Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κατοικία εξολοκλήρου αυθαίρετη κτισμένη πριν το 1975 υπάγεται στην κατηγορία 1; Έχω αμφιβολία για το αν ήμουν υποχρεωμένη να το εντάξω (αν γινόταν πλέον) στην κατηγορία 5 λόγω μη ύπαρξης αδείας. Έχω μπερδευτεί.

 

Ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 843
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Στην Κατηγορία 1 του Ν.4495/2017 μπορούν να ενταχθούν και αυτόνομες ιδιοκτησίες, που δεν είναι κατοικίες π.χ. καταστήματα κ.λπ. εφόσον στο ακίνητο επικρατούσα χρήση είναι η "κατοικία" ότι, κι αν πουν

O νόμος είναι σαφής! Και δεν "σηκώνει" αλχημείες από κανέναν (π.χ. ΤΕΕ κ.λπ.). Μπορούν στην Κατηγορία 1 να μπουν και π.χ. καταστήματα, εφόσον έχουμε στο ακίνητο επικρατούσα χρήση κατοικία.

Δεν άλλαξε κάτι στην κατηγορία 1...Η παράγραφος α) του άρθρου 96 δεν τροποποιείται.    

Posted Images

Σε κατοικία του 1945 από πέτρινο φέροντα οργανισμό το 2009 έγιναν σοβαντίσματα και χρωματισμοί εσωτερικά και εξωτερικά.Αυτές οι εργασίες αποτελούν παράβαση?Πως ρυθμίζονται?

Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, aneida said:

Κατοικία εξολοκλήρου αυθαίρετη κτισμένη πριν το 1975 υπάγεται στην κατηγορία 1;

Ναι.

1 ώρα πριν, casablanca90 said:

Σε κατοικία του 1945 από πέτρινο φέροντα οργανισμό το 2009 έγιναν σοβαντίσματα και χρωματισμοί εσωτερικά και εξωτερικά.Αυτές οι εργασίες αποτελούν παράβαση?Πως ρυθμίζονται?

Ναι, με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to post
Share on other sites

@casablanca90

Αν το κτίριο είναι προυφιστάμενο του έτους 1955 οπότε εμπίπτει στις εξαιρέσεις του Α 82 και αναγράφεις στην Τ.Ε τα στοιχεία που τεκμηριώνουν την παλαιότητά του. Για τις μεταγενέστερες του 1955 εργασίες, οι χρωματισμοί χωρίς όμως την χρήση ικριωμάτων, εμπίπτουν στο άρθρο 30 Ν. 4495/17 (εργασίες που δεν απαιτούν καμία Ο.Α ή ΕΕΔΜΚ) και οι εργασίες αυτές δεν θεωρούνται αυθαίρετες. Αν τώρα, τα επιχρίσματα έγιναν καθολικά στις όψεις και αναφέρεσαι σε διώροφο που εκ των πραγμάτων θα έγινε χρήση ικριωμάτων, οπότε το Ά 30 δεν έχει εφαρμογή καθώς αναφέρει "επισκευές επιχρισμάτων" και εν γένει "επισκευές όψεων" χωρίς τη χρήση ικριωμάτων, μπορείς να τεκμηριώσεις ότι οι εργασίες επιχρισμάτων δύναται να πραγματοποιηθούν με ΕΕΔΜΚ (προσοχή στο Α 30 και Α29 πρέπει να μπορείς να κρίνεις ότι αυτές οι εργασίες επιτρέπονται από τις πολεοδομικές διατάξεις -ειδικές-της περιοχής). Οπότε, τα επιχρίσματα αν μπορεί να τεκμηριωθεί ότι μπορούν να πραγματοποιηθούν με ΕΕΔΜΚ δυνάμει του  Α 29 τότε αναγράφεις ότι εμπίπτουν στις εξαιρέσεις του  Α 82 παρ 2 εδάφιο θ το οποίο παραπέμπει στο Α 81 παρ 3 επικαλούμενος την υποπαράγραφο ε. Αν όμως δεν είσαι σίγουρος για τα παραπάνω, ώστε να χορηγήσεις βεβαίωση με τις εξαιρέσεις που αναφέρω, τότε θα κάνεις υπαγωγή των μεταγενέστερων του 1955 αυθαιρεσιών με αναλυτικό και κατηγορία 1 έως και 4 αναλόγως του πότε αυτές πραγματοποιήθηκαν. Θυμίζω ότι για την υπαγωγή  και τις ανάγκες υπολογισμού προστίμου, ακίνητο με κτίριο προ 55 θεωρείται ότι έχει Ο.Α.

