ε9 και βλέποντας όσο το δυνατόν συνδυαστικά από ενδείξεις αν έχεις πράγματι κτίριο προ 75, όπως παλιά συμβόλαια, άδεια κτίσματος όπως αναφέρεις, βεβαίωση χρόνου ρευματοδότησης (ακόμη και υδροδότησης ή σύνδεσης με τον ΟΤΕ θα μπορούσαν να είναι ενδείξεις χρόνου ύπαρξης του κτίσματος), μορφολογικά χαρακτηριστικά του κλπ. Όλα αυτά ως ενδείξεις. Αν υπάρχει και κάποιο παλιό Ε9 του ιδιοκτήτη (έτος 1997) ζήτησέ το να δεις τι δήλωσε τότε. 

Από τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης προσκόμισε Ε9 με τα σωστά τετραγωνικά (τα οποία αποτύπωσες) με καταχώρηση έτους 1974 ή 75 και χρήση κατοικία, εμείς δεν έχουμε λόγο να αμφισβητήσουμε την αυθαίρετη χρήση από το έτος αυτό. 

Σε περίπτωση που έχεις ισχυρές ενδείξεις ότι η χρήση άλλαξε μεταγενέστερα μπορείς να την βάλεις με ημερομηνία μετά το 2004 χωρίς κανένα αποδεικτικό.

Εξυπακούεται όμως αυθαίρετες κατασκευές (ακόμη και αναλυτικού) όπως πχ αλλαγή στέγης, στοιχεία σκυροδέματος, στέγαστρα, περιτοιχίσεις κλπ που έγιναν μετά το 75 θα πρέπει να υπαχθούν σε άλλη κατηγορία, ακόμη και αν επιλέξεις τελικά κατηγορία 1 θεωρώντας ότι η αλλαγή χρήσης συντελέστηκε προ 75 και το κτίριο απέκτησε τότε αποκλειστική χρήση κατοικία.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την καλησπέρα μου...

και να υπενθυμίσω εδώ  ότι, όπως αναφέρεται πρόσφατα και στην παρ.28 Εγκ.3/13 .....

"η έννοια της αλλαγής χρήσης καθιερώθηκε με το άρθρο 5 του Ν 1577/85" ...

οπότε η τυχόν προ  1975 αλλαγή χρήσης από κ.χ σε κ.χ δεν θεωρείται αυθαίρετη...

  • Like 1
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Σε παρόμοια περίπτωση, κτίσμα προ του 1975, υπάρχει συμβόλαιο το 2010 ότι είναι αποθήκη και ένα μικρό τμήμα του είναι κατοικία (μάλλον για να γλιτώσουν φόρο). Σήμερα στην πραγματικότητα χρησιμοποιείται σαν κατοικία.

Πώς το δηλώνω? 

**Αυτό που με προβληματίζει γενικότερα με την κατ.1 είναι : ποιές περιπτώσεις μπορούν να ενταχτουν? Αυτές που η επικρατούσα χρήση από τότε έως σήμερα ανελλιπώς είναι κατοικία? Ή πάμε βάσει της σημερινής χρήσης και με το έτος κατασκευής του τότε, εφόσον δεν υπάρχουν αποδεικτικά χρήσης?

Edited by eleni_civil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ πως η επικρατούσα χρήση αφορά στην τωρινή κατάσταση.

«Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, κατοικιών ή μη σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975»

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας,

σε διώροφο κτίριο κατασκευασμένο προ 1975 έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και υπάρχουν τα εξής:

  • στον ισόγειο όροφο 3 καταστήματα εμβαδού το καθένα 37 μ2 (σύνολο: 111)
  • στον ισόγειο όροφο 1 αποθήκη εμβαδού 38 μ2
  • στον α΄ όροφο διαμέρισμα κατοικίας εμβαδού 159 μ2

Δεν υπάρχει άδεια οικοδομής, είναι εντός οικισμού.

Ολοι οι παραπάνω χώροι είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες το καθένα ξεχωριστά και η ψιλή κυριότητα ΟΛΩΝ ανήκει σε 1 ιδιοκτήτη.

Ως σύνολο εμβαδού η κατοικία είναι επικρατεί: κατοικία 159 - λοιποί χώροι: 149.

Διαβάζοντας το νόμο λέει πως υποχρεωτικά θα πρέπει να γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις ανά οριζόντια ιδιοκτησία στην κατηγορία 1.

Οι ερωτήσεις μου:

  1. ΟΛΟ το κτίριο μπορεί να υπαχθεί ως Κατηγορία 1 εφόσον η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία?
  2. Πρέπει να τσεκάρω την επικρατούσα χρήση ανα οριζόντια ή στο σύνολο του κτιρίου. 
  3. Θα πρέπει να το δηλώσω σε 4 δηλώσεις υπαγωγής για την κάθε ξεχωριστή οριζόντια και όλες να είναι κατηγορία 1 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

το 3 υ.γ και  με 5 δηλώσεις (η μία των κοιν/στων)

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ. 

Τι σήμαίνει το 3 υ.γ. ? Θα μπορούν όλα να μπούν ως κατηγορία 1 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

το 3  σημαίνει αυτό 

3. Θα πρέπει να το δηλώσω σε  σε  5 (με των κοιν/στων) δηλώσεις  υπαγωγής για την κάθε ξεχωριστή οριζόντια και όλες να είναι κατηγορία 1 

ΝΑΙ κατηγ 1

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

έχω μια ισόγεια κατοικία του 1963, χωρίς άδεια, που βάζω κατηγορία 1 και τη στέγη αυτής που φτιάχθηκε το 2009, η οποία μπαίνει σα μια παράβαση κατ. 5 .

Το σύστημα θα μου ζητήσει τοπογραφικό κλπ φαντάζομαι. Ειμαι υποχρεωμένη να κάνω τοπογραφικό μόνο και μόνο για τη στέγη?

Μήπως μπορώ να επικαλεστώ οτι όταν είναι η μοναδική παράβαση αυτή του αναλυτικού (αφού εξαιρεθεί η κατ.1) δεν χρειάζονται κάποια σχέδια?

Edited by LESS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.