Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα βάλω τον ιδιοκτήτη να πληρώσει το παράβολο των 250 και θα ετοιμάσω φάκελο για να πάει επιτροπη αφού έχει και αυθαιρεσίες μετά την κήρυξη ως παραδοσιακός  οικισμός η περιοχή

Το θέμα είναι γιατί δεν λέει για κατηγορία 1 ο νόμος ???? Το κτίσμα μου είναι προ 1955

Edited by casablanca90
Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2020 at 4:02 ΜΜ, danaikaterina said:

 

Για το άλλο σου εξήγησα γιατί υπάρχει πρόβλημα. Από τη στιγμή που έχει ήδη γίνει (μάλιστα έχει ολοκληρωθεί, έχει εκδοθεί βεβαίωση και έχει χρησιμοποιηθεί σε μεταβίβαση) δήλωση υπαγωγής στον 4178 για μια ανεξάρτητη ιδιοκτησία δεν μπορεί να γίνει νέα δήλωση 4495 που να συμπεριλαμβάνει και την ιδιοκτησία αυτή. Είναι λάθος να υπάρχουν πάνω από μια δηλώσεις 4014/4178/4495 για το ίδιο ακίνητο. Επομένως αναγκαστικά θα γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις για τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες.

βρε φίλε sorry αλλά μήπως δεν το εξήγησα καλά .

εχω κτιριο που αυτη την στιγμή ανηκει σε 4 ιδιοκτήτες. Εχουν σύνολο 10 Ο.Ι. Ολές οι Ο.Ι εκτός μία υπόγεια αποθηκη έχουν κάνει ρυθμίσεις περαιωμένες με 3843/2010. Μια ιδιοκτησία επειδη μεταβιβάστηκε είχε κάνει και με 4178 για μπαλκόνι και διαρρύθμιση. Τώρα θέλουν όλοι μαζί να τακτοποιήσουν όλο το κτίριο. Αρα ο καθένας ότι άλλο έχει στο διαμερισμά του + τα κοινόχρηστα. Αυτό που είχε κάνει με 4178 δεν ξανασυμμετέχει στην τακτοποίηση κάτι για την ΟΙ ιδιοκτησία του. Είναι τακτοποιημένο και δεν έχει καμία επιπλέον αυθαιρεσία από τότε. Σαν συνιδιοκτήτης στο οικόπεδο όμως αν γίνει μία συνολική τακτοποίηση θα πρέπει να αναφερθεί νομίζω  διότι του ανήκουν κοινόχρηστα (μακάρι να μπορεί να παραληθει αφου οι αλλοι διαθέτουν 80%). Για το ακινητο του δεν γίνεται κάποια δήλωση νέα.  Μπορεί να γίνει μία συνολική? απο που προκύπτει? ( sorry που το ρωτώ- αλλά ρώτησα την μηχανικό που το είχε κάνει και λεει ότι γίνεται απλά στην κάτοψη σε αυτο τον όροφο θα αναφερθεί ότι αυτο είναι τακτοποιημένο πλήρως με 3843 και 4178. 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Άρα αρχικά συμφωνούμε ότι δεν μπορεί να γίνει κοινή δήλωση για όλες τις ιδιοκτησίες γιατί δεν μπορεί να συμμετέχει αυτή που τακτοποιήθηκε ήδη.

Σε ακίνητο με σύσταση ιδιοκτησίας μπορεί να γίνει είτε ξεχωριστή δήλωση υπαγωγής για κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία είτε 1 δήλωση για όλο το ακίνητο. Κατά τη γνώμη μου δεν προκύπτει από πουθενά και δεν μπορεί να γίνει δήλωση που θα περιλαμβάνει επιλεκτικά μερικές ιδιοκτησίες διαφορετικών ιδιοκτητών από ένα ακίνητο. Η όλα μαζί η καθεμία ξεχωριστά. Από και και πέρα φυσικά ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και πράττει όπως θεωρεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

 

9 ώρες πριν, danaikaterina said:

Άρα αρχικά συμφωνούμε ότι δεν μπορεί να γίνει κοινή δήλωση για όλες τις ιδιοκτησίες γιατί δεν μπορεί να συμμετέχει αυτή που τακτοποιήθηκε ήδη.

Σε ακίνητο με σύσταση ιδιοκτησίας μπορεί να γίνει είτε ξεχωριστή δήλωση υπαγωγής για κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία είτε 1 δήλωση για όλο το ακίνητο. Κατά τη γνώμη μου δεν προκύπτει από πουθενά και δεν μπορεί να γίνει δήλωση που θα περιλαμβάνει επιλεκτικά μερικές ιδιοκτησίες διαφορετικών ιδιοκτητών από ένα ακίνητο. Η όλα μαζί η καθεμία ξεχωριστά 

σε ευχαριστώ πολύ αρχικά για την απάντηση. Πραγγματικά σε ευχαριστώ.