Link to post
Share on other sites

καλησπέρα ! 

αν έχουμε ένα κτίσμα προ του 75 ,το οποίο είχε δηλωθεί με τον 1337/83 ,χωρίς όμως να γίνει η τρίτη φάση, και το οποίο στα τότε σχέδια φαίνεται κατοικία και αίθουσα(!),αλλά μεταγενέστερα η αίθουσα έγινε κατοικία (ενώθηκε δηλαδή με την οικία) , πώς πρέπει να δηλωθεί;Καλύπτεται με ένα 250 άρι;  ή μήπως δεν χρειάζεται να το αναφέρω καν ;

κατοψη.pdf

Edited by efoula
Link to post
Share on other sites

Καλημέρα!Αρχικά,εάν δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η τρίτη φάση θα πρέπει να δηλωθεί χωρίς οικοδομική άδεια.Για την χρήση εξαρτάται πότε είναι το "μεταγενέστερα" ,τι ακριβώς ήταν η "αίθουσα"(κατάστημα?),υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία για αλλαγή χρήσης μετά το 75?και γενικά μια πληρέστερη περιγραφή του τι συνέβη..

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
11 ώρες πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα!Αρχικά,εάν δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η τρίτη φάση θα πρέπει να δηλωθεί χωρίς οικοδομική άδεια.Για την χρήση εξαρτάται πότε είναι το "μεταγενέστερα" ,τι ακριβώς ήταν η "αίθουσα"(κατάστημα?),υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία για αλλαγή χρήσης μετά το 75?και γενικά μια πληρέστερη περιγραφή του τι συνέβη..

ευχαριστώ για την απάντηση!

ναι,χωρίς άδεια θα δηλωθεί,

στη δήλωση Τρίτση απλά αναφέρεται ότι είναι 'αίθουσα'(κύρια χρήση) ,αλλά όχι κατάστημα. Στη συνέχεια έριξαν τον ενδιάμεσο τοίχο και το ένωσαν με το σπίτι( σίγουρα μετά το 83)....

Link to post
Share on other sites
11 ώρες πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα!Αρχικά,εάν δεν ολοκληρώθηκε ποτέ η τρίτη φάση θα πρέπει να δηλωθεί χωρίς οικοδομική άδεια.Για την χρήση εξαρτάται πότε είναι το "μεταγενέστερα" ,τι ακριβώς ήταν η "αίθουσα"(κατάστημα?),υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία για αλλαγή χρήσης μετά το 75?και γενικά μια πληρέστερη περιγραφή του τι συνέβη..

Τι κατηγορία θα βάλει όταν βάλει χωρίς άδεια;κατ.1 και τις άλλες αυθαιρεσίες κατ.5;ή όλα κατ.5;αλλά τα αυθαίρετα κατ.5 μπορεί να υπάχθουν τώρα;ήταν ως 30/9 .Τι θα γίνει σ'αυτή τη περιπτωση;

Link to post
Share on other sites

@janna-Γενικά μιλώντας,οι αυθαίρετες κατασκευές προ 75 (εννοείται σε  επικρατούσα χρήση κατοικία) με Κατ.1 και αν υπάρχουν αντίστοιχα προ 83 με Κατ.2.Ό,τι μεταγενέστερο εφόσον δεν υπάρχει ΟΑ "θα ήταν" κατ.5.Και όπως πολύ σωστά επισημαίνεις,η 5 δεν δηλώνεται πλέον,άρα αναγκαστικά περιμένουμε την νομοθετική ρύθμιση για την υπαγωγή τέτοιων περιπτώσεων.

@efoula-Κατά την γνώμη μου,ως προς την χρήση, έχεις μια κατοικία προ 75 και τίποτε περισσότερο εφόσον δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ κάποια άλλη εγκατεστημένη χρήση στον χώρο της "αίθουσας".😊-Ξανακοιτώντας δε την κάτοψη,ενδεχομένως να πρόκειται  για την λεγόμενη "σάλα",το σαλόνι τους,που ήταν σε διακριτό χώρο από τα υπνοδωμάτια και τις κουζίνες..απλά με ξένισε αρχικά η ονομασία "αίθουσα" όπως και εσένα.

Edited by ChristinaK
edit
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.