Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 421
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε δήλωση την οποία δεν έχω υποβάλει οριστικά έχω στην Κ2 ΥΔ με συντελεστή 0,50 9€ και παραβάσεις Κ3 οι οποίες έχουν κατασκευαστεί προ 31.12.82 και το ηλ σύστημα ζητά 250€+15€. Μπορεί να έχει γίνει λάθος ή στην οριστική μπορεί να βγει μεγαλύτερο το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Με συγχωρείτε αν η ερώτηση δεν είναι στο σωστό thread. Έχω στα χέρια μου δήλωση συναδέλφου που αφορά οικόπεδο εντός σχεδίου με ισόγειο κατοικία (ήταν αποθήκη στην άδεια και έγινε κατοικία από το 1967).Επίσης έχω άλλη δήλωση του ίδιου μηχανικού για το ίδιο οικόπεδο στο οποίο υπάρχει και μια λαμαρινοσκεπής αποθήκη (σε επαφή με την κατοικία) η οποία έγινε μεταγενέστερα (2010) και στην οποία δήλωση γίνεται αναφορά και στην πρώτη δήλωση. Δηλαδή ότι υπάρχει και άλλη δήλωση στην οποία δηλώθηκε η αλλαγή χρήσης.

Αυτό γενικά είναι σωστό?  Δεν μου έχει τύχει ποτέ και γιαυτό και το ερώτημα.Ο ιδιοκτήτης μου δήλωσε ότι το είχε κάνει έτσι ώστε να δηλώσει πρώτα το σπίτι για να μπορέσει να μπει στο εξοικονομώ μελλοντικά και με το ενδεχόμενο να γκρεμίσει την αποθήκη.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχω μια αγροτική αποθήκη περίπου του '80 εξ ολοκλήρου αυθαίρετη και είναι εκτός σχεδίου.

εντάσσεται κανονικά στην κατηγορία 2 ή είναι κατηγορία 5??

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2021 at 1:23 ΜΜ, irene95g said:

..... αγροτική αποθήκη περίπου του '80 εξ ολοκλήρου αυθαίρετη και είναι εκτός σχεδίου.

εντάσσεται κανονικά στην κατηγορία 2 ή είναι κατηγορία 5??

Από τις "τυχερές" περιπτώσεις. Όπως είπε και η συνάδελφος παραπάνω. Κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, σε συνέχεια του ερωτήματος της irene95g, σε οικόπεδο χωρίς οικοδομική άδεια

κατοικία πριν το 1975 -> Κατηγορία 1

αποθήκη πριν το 1983 -> Κατηγορία 2

στέγαστρο μετά το 1983 -> Κατηγορία 5;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα. Πρόβλημα λόγω κατηγορίας 5. Η δήλωση δεν μπορεί να υποβληθεί (εκτός αν ανήκεις στην εξαίρεση λόγω κληρονομικής διαδοχής).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

Σε εντός σχεδίου οικόπεδο, χωρίς οικοδομική άδεια, υπάρχει 3όροφη οικοδομη (ισόγειο-1ο-2ος). Είχε ξεκινήσει τη διαδικασία του Ν720/77 με την οποία έγινε και η σύσταση ΟΙ. Η πελάτισσα μου έχει τον 2ο ο οποίος δεν έχει αποπερατωθεί (έχει επιχρίσματα, όχι κουφώματα), δεν έχει συνδεθεί ποτέ με ρεύμα και νερό, δεν ολοκλήρωσαν ποτέ την διαδικασία του 720. Θέλει να πουλήσει τον 2ο. Μπορεί να θεωρηθεί ολοκληρωμένος, λόγω κελύφους και να ενταχθεί στην κατηγορία 2;Ή πρέπει να ολοκληρώσει τον 720 και να περιμένει απόφαση εξαίρεσης από Περιφέρεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.