Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Επίσης υπάρχει και στην αποδοχή κληρονομιάς δήλωση της ιδιοκτήτριας ότι το κτήριο είναι κατασκευασμένο πριν τον 1337/1983...

 

ΥΓ: Τι να κάνουμε, προσπαθούμε να φυλάμε τα νώτα μας με τα προ του 1983...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως εχει καταλήξει κάποιος τι απο τα 2 ισχύει;

 

"Δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για την υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία, αν στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μετά την 1η.1.1983."

 

"Αν στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μετά την 1η.1.1983 τότε για τις επιφάνειες αυτές δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για την υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία και εντάσσονται στην Κατηγορία 4 ή 5 ανάλογα την υπέρβαση, ενώ στην Κατηγορία 2 εντάσσονται μονο τα τμήματα των κατασκευών που προϋπήρχαν της 1.1.1983"

 

..Τα διαβάζει κανείς πριν τα κάνουν ΦΕΚ;

 

update:

 

Το συζήτησα με δικηγόρο και μου ειπε οτι μπορεί να είναι κακογραμμένο αλλά απο το ΣΥΝΟΛΟ του κειμένου είναι σαφές οτι  χωρίζεις τις παραβάσεις σε προ του 1983 και μετα του 1983 και τις βάζεις στις αντίστοιχες κατηγορίες 3 ή 4,5

Edited by pitsirik0s
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Η διατύπωση είναι χάλια, αλλά βγαίνει νόημα. Αυτή είναι και η μεγάλη διαφορά με το ν. 4178. Βάσει των τότε διατάξεων αν συνυπήρχαν αυθαιρεσίες προ και μετά του έτους 1983 δεν μπορούσαμε να έχουμε κατηγορία 2 στα τμήματα προ 83 και έπρεπε να ενταχθεί το ακίνητο συνολικά σε δυσμενέστερη κατηγορία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ισόγειο κατάστημα με άδεια του 1969,σε 5οροφη οικοδομή με κατοικίες στους ορόφους και καταστήματα στο ισόγειο, έχω ως παραβάσεις:

α) διαμερισμάτωση (παλαιότητα 1969)

β)μικρότερο ύψος κατά 80εκ από αυτό της άδειας (παλαιότητα 1969)

γ)κάλυψη όλων των κουφωμάτων της όψης με γυψοσανίδα  (παλαιότητα 1995)

δ)αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε θέατρο (παλαιότητα 1995)

το έχω καταχωρήσει στο σύστημα ως κατηγορία 2 με διαμερισμάτωση και 1 λοιπή παράβαση (για β,γ,δ) έχει πληρωθεί το τέλος υπαγωγής από τον πελάτη!

Διαβάζω τώρα όλες τις συζητήσεις στο φόρουμ για την ερμηνεία του νόμου και δημιουργούνται οι εξής απορίες:

  1. Αλλαγή χρήσης δεν υφίσταται σε κτίρια προ του  85 άρα δεν χρειάζεται να μπει στον αναλυτικό αφού έχω αλλαγή από κύρια σε κύρια χρήση?
  2. Μένω κατηγορία 2 αλλά με παλαιότητα στο φύλλο καταγραφής μετά το 1992 λόγω των γυψοσανίδων , πάει όλο κατηγορία 4 όπως θα πήγαινε στον ν4178 ή το αφήνω ως έχει κατηγορία 2 παλαιότητα προ του 83?

Αν μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου πει την γνώμη του θα το εκτιμούσα αφάνταστα! Ευχαριστώ!

:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης δεν υφίσταται σε κτίρια προ του 1985 εφόσον αυτή έγινε προ του 1985. Εσύ απ' ότι μας λες έχεις αλλαγή χρήσης που έγινε το 1995 οπότε εννοείται ότι χρειάζεται υπαγωγή. Η αλλαγή αυτή όπως και οι λοιπές παραβάσεις που έχεις μετά το 1995 δεν μπορούν να είναι κατηγορία 2, θα είναι αναγκαστικά 4. Στον Ν.4178 ξεκάθαρα δεν μπορούσαν σε μια δήλωση να συνυπάρχουν οι κατηγορίες 2 και 4 οπότε η παραμικρή παράβαση παρέσερνε όλο το κτίριο στην κατηγορία 4. Στον 4495 φαίνεται ότι ήθελαν να το αλλάξουν αυτό και να είναι δυνατή η επιλογή κατηγορίας 2 για όσα είναι πριν το 83 και 4 ή 5 για τα υπόλοιπα, όπως γίνεται πχ όταν υπάρχει αυθαιρεσία της κατηγορίας 1. Βέβαια, αν διαβάσεις το κείμενο του νόμου που μιλάει για την κατηγορία 2, τα έχουν κάνει κουλουβάχατα πάλι αφού γράφουν 2 αντιφατικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδερφε! Ουσιαστικά το πρόστιμο στην περίπτωσή μου είναι το ίδιο έτσι και αλλιώς άσχετα από την χρονολογία, αλλά καλυτερα να γίνεται όσο είναι αυτό δυνατόν σωστά η περιγραφή των παραβάσεων στα φύλλα καταγραφής!ελπίζω να βγάλουν σύντομα και διευκρινιστική εγκύκλιο για το όλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ισόγειο κατάστημα με άδεια του 1969,σε 5οροφη οικοδομή με κατοικίες στους ορόφους και καταστήματα στο ισόγειο, έχω ως παραβάσεις:

α) διαμερισμάτωση (παλαιότητα 1969)

β)μικρότερο ύψος κατά 80εκ από αυτό της άδειας (παλαιότητα 1969)

γ)κάλυψη όλων των κουφωμάτων της όψης με γυψοσανίδα  (παλαιότητα 1995)

δ)αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε θέατρο (παλαιότητα 1995)

.........................................

