Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

δεν λες τα βασικα

ποιος μενει σε καθε ενα

και γιατι το χωρισε? και πότε?

Πάντως, ακομα και αν δεν ξηλώσεις και κρατησεις τις δυο "εσωπορτες", δικαιουσαι να τις εχεις σαν "προσθετη ασφαλεια".

[δξ τι κτισιματα εχουν γινει για να τοποθετηθουν αυτες οι πορτες  ή άλλες αλλαγες σε μπανια και κουζινες]

 Εσυ, τι θεωρεις οτι βλεπεις?

Μία ΟΙ ή δύο?

Κι ερχεται αυριο και ξηλωνει  τις δυο εσωπορτες

Εσυ βλεπεις μια εισοδο κι ενα χωλ  "καπως" αλλαγμενο σε σχεση με την αδεια..

τι "αυθαιρεσια" ειναι η δευτερη κουζινα  και το δευτερο μπανιο??

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@MHD

Το πρόστιμο, ως γνωστόν, είναι το ελάχιστο ό,τι και να βάλεις. Ναι, να συμπληρώσεις τα μεγέθη των υπερβάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην κατηγορία 1 όταν βάζετε παραβάσεις αναλυτικού (άρθρο 100), κάνετε προυπολογισμό και υπολογισμό λοιπών παραβάσεων ? Επειδή ότι και να βγει το πρόστιμο είναι 250 ή 300 πλέον έχει κάποιο νόημα ?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, nik said:

250

250 θα βγει, είναι παράβολο όχι πρόστιμο, δεν παίρνει χρονολογική προσαύξηση.


Για να είμαι ειλικρινής, ανάλογα τη φάση του φεγγαριού Νικ :D 
To ξέρω το επαγγελματικά σωστό είναι να το κάνεις, αλλά....
Επί της ουσίας, αυτό που έχει σημασία είναι η σωστή καταγραφή στη δήλωση και στα σχέδια των λοιπών παραβάσεων και η σύνταξη του αναλυτικού είναι μια έξτρα τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαθέτω 15' από τη ζωή μου και κάνω πάντα (όχι γιατί είμαι γρήγορος, αλλά γιατί υπολογίζω κάπως χοντρικά κ.λπ.).....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

Σε ποιες περιπτώσεις, σε αυθαίρετα της Κατηγορίας 1 επιτρέπεται η μεταβίβαη του ακινήτου χωρίς υπαγωγή στον Ν 4495;

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κάνει με την κατηγορία, αλλά με τις εξαιρέσεις του άρθρου 82 σε συνδυασμό με τις υποπεριπτώσεις του άρθρου 81, όπου επιτρέπεται η μεταβίβαση ακινήτου με συγκεκριμένες περιπτώσεις αυθαιρεσιών χωρίς αυτές να έχουν τακτοποιηθεί. Όμως, λάβε υπόψη σου ότι κανείς (θέλω να πιστεύω) μηχανικός αγοραστή δεν θα συμβούλευε τον πελάτη του να αγοράσει ακίνητο με μη ρυθμισμένες -έστω και μικρές-αυθαιρεσίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου πρόκειται για δωρεά του ποσοστού ιδιοκτησίας συγγενή του πελάτη. Για να εφαρμοστεί η περίπτωση γ και δ της παραγραφου 2 του άρθρου 82 θα πρέπει να είχαν γίνει οι ενέργειες για το ακίνητο για τον Ν 1337/83;

Link to comment
Share on other sites

με Α και Β φάση Ν. 1337 το ακίνητο εμπίπτει στις εξαιρέσεις και δύναται να μεταβιβαστεί χωρίς καμιά τακτοποίηση, εφόσον βεβαίως οι τότε αποτυπώσεις ήταν σωστές, κάτι που στην πλειονότητα των περιπτώσεων ρύθμισης με τον τότε νόμο, δεν ισχύει. Επίσης  έχουμε και την περίπτωση αυθαιρεσιών ρυθμισμένων με το Ν. 720/77 (δυο δηλώσεις τίτλος προσωρινής και οριστικής εξαιρέσεως έγγραφαν οι τότε σφραγίδες), όπου και στην περίπτωση αυτή ισχύουν τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.