Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

9 ώρες πριν, karanus said:

Αφου υπάρχουν σχέδια σύστασης που συμφωνούν μα τις κατόψεις του υπογείου και του παταριού.

Διαμερισματώσεις μια για το υπόγειο και μια για το ισόγειο. Και επειδή υπάρχουν και άλλες παραβάσεις θα μπουν σαν δύο λοιπές παραβάσεις.

Για το πατάρι Κ2 αφου είναι <1983. Βάζεις το υφιστάμενο περίγραμμα επάνω απο αυτό της ΟΑ και ότι προεξέχει το χρεώνεις με ΥΔ και συντελεστή 0,30 και χρήση υπηρεσίες , γιατί απο όσο καταλαβαίνω επικοινωνεί εσωτερικά με το κατάστημα.

Νομίζω με 3ΦΚ.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, και συγγνώμη για τα αρχικά λάθη στην ανάρτηση από τους administrators

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 413
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω διαμέρισμα, αυτοτελή Ο.Ι. σε οικοδομή με Ο.Α. του 1976. Η οικοδομή Κτίστηκε προ 1983 και όλες οι αυθαιρεσίες έγιναν εκ κατασκευής.  Έχω ανάμεσα στις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και μια Υ.Δ. + Υ.Κ. + Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο που έγινε και αυτή προ του 83.

Το ερώτημα είναι,  πάει κατηγορία 2 η παραπάνω αυθαιρεσίς, ή πάει κατηγορία 5, λόγο παραβίασης Ο.Γ.?

Παραθέτω κομμάτι από το άρθρο 96, κατηγορία 4, «Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου»

Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο καλύψεως του 1976, δείχνει την Ο.Γ.  δείχνει τα όρια του οικοπέδου, και αναφέρει και τετραγωνικά προκηπίου.  

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις το τοπογραφικό της άδειας. Διότι αν έχεις μόνο οικοδομική γραμμή η οποία ταυτίζεται με την ρυμοτομική γραμμή τότε δεν έχεις προκήπιο. Το τι έγραψε και το τι εννοούσε δεν μπορώ να το γνωρίζω. Κάνε έλεγχο με το τι προέβλεπε το ρυμοτομικό κατά την έκδοση της άδειας. Τηρώ σοβαρή επιφύλαξη για το προκήπιο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Saleptsis said:

Καλησπέρα, έχω διαμέρισμα, αυτοτελή Ο.Ι. σε οικοδομή με Ο.Α. του 1976. Η οικοδομή Κτίστηκε προ 1983 και όλες οι αυθαιρεσίες έγιναν εκ κατασκευής.  Έχω ανάμεσα στις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και μια Υ.Δ. + Υ.Κ. + Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο που έγινε και αυτή προ του 83.

Το ερώτημα είναι,  πάει κατηγορία 2 η παραπάνω αυθαιρεσίς, ή πάει κατηγορία 5, λόγο παραβίασης Ο.Γ.?

Παραθέτω κομμάτι από το άρθρο 96, κατηγορία 4, «Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου»

 

Εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές είχαν ολοκληρωθεί πριν από το έτος 1983 υπάγονται στη κατηγορία 2, ακόμα και αν υπάρχει παραβίαση Ο.Γ..

Η κατηγορία 2 δεν εξαρτάται από την ύπαρξη αυθαίρετων κατασκευών εντός προκηπίου, παρά μόνο από τη χρονολογία ολοκλήρωσης (προ 1.1.1983).

Φυσικά πρέπει να αποδείξεις, όπως περιγράφει ο νόμος, τη παλαιότητα.

 

Edited by ksteve
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Saleptsis said:

Καλησπέρα, έχω διαμέρισμα, αυτοτελή Ο.Ι. σε οικοδομή με Ο.Α. του 1976. Η οικοδομή Κτίστηκε προ 1983 και όλες οι αυθαιρεσίες έγιναν εκ κατασκευής.  Έχω ανάμεσα στις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και μια Υ.Δ. + Υ.Κ. + Παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο που έγινε και αυτή προ του 83.

 

Το ερώτημα είναι,  πάει κατηγορία 2 η παραπάνω αυθαιρεσίς, ή πάει κατηγορία 5, λόγο παραβίασης Ο.Γ.?

 

 

 

Παραθέτω κομμάτι από το άρθρο 96, κατηγορία 4, «Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου»

 

Στο άρθρο 96 σου λέει απλά ότι οι παραβάσεις εντός προκηπίου ΔΕΝ πάνε Κατηγορία 4.

Δε σου λέει ότι πάνε υποχρεωτικά 5. Μπορείς να είσαι και 1 και 2 κάλλιστα, αναλόγως παλαιότητας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω σε οικοπεδο κατοικία προ 75 (Κατ. 1-χωρίς άδεια)

Και ένα στέγαστρο που κατασκευάστηκε το 1980

Μπορώ να δηλώσω το στέγαστρο σαν μια λοιπή παράβαση αλλά κατηγορία 2 ? Και σε άλλο φύλλο καταγραφής την κατοικία σαν κατηγορία 1 ? 

Το βασικό ερώτημα είναι, μπορώ να βάλω μια λοιπή παράβαση (αναλυτικός) στην κατηγορία 2 ?

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2019 at 10:20 ΜΜ, danaikaterina said:

Φυσικά. Αν αποδεικνύεται ότι κατασκευάστηκε πριν το 83 γιατί να μην μπορείς;

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.