Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Για τις Κ1 και Κ3 νομίζω πως ναί.

Δεν θα υπολογιστούν για την κατηγορία  (αλλά ούτε και για τους συντελεστές υπέρβασης)  γιατί τα πρόστιμά τους δεν περνάνε και από τον τύπο υπολογισμού του προστίμου. Είναι παραβάσεις "παραβόλου", αν επιτρέπεται ο όρος. Όπως και οι λοιπές παραβάσεις.

Αλλά για την Κ2 έχω επιφυλάξεις. Νομίζω ότι τα τμ της θα υπολογιστούν κανονικά για την κατηγορία.

Να το πω και διαφορετικά:

Στην Κ1 δεν μας ενδιαφέρουν τα τμ , είτε είναι 50 , είτε είναι 200 το πρόστιμο θα είναι 250,00ευρώ.

Το ίδιο και την Κ3 , όσες Κ3 και να βάλουμε , το πρόστιμο 250,00ευρώ θα είναι .

Στην Κ2 όμως δεν πάει έτσι. Περισσότερα τμ παράβασης ----> μεγαλύτερο πρόστιμο.

Έμμεσα λοιπόν , μπορεί να βγει το συμπέρασμα ότι τα τμ της Κ2 θα υπολογιστούν κανονικά στην επιλογή κατηγορίας.

Αφού δεν το ξεκαθαρίζουν δεν έχουμε άλλους τρόπους για να πορευτούμε.

Και τα λογικά άλματα είναι κάποιες φορές απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όμως στο κείμενο το νόμου που έχω αναρτήσει παραπάνω λέει ότι για την εύρεση της κατηγορίας συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα επί του ακινήτου καθώς και κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους. Άρα, πως θα πάμε εμείς να δώσουμε μια άλλη ερμηνεία;

Για τους συντελεστές υπέρβασης στο άρθρο 100 λέει "τα  μεγέθη  των  αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν  στην  περιοχή  του  ακινήτου " οπότε και πάλι δεν διαφαίνεται στο κείμενο του νόμου να υπάρχει εξαίρεση για αυθαίρετες επιφάνειες οι οποίες στη δήλωση θα υπαχθούν σε κατηγορία 1 και 2.

 


 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς μπήκαν και άλλοι στην κουβέντα για να ακουστούν απόψεις και να καταλήξουμε κάπου.

Θέμα Κατηγορία:

Έχει βάση αυτό που λέει ο Παύλος, αλλά θέτω το εξής ερώτημα που έχω θέσει και παλαιότερα εδώ και πήρα 

θετική απάντηση. 

 

Έστω Ο.Α του 1970 και 100τμ αυθαίρετα δηλωμένα στην Κατηγορία 2 και λοιπές παραβάσεις (100 παρ.5) >1983.

Στο φύλλο λοιπόνκαταγραφής των λοιπών θα δηλώσω Κατηγορία 4 εφόσον έχω ο.α στο οικόπεδο ή θα πρέπει πρώτα

να το διασαφηνίσω ελέγχοντας τα τ.μ της Κατηγορίας 2 αν είναι εντός των ποσοστών που ορίζει η Κατηγορία 4?

Θέμα ποσοστά:

Αντιγράφω το 100 παρ. 3 

3. Για τον υπολογισμό του προστίμου ομαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες της ίδιας κατηγορίας και είδους κατασκευής ή χρήσης που ορίζεται στον πίνακα του παραρτήματος Α΄, οι οποίες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και προστίθενται τα εμβαδά των δηλούμενων εμβαδών της αυτής κατηγορίας και είδους ανά φύλλο καταγραφής.

Αρα με βάση το τονισμένο ίσως γλιτώνεται. Θα συμφωνήσω με @karanus ότι το όλο θέμα δημιουργείται κυρίως στην Κ2

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

laxanos

 

Στο παράδειγμά σου πιο επάνω.

Εάν θεωρήσω ότι οι παραβάσεις της Κ2 ήταν 400,00τμ, και η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 200,00τμ.

