Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 23/7/2021 at 11:26 ΠΜ, Arche said:

Τα σχέδια που καταθέτεις είναι το α' της οικοδομικής άδειας και το β' όπως έγινε στην πράξη ο ισόγειος όροφος και το σχέδιο αυτό το β' υπάρχει και στην σύσταση?
Και κατόπιν εσύ εξετάζεις το αριστερό ή το δεξιό διαμέρισμα όπως βλέπουμε το σχέδιο?

Ναι ακριβώς.

Εξετάζω το αριστερό τμήμα, το διαμέρισμα 1. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2021 at 5:57 ΜΜ, vipol said:

Καλησπέρα και από εμένα, η απορία μου εμένα είναι η εξής: ότι αν είναι ένα μόνο φύλλο καταγραφής με υπηρεσίες κατηγορίας 1 (για το ισόγειο κατάστημα για παράδειγμα που έχω εγώ) με επικρατούσα χρήση κτιρίου κατοικία το σύστημα κλωτσάει και δεν μπορεί να προχωρήσει..

θα βαλεις επικρατούσα και φυλλο καταγραφής ως κατοικία. Κανεις σχετική αναφορά στην ΤΕ.

 

On 28/7/2021 at 2:12 ΜΜ, vagias said:

Ναι ακριβώς.

Εξετάζω το αριστερό τμήμα, το διαμέρισμα 1. 

Ενδιαφέρουσα περίπτωση! Εχεις τομή;

Απ' ότι καταλαβαίνω εχει θαφτεί το κτήριο και γινεται υποβίβαση της εισόδου. το δικό σου από την αλλη... εχει ΥΔ σε κοινόχρηστο.. αλλά ... ο κοινόχρηστος διατηρείται...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jbosdas said:

θα βαλεις επικρατούσα και φυλλο καταγραφής ως κατοικία. Κανεις σχετική αναφορά στην ΤΕ.

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Με πήραν βέβαια από το ΤΕΕ που τους έστειλα μειλ με την αντίστοιχη απορία και μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό και δεν είναι αδυναμία του συστήματος. Κατηγορία 1 και υπηρεσίες μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε κτίριο που δεν έχει σύσταση και υπάρχουν και σε άλλα φύλλα καταγραφής κατοικίες. 

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, vipol said:

Κατηγορία 1 και υπηρεσίες μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε κτίριο που δεν έχει σύσταση και υπάρχουν και σε άλλα φύλλα καταγραφής κατοικίες. 

δεν συμφωνω....

 

96/α:  Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, κατοικιών ή μη σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975 :...

Εγκ2:  ... δηλαδή σε κτίρια όπου η χρήση κατοικίας υπερβαίνει το 50% της επιφάνειας (νόμιμης και αυθαίρετης) κύριας χρήσης του κτιρίου.

 

Η σύσταση θεωρώ οτι αφορά τον αριθμό των δηλώσεων.

96/α:  Αν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος υποβάλλεται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

επειδή έχω χάσει αρκετούς μήνες από τα πράγματα λόγω γέννας  ήθελα  να ρωτήσω αν μπορούμε πλέον να κάνουμε νέα δήλωση αυθαίρετου κατηγορίας 1 στο ν.4495/17 ή αν έχει αλλάξει κάτι λόγω της ηλεκτρονικής ταυτότητας και πρέπει να περιμένουμε ?

Επίσης στην κατηγορία 1 μπορώ να βάλω σε αλλa Φ.Κ μια αποθήκη, 1 λοιπη παράβαση και τέλος τη δημιουργία ενός επιπλέον χώρου κατοικίας μετέπειτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, για ΚΑΤ1 δεν εχει αλλάξει κάτι. Μπορείς να προχωρήσεις. Η ΗΤΚ πήρε αλλη μια παράταση για την εφαρμογή (και πιστεύω οτι θα ξαναπάρει) και δεν χρειάζεται να περιμένεις .

Στην ΚΑΤ1 θα βάλεις οτιδήποτε είναι προ75. Αν υπάρχουν κατασκευές >75 τις βάζεις σε άλλο ΦΚ. Τις λοιπές πολ/κες παραβάσεις τις αναγράφεις αναλυτικά.

Στο τέλος συντάσσεις και μια ουσιαστική Τεχνική Εκθεση (το γράφω επειδή έχουν επιστραφεί πολλές από συμβολαιογράφους)

να σας ζησει η ψυχούλα 🥰

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω ένα κτίσμα προ του 1975. Είχε αποκλειστική χρήση κατοικίας μέχρι το 2003, σύμφωνα με τον τελευταίο τίτλο. Στη συνέχεια άλλαξε χρήση σε κατάστημα (προ του 2011). Μπορεί να υπαχθεί το κτήριο στη Κατηγορία 1 , αφου το 1975 ήταν κατοικία και να χρεωθεί η αλλαγή χρήσης σε άλλο φύλλο (με αναλυτικό). ?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, NEKT said:

Καλημέρα. Εχω ένα κτίσμα προ του 1975. Είχε αποκλειστική χρήση κατοικίας μέχρι το 2003, σύμφωνα με τον τελευταίο τίτλο. Στη συνέχεια άλλαξε χρήση σε κατάστημα (προ του 2011). Μπορεί να υπαχθεί το κτήριο στη Κατηγορία 1 , αφου το 1975 ήταν κατοικία και να χρεωθεί η αλλαγή χρήσης σε άλλο φύλλο (με αναλυτικό). ?

όχι βέβαια. θα χρεωθεί την αλλαγή χρήσης όταν πραγματοποιήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.