Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

<<Αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης, κατοικιών ή μη σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικία, που υφίστανται πριν από το έτος 1975>> (αρθρο 96)

Αν έχεις επικρατούσα χρήση κατοικία στο κτίριο, και προ 75, πας κατ1.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω μια περίπτωση όπου εχω υπέρβαση ύψους εντός νομίμου περιγράμματος< επιτρεπόμενο ύψος περιοχής που θα παει με αναλυτικό. Η συγκεκριμένη παράβαση είναι πρό του 1983 αρα αν ήταν μόνη της θα εντάσσονταν στην Κ2. Ομως εχω και μεταγενέστερες λοιπές παραβάσεις (αρθρο 5 παρ. 100). Το θέμα μου είναι το εξής: 
1)Τα βάζω όλα 1 λ.π Κ4: Μπλέκω όσον αφορά την κατοικία για ελεγχους ώς προς την απαίτηση ΜΣΕ κλπ?
2)Βαζω 1 λ.π παράβαση Κ2 για το ύψος και άλλη 1 για τα μεταγενέστερα Κ4. Ειναι τζάμπα +225€?

Γενικά πώς θα το αντιμετωπίζατε.?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα σωστά, αλλά γιατί στην περίπτωση 2)  η Κ4 δεν εμπλέκεται με ΜΣΕ , ενώ στην 1) εμπλέκεται;

Μάλλον πρέπει να μας περιγράψεις λίγο καλύτερα σε τι αφορούν οι παραβάσεις Κ4.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, laxanos said:

Εχω μια περίπτωση όπου εχω υπέρβαση ύψους εντός νομίμου περιγράμματος< επιτρεπόμενο ύψος περιοχής που θα παει με αναλυτικό. Η συγκεκριμένη παράβαση είναι πρό του 1983 αρα αν ήταν μόνη της θα εντάσσονταν στην Κ2.
Ομως,  εχω και μεταγενέστερες λοιπές παραβάσεις (αρθρο 5 παρ. 100) βασικά είναι 1 τύπου μάντρα. Το θέμα μου είναι το εξής: 


1)Τα βάζω όλα 1 λ.π Κ4: Μπλέκω όσον αφορά την κατοικία για ελεγχους ώς προς την απαίτηση ΜΣΕ κλπ? Γιατι ενώ για παράδειγμα η προσθήκη καθ ύψος είναι πριν το 83 θα πρέπει να εξεταστεί επειδή θα μπεί μαζί με τα υπόλοιπα στην Κ4. Δλδ σε αυτή την περίπτωση βάζω όλες τις λοιπές πριν και μετα το 83 σε 1 με τη δυσμενέστερη παλαιότητα.


2)Βαζω 1 λ.π παράβαση Κ2 για το ύψος και άλλη 1 για τα μεταγενέστερα Κ4. Ειναι τζάμπα +225€?

Γενικά εως τώρα ειδκά πρό 4495 εκανα το 1. Τωρα με την μσε μπλέκει λίγο το πρόαγμα ώς προς το διαδικαστικό....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να μην το ταλαιπωρούσα θα το έβαζα με δύο ΛΠ. Όπως γράφεις στην 2).

Αλλά ακόμα και την άλλη επιλογή να έκανες , το ότι για συστημικούς λόγους βάζεις την ΥΥ στην Κ4 δεν αλλοιώνει το πραγματικό γεγονός ότι η συγκεκριμένη παράβαση είναι <1983 ---> εξαιρείται από ΜΣΕ.

 

Link to comment
Share on other sites

Laxanos ,

αυτό το " Η συγκεκριμένη παράβαση είναι πρό του 1983 αρα αν ήταν μόνη της θα εντάσσονταν στην Κ2. Ομως εχω και μεταγενέστερες λοιπές παραβάσεις "

ακούγεται πολύ ως 4178, ....

οι εποχές αλλάξαν όμως (4495) ,  ή τι δεν έχω καταλάβει που λες .......?

Link to comment
Share on other sites

Λέω αν είναι σωστό ή τελος πάντων αξίζει να γλιτωθεί η 1 επιπλέον λ.π και να βάλω μαζί όλες τις λοιπές σε 1 ορίζοντας την παλαιότητα βάσει της μεταγενέστερης εξ αυτών. Αν είχα 1 μαντρα το 1980 και αλλη 1 το 1989 προφανώς και θα τις εβαζα μαζί σε 1λ.π με παλαιότητα 1983-1993. Τώρα όμως αν βάλω και την υπέρβαση ύψους εντός νομίμου περιγράμματος σε ενα φ.κ με παλαιότητα >1983 που ειναι οι μεταγενέστερες παύει να θεωρείται παράβαση Κ2 που εξ ορισμού εξαιρείται απαίτησης ΜΣΕ και θα πρέπει να ελεγξω τις εξαιρέσεις με φορτία κλπ ή ασχετα που τα βάζω σε 1 Λ.Π εξακολουθεί ή ίδια να εξαιρείται ώς προ του 1983.
Γενικά δλδ είσαι υπέρ του να σπάσουν 2 λ.π ή να μπεί 1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε να σου πω κι εδώ τη γνώμη μου (μόνο και μόνο γιατί είσαι εσύ), αλλά βρε λεβεντη μου τα έχεις κάπως μπλέξει ή εγώ φταίω που δεν τα καταλαβαίνω.....

Έχεις απλώς ΥΥ νομίμου κτίσματος ή αυθαίρετη προσθήκη καθ' ύψος επί νομιμου κτίσματος (δηλαδή, με ΟΑ πρίν το 1983);;;

Γιατί μπλέκεις την κατηγορία 4 με τη ΜΣΕ;;

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, laxanos said:

Αν είχα 1 μαντρα το 1980 και αλλη 1 το 1989 προφανώς και θα τις εβαζα μαζί σε 1λ.π με παλαιότητα 1983-1993. 

Και θα είχες γι' αυτό αποδεικτικά παλαιότητας; Ποιά; Που θα χρειάζονταν ακριβως;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.