1. Δηλαδή κατ΄εσένα << Κατά τη γνώμη μου δεν προκύπτει από πουθενά και δεν μπορεί να γίνει δήλωση που θα περιλαμβάνει επιλεκτικά μερικές ιδιοκτησίες διαφορετικών ιδιοκτητών από ένα ακίνητο>> σε πολυκατοικία με διαμερίσματα οπου το ισόγειο δεν έχει καμία αυθαιρεσία και έχουν όλα τα άλλα και τα κοινόχρηστα επίσης,  και δεν έχει γίνει καμία τακτοποίηση ποτέ , δεν μπορεί να γίνει μία συνολική δήλωση διότι η μία Ο.Ι δεν θα συμμετέχει.? Παρόλο που δίνει την συγκαταθεσή της.!! και παρόλο που είναι συνιδιοκτήτης στα κοινόχρηστα και άρα και αυτή η ιδιοκτησία με το ποσοστο της στο οικόπεδο συμμετέχει.

Αλλά που το λέει αυτό (κάποια εγκύκλιος νομίζω δεν υπάρχει , κάτι απο το ΤΕΕ οδηγία?)

2.<<Σε ακίνητο με σύσταση ιδιοκτησίας μπορεί να γίνει είτε ξεχωριστή δήλωση υπαγωγής για κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία είτε 1 δήλωση για όλο το ακίνητο.>>

Ολο το ακίνητο λέει. Δηλαδή όλο το κτίριο! Δεν λέει πουθενά όλο το ακίνητο εφόσον αυαθιρεσίες υπάρχουν σε κάθε Ο.Ι. Είναι ξεκάθαρο ότι λέει ότι δεν μπορείς να κάνεις μία συνολική και να αφήσεις αυθαιρεσίες απ΄έξω. Υποχρεωτικά θα τακτοποιηθούν όλες οι αυθαιρεσίες του κτιρίουΑυτό λέει ξεκάθαρα νομίζω εκει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ ότι είναι προϋπόθεση να υπάρχουν σε όλες τις ιδιοκτησίες αυθαιρεσίες. Απλώς η δήλωση θα τις αφορά όλες. π.χ. αν έχεις ένα ακίνητο με 10 οριζόντιες ιδιοκτησίες και έστω οι 5 από αυτές έχουν αυθαιρεσίες και υπάρχουν (ή όχι) και αυθαίρετα στα κοινόχρηστα, μπορείς , αν θέλεις, να κάνεις μια δήλωση που θα αφορά ολόκληρο το ακίνητο και θα τακτοποιήσεις όλες τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν. Δεν μπορείς όμως να πεις εγώ θα κάνω μια κοινή δήλωση για 3 πχ απο αυτές τις ιδιοκτησίες. 

Στο άρθρο 99 λέει: "Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης."

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, danaikaterina said:

Δεν είπα ποτέ ότι είναι προϋπόθεση να υπάρχουν σε όλες τις ιδιοκτησίες αυθαιρεσίες. Απλώς η δήλωση θα τις αφορά όλες. π.χ. αν έχεις ένα ακίνητο με 10 οριζόντιες ιδιοκτησίες και έστω οι 5 από αυτές έχουν αυθαιρεσίες και υπάρχουν (ή όχι) και αυθαίρετα στα κοινόχρηστα, μπορείς , αν θέλεις, να κάνεις μια δήλωση που θα αφορά ολόκληρο το ακίνητο και θα τακτοποιήσεις όλες τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν. Δεν μπορείς όμως να πεις εγώ θα κάνω μια κοινή δήλωση για 3 πχ απο αυτές τις ιδιοκτησίες. 

 

Αρα συμφωνούμε. Αρα γίνεται μία δήλωση για όλες τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν άσχετα αν μία είχε τακτοποιηθει με 4178 και κάποιες με 3843. Αν δεν έχει γίνει καμία δηλωση στον 4495 στο κτίριο μπορούν να τακτοποιηθουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΟΛΕΣ οι υπολοιπες αυθαιρεσίες που υπαρχουν σε ΟΛΟ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ με μία ΚΟΙΝΉ ΔΉΛΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, katrmp said:

Αρα συμφωνούμε. Αρα γίνεται μία δήλωση για όλες τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν άσχετα αν μία είχε τακτοποιηθει με 4178 και κάποιες με 3843. Αν δεν έχει γίνει καμία δηλωση στον 4495 στο κτίριο μπορούν να τακτοποιηθουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΟΛΕΣ οι υπολοιπες αυθαιρεσίες που υπαρχουν σε ΟΛΟ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ με μία ΚΟΙΝΉ ΔΉΛΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ.

Δεν συμφωνούμε ακριβώς σε αυτό που σου είπα στην αρχή. Δεν μπορείς να συμπεριλάβεις σε δήλωση του 4495 ιδιοκτησία που έχει τακτοποιηθεί με 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.