Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Mήπως εδώ λοιπόν είναι η λύση του "γρίφου". Οτι ενώ στην Κατηγορία αναφέρει ξεκάθαρα οτι αθροίζονται όλες οι αυθαίρετες επιφάνειες στο ποσοστό,

στο ποσοστό αυτή η αναφορά στην Κατηγορία στο 100. 3 δίνει περιθώριο? Σκέψεις κάνουμε!

Γενικά η άθροιση στα ποσοστά ειδικά της Κατηγ. 1 ενδέχεται να έχει παράδοξα σχετικά με υπολογιζόμενα πρόστιμα....

Την περίπτωση που αναφέρω παραπάνω, δλδ μόνο λοιπές παραβάσεις (100.5) >83 πως θα την αντιμετώπιζες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά περίπτωση ...

πχ. Σε κτήριο κατ.2, λοιπή παράβαση που αφορά σε εργασίες, μετά το 1983, για αλλαγή σε χρήση επιτρεπόμενη στην περιοχή θα την έβαζα κατ.4 ενώ

λοιπή παράβαση που αφορά σε εργασίες, μετά το 1983, για αλλαγή σε χρήση μη επιτρεπόμενη στην περιοχή θα την έβαζα κατ.5.

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να το μαζεύουμε το θέμα καταλήγοντας όσο μπορούμε σε κάποια συμπεράσματα.

Απο τους τελευταίους που έγραψαν laxanos    kan62    janna   Pavlos33   karanus

 

μένουμε σύμφωνοι ότι για την επιλογή  κατηγορίας Κ4 η Κ5 , 

οι Κ1 , Κ2 και Κ3 δεν συμμετέχουν , ενώ οι λοιπές παραβάσεις κατά περίπτωση.

Ενώ για τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης υπάρχει διαφωνία ,

για το εάν πρέπει να μπαίνουν και τα τμ των Κ1 Κ2 και Κ3 στον υπολογισμό των συντελεστών

και για τον kan62 

ακόμα να μπαίνουν και αυτα των λοιπων παραβάσεων.

Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος δορθώστε με για να το συμπληρώσω.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, karanus said:

Άρα για να το μαζεύουμε το θέμα καταλήγοντας όσο μπορούμε σε κάποια συμπεράσματα.

Απο τους τελευταίους που έγραψαν laxanos    kan62    janna   Pavlos33   karanus

 

Προσωπική θέση:

Εως χθές ημουν στην άποψη ότι για συντελεστες-ποσοστά δεν αθροίζονται λόγω του 100. 3

Για κατηγορία επίσης ήμουν στην αποψη οτι ΔΕΝ αλλά πλέον το σκέφτομαι.

Γενικά δε μπορώ να πώ οτι είμαι 100% σε κάτι απ τα 2. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, karanus said:

μένουμε σύμφωνοι ότι για την επιλογή  κατηγορίας Κ4 η Κ5 , 

οι Κ1 , Κ2 και Κ3 δεν συμμετέχουν , ενώ οι λοιπές παραβάσεις κατά περίπτωση.

Ενώ για τους συντελεστές υπέρβασης δόμησης υπάρχει διαφωνία ,

για το εάν πρέπει να μπαίνουν και τα τμ των Κ1 Κ2 και Κ3 στον υπολογισμό των συντελεστών

και για τον kan62 

ακόμα να μπαίνουν και αυτα των λοιπων παραβάσεων.

Μάλλον δεν με κατάλαβες ... Από το αρχικό μου σχόλιο στη συζήτηση και μετά μιλάω πάντα και μόνο για επιλογή κατηγορίας μεταξύ 4 και 5.

Οπότε συμφωνώντας με τον Παύλο, θεωρώ ότι για την εκτίμηση του διακρίνοντος την κατηγορία ποσοστού είπα ότι μπαίνουν όλα μέσα. Δεν αναφέρθηκα πουθενά στο άρθρο 100 που αφορά σε υπολογισμό προστίμου ...

Για την ειδική συζήτησή μου για τις λοιπές είπα ότι εξετάζονται κατά περίπτωση και μπορεί να είναι σε φύλλο κατ. 2, 4 ή 5.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, kan62 said:

Για την ειδική συζήτησή μου για τις λοιπές είπα ότι εξετάζονται κατά περίπτωση και μπορεί να είναι σε φύλλο κατ. 2, 4 ή 5.

Εγω σε έχασα στο σχετικό. Αναφέρθηκες συγκεκριμένα σε αλλαγή χρήσης ως λοιπή παράβαση. Αν μιλάμε για στέγαστρα, εξώστες 

ανοικτούς Η/Χ κλπ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα παράδειγμα της κατά περίπτωση αντιμετώπισης των λοιπών παραβάσεων.

Όλα όσα αναφέρεις συνοδεύουν μια χρήση. Αν π.χ. η χρήση δεν επιτρέπεται στην περιοχή μπορούν ποτέ να μπουν σε κατ.4 και να εξαιρεθούν μόνα τους ;

Link to comment
Share on other sites

 Αρα με βάση το σκεπτικό σου σε τέτοια περίπτωση δεν εξετάζεις το αν οι παραβάσεις που πήγαν Κ2 ήταν 10-100-200 ή 300τμ και τι ποσοστό επι της επιτρεπόμενης, αλλα εφόσον μιλάμε για λοιπές ενδιαφέρεσαι για τη χρήση! Οκ. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kan62 said:

Μάλλον δεν με κατάλαβες ....

 

Πίστεψα ότι για τον υπολογισμό της Κ4 η Κ5 ,δεν υπολογίζεις π.χ. τα τμ της Κ2 , ορμόμενος από το παράδειγμά  σου.

πχ. Σε κτήριο κατ.2, λοιπή παράβαση που αφορά σε εργασίες, μετά το 1983, για αλλαγή σε χρήση επιτρεπόμενη στην περιοχή θα την έβαζα κατ.4 ενώ

λοιπή παράβαση που αφορά σε εργασίες, μετά το 1983, για αλλαγή σε χρήση μη επιτρεπόμενη στην περιοχή θα την έβαζα κατ.5.

Εαν το καταλαβαίνω σωστά δεν σε αφορά το  πόσα τμ υπέρβασης έχεις στην Κ2 και εξετάζεις μόνο το επιτρεπόμενο η μη της νέας χρήσης.

Να το κάνω με νούμερα το παράδειγμα:

Εχω επιτρεπόμενη δόμηση 200,00τμ και παραβάσεις Κ2  300,00τμ και την παράβαση  ΑΧ  >1983, που επιτρέπεται στην περιοχή.

Και είπες ότι θα το έβαζες Κ4.

Δεν θα έπρεπε όμως κανονικά αφού υποστηρίζεις ότι για το υπολογισμό κατηγορίας Κ4 η Κ5 συμμετέχουν και τα τμ της Κ2 να το εντάξεις στην Κ5;

Αφού 300,00/200,00>>0,4.

Link to comment
Share on other sites

Μα η αλλαγή χρήσης που λέμε δεν παράγει υπέρβαση δόμησης, πως θα την κάνω να συμμετέχει σε επιλογή με κριτήριο ποσοστού υπέρβασης ;

Είναι αναλυτικός για εργασίες σε αλλαγή χρήση που δίνουν 1 λοιπή που θα μπει είτε στο φύλλο της κατ.2 (ανάλογα με το χρόνο κατασκευής τους) είτε σε δικό της κατ.4 ή 5 (ανάλογα με το αν επιτρέπεται να εξαιρεθεί η χρήση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.