Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 19/8/2022 at 11:52 ΠΜ, Giallou said:

Μπορεί να γίνει τακτοποίηση αν το οικόπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?

Ναι, μπορεί να γίνει.

On 19/8/2022 at 11:52 ΠΜ, Giallou said:

Στην ΚΑΤ 2 δεν ζητάει τοπογραφικό οπότε ουσιαστικά δεν ελέγχεται.

Καλό είναι, ανεξαρτήτως του ότι δεν απαιτείται, να συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη για την extra αμοιβή και να υποβάλλεις νέο εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα. Θα του χρειαστεί αργότερα και δεν θα μπορεί τότε να έχει "νόμιμο"....

On 19/8/2022 at 11:52 ΠΜ, Giallou said:

Ωστόσο με απασχολεί και το ρεύμα που θέλει να πάρει μετά την υπαγωγή. 

Θα μπορεί να πάρει με την αντίστοιχη βεβαίωση....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ναι, μπορεί να γίνει.

Καλό είναι, ανεξαρτήτως του ότι δεν απαιτείται, να συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη για την extra αμοιβή και να υποβάλλεις νέο εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα. Θα του χρειαστεί αργότερα και δεν θα μπορεί τότε να έχει "νόμιμο"....

Θα μπορεί να πάρει με την αντίστοιχη βεβαίωση....

 

Ιάσωνα καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Ναι αυτό θα κάνω, θέλω να κάνω τοπογραφικό προκειμένου και το κτίριο να φαίνεται στη πραγματική του θέση αλλά και να υπάρχει τοπογραφικό με συντεταγμένες ΕΣΓΑ. 

Μια ερώτηση που έκανα ακριβώς από πάνω από το ερώτημα που μου απάντησες και δεν μου απαντησε κανεις. Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πεις αν τελικά μπορεί να τα κατοποιηθεί αυθαίρετε κατασκευή ΚΑΤ 2 που έχε αποπερατωθεί ο Φ.Ο. και ένα μέρος της εξωτερικής τοιχοποιίας? (δεν ειναι αποπερατωμένο δηλαδή). 

Ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί! 

Αναλυτική περιγραφή των πάντων στην τεχνική έκθεση που θα υποβληθεί (και στις φωτογραφίες). Ιδιαίτερη προσοχή στο αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας που θα προσκομιστεί από τον ιδιοκτήτη...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! Να ρωτήσω κάτι, σε αυθαίρετο του 1978, κατηγορία 2, η αλλαγή περιγράμματος, και κατι διάφορα της κατ3 είναι πως τα κάνουμε? βάζουμε ξεχωριστό ΦΚ ΚΑΤ 3 ή είναι κάτι άλλο, γιατί δεν έχω δουλέψει κατ 2 και φοβάμαι μη βγάλω έξτρα πρόστιμο. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ένα εντελώς αυθαίρετο κτίριο η αλλαγή περιγράμματος δεν έχει νόημα, αφού δεν υπάρχει εγκεκριμένο περίγραμμα προς σύγκριση. Αν εννοείς, ακίνητο στο οποίο έχει εκδοθεί Ο.Α με αυθαιρεσίες προ 1983, τότε θα βάλεις τις αυθαιρεσίες αυτές επιλέγοντας κατηγορία 2 και όσες κρίνεις ότι συμφέρει να ενταχθούν στην κατηγορία 3, θα τις βάλεις σε ξεχωριστό Φ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, 
Σε κτήριο που η οικοδομική άδεια εκδόθηκε το 1977, πάνω από την είσοδο της πολυκατοικίας υπάρχει ημιώροφος με ιδιοκτησία(περιγράφεται στην Σύσταση Οριζοντίου Ιδιοκτησίας του 1978)Η οποία δεν υπάρχει στην οικοδομική άδεια. Βάση επιφάνειας οικοπέδου, ποσοστό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο της οριζόντιας, συντελεστή προκύπτει υπέρβαση άνω του 200%. απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας ή κάνω κάτι λάθος; 
Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

@diangelis Για να απαντηθεί το ερώτημά σου πρέπει να γράψεις πόση επιφάνεια έχει ο ημιώροφος και πόσους ορόφους έχει η πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Προφέσορας said:

@diangelis Για να απαντηθεί το ερώτημά σου πρέπει να γράψεις πόση επιφάνεια έχει ο ημιώροφος και πόσους ορόφους έχει η πολυκατοικία.

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Η οριζόντια ιδιοκτησία έχει επιφάνεια 23τμ και η πολυκατοικία 4οροφη. Το τσεκαρα κ με άλλο συνάδελφο, δε θέλει μελετη στατικης επάρκειας 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχω περίπτωση στην οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια το 1973 σε οικόπεδο 600 τ.μ. αλλά στην πράξη και σύμφωνα με τα συμβόλαια και το κτηματολόγιο έχει χτιστεί σε οικόπεδο 340 τ.μ. Στο υπόλοιπο οικόπεδο όπως φαινόταν στην οικοδομική άδεια έχει χτιστεί άλλη διαφορετική οικοδομή μπορεί και με άλλη οικοδομική άδεια. Εγώ θέλω να ρυθμίσω το υπόγειο, ισόγειο και πατάρι της οικοδομής που αποτελούν διαφορετικές οριζόντιες ιδιοκτησίες. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση? θεωρούμε ότι έχουμε οικοδομική άδεια ή όχι και πώς δηλώνουμε την αυθαιρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Άρα, υπήρχε ένα μεγαλύτερο οικόπεδο βάσει τίτλου 600 τμ στο οποίο εκδόθηκε Ο.Α και στη συνέχεια έγινε κατάτμηση (έβαλες να ελέγξουν τίτλους ή πήρες απόσπασμα περιγραφικής βάσης από το Κτηματολόγιο;). Αν είναι έτσι τα πράγματα, το πας όλο χωρίς Ο.Α και ευτυχώς να λες που είναι κατηγορία 1 και δεν έχει υψηλό πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.