Αν μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου πει την γνώμη του θα το εκτιμούσα αφάνταστα! Ευχαριστώ!

:confused: :confused: :confused:

 

να προσθέσω ότι:

  • το "μικρότερο ύψος..." δεν είσαι υποχρεωμένος να το δηλώσεις ως αυθαίρετο, αφού δεν αφορά σε υπέρβαση   κατά το αρ.81.1α   που θεωρεί ως αυθαίρετα τα " καθ΄υπέρβαση ....." ...
  • η κάλυψη των κουφωμάτων εννοείται ότι έχει γίνει σε εφαρμογή της αλλαγής χρήσης (θέατρο), ΑΡΑ περιέχεται στην δήλωση της αυθαίρετης επιφάνειας με α/χ από κ.χ σε κ.χ που θα προβείς (αναλυτικός),   άρα ΔΕΝ επιβαρύνει επί πλέον το πρόστιμο όπως θεωρείς.....

εξοικονομείς έτσι λοιπόν τα (β+γ) δηλ. 250€

 

Υ.Γ την διαμερισμάτωση δεν την αποφεύγεις ως υποχρεωτικά 1 ξέχωρη παράβαση...

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μένα. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να με απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις.

Έχω αναλάβει την τακτοποίηση αυθαιρεσιών κτιρίου του οποίου η άδεια εκδόθηκε το 1975 και η κατασκευή ολοκληρώθηκε το 1977. Τα ερωτήματα που έχω είναι τα εξής:

1) Το κτίριο περιλαμβάνει υπόγειο, παρ΄ ότι η άδεια δεν το προέβλεπε. Σύμφωνα με τον ΝΟΚ τα υπόγεια προσμετρώνται πλέον στη δόμηση. Στη δική μου περίπτωση τι ισχύει; Δηλαδή όταν ελέγχουμε αν η υπέρβαση είναι μεγαλύτερη του 50%, βάζουμε μέσα και το υπόγειο;

2) Το κτίριο παραβιάζει το Δ, δηλαδή την ελάχιστη απόσταση από το πίσω όριο. Η υπέρβαση αυτή μετράει για όλο το κτίριο (για κάθε όροφο χωριστά) ή μια φορά για έναν όροφο;

3) Το κτίριο είναι κατηγορίας Σ2 αλλά οι εξώστες (πρόβολοι) του έχουν προσαυξηθεί κατά 50% του εμβαδού τους και κατά 40% του πλάτους τους. Απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας;

4) Το ΔΕΔΟΤΑ απαιτείται πλέον ή έχει καταργηθεί;

Link to comment
Share on other sites

...............................................................

1) Το κτίριο περιλαμβάνει υπόγειο, παρ΄ ότι η άδεια δεν το προέβλεπε. Σύμφωνα με τον ΝΟΚ

κατ αρχήν τα αυθαίρετα ΔΕΝ κρίνονται κατά ΝΟΚ αλλά κατά ΓΟΚ εκτός των σοφιτών με ΝΟΚ

 

τα υπόγεια προσμετρώνται πλέον στη δόμηση.

που το είδες αυτό? δεν ισχύει, τα υπόγεια συνεχίζουν να μην μετρούν ...

 

Στη δική μου περίπτωση τι ισχύει; Δηλαδή όταν ελέγχουμε αν η υπέρβαση είναι μεγαλύτερη του 50%, βάζουμε μέσα και το υπόγειο;

 ο έλεγχος αυθαιρέτων που θα κάνεις δεν έχει καμία σχέση με το τι μετράει για την  έκδοση νέας αδείας αλλά με το τι αδειοδοτήθηκε ....

 

2) Το κτίριο παραβιάζει το Δ, δηλαδή την ελάχιστη απόσταση από το πίσω όριο. Η υπέρβαση αυτή μετράει για όλο το κτίριο (για κάθε όροφο χωριστά) ή μια φορά για έναν όροφο;

    μετράει για κάθε επιφάνεια   που παραβιάζει το Δ  σε όλους τους ορόφους

 

3) Το κτίριο είναι κατηγορίας Σ2 αλλά οι εξώστες (πρόβολοι) του έχουν προσαυξηθεί κατά 50% του εμβαδού τους και κατά 40% του πλάτους τους. Απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας;

το κριτήριο σου δεν θα ήταν μόνο των εξωστών αλλά και του υπογείου.

πάντως εν προκειμένω που είναι <΄83 και αν είναι κατ.3 τότε απαλάσσεται...

 

4) Το ΔΕΔΟΤΑ απαιτείται πλέον ή έχει καταργηθεί;

     έχει καταργηθεί

Edited by Anton_civeng
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

...............................................................

.............

3) Το κτίριο είναι κατηγορίας Σ2 αλλά οι εξώστες (πρόβολοι) του έχουν προσαυξηθεί κατά 50% του εμβαδού τους και κατά 40% του πλάτους τους. Απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας;

το κριτήριο σου δεν θα ήταν μόνο των εξωστών αλλά και του υπογείου.

πάντως εν προκειμένω που είναι <΄83 και αν είναι κατ.3(?) τότε απαλάσσεται...

..............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.