Τότε, είναι δυνατόν να αγνοήσω τα400,00τμ αυθαίρετα στην επιλογή της κατηγορίας (σε ένα οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 200,00τμ) και να πάω σε κατηγορία 4;

Αν αυτή η παράβαση δεν επηρεάζει το Περιβαλλοντικό ισοζύγιο κ.λ.π., ώστε να πάει Κ5 , τότε ποια το επηρεάζει;

Αυτό που γράφεις για την παράγραφο 100.3

Το θεωρώ πιό πολύ διάταξη για το "μάζεμα" της δήλωσης σε επικείμενο έλεγχο, παρά οτιδήποτε άλλο.

Για παράδειγμα ,

Σου λέει , μην τα βάζεις όπως σου "κατέβουν στο κεφάλι".

Αν έχεις π.χ. 10ΦΚ , τις παραβάσεις για Κ2 βάλε τις σε ένα ΦΚ.  Μην τις βάλεις στο 2ο ΦΚ , μετά στο 7ο και μετά στο 10ο ΦΚ

 

Θα μου πει τώρα ο Pavlos33

Αν είναι έτσι, τότε και για την Κ1 σε ανάλογη περίπτωση έπρεπε να υπολογιστούν τα τμ για την επιλογή κατηγορίας.

Ναι αλλά στην Κ1 ο νομοθέτης έδωσε "άφεση αμαρτιών" να τακτοποιούμε με ένα 250αρι όσα τμ θέλουμε.

Τα πρίν του 1975 πέρασαν πια στην μακρινή ιστορία.

Δεν με απασχολούνσχεδόν καθόλου. Δώστε άνα 250άρι και καθαρίσατε

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, karanus said:

laxanos

Στο παράδειγμά σου πιο επάνω.

Εάν θεωρήσω ότι οι παραβάσεις της Κ2 ήταν 400,00τμ, και η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 200,00τμ.

Τότε, είναι δυνατόν να αγνοήσω τα400,00τμ αυθαίρετα στην επιλογή της κατηγορίας (σε ένα οικόπεδο με επιτρεπόμενη δόμηση 200,00τμ) και να πάω σε κατηγορία 4;

Αν αυτή η παράβαση δεν επηρεάζει το Περιβαλλοντικό ισοζύγιο κ.λ.π., ώστε να πάει Κ5 , τότε ποια το επηρεάζει;

 

Μαζί σου σε σκεπτικό αλλά αν δεν είχα τη μία λοιπή μια τέτοια δήλωση με Κ2 δε θα παιρνε εσαεί άφεση αμαρτιών?? Τωρα η Κ2 θα πάρει άφεση και ένα

στέγαστρο πχ του 2003 επί αυτής όχι? Προς το παρόν σε τετοια δήλωση (οχι με τοσο μεγάλο ποσοστό υπέρβασης) εχω βάλει Κ4. Αλλα ακόμη κάνω 2ες σκέψεις...

Επαναλαμβάνω επίσης το εξής: Θα πρεπει να μας προβληματίσει το γιατί υπάρχει η Κ2 πέραν της Κ1 που είναι όντως "ειδική" ώς κατηγορία (250 είτε εχεις 5τμ είτε 1000τμ). Γτ εφόσον αθροίζεται και σε ποσοστό και σε Κατηγοριοποίηση θα επρεπε να υπάρχει μόνο η παλαιότητα ως αναφορά ή αλλιως η παλαιότητα προ του 83 ώς υποπερίπτωση της γενικής Κ4.

Edited by laxanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά τα επιχειρήματα.(+1)

Δεν ξέρω..

Ειδικά το 2ο. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Με το 2ο μάλιστα επιχείρημα αποκτά οντότητα και το 100.3 που ανέφερες πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι εφ'όσον αθροιζουμε  όλα τα τμ τα πριν 83 και τα μετά γιατί να υπάρχει η κατηγορία 2; ακριβώς οπως λέει και ο laxanos  θα αναφεροταν ως υποπεριπτωση  της κατηγοριας 4 με διαφορετικη παλαιότητα επομένως ότι είναι πριν το 83 πάει κατηγορία 2 και ότι είναι μετά κατηγορία 4η5 .Τωρα ως αναφορά το ποσοστό υπέρβασης δόμησης εκεί δεν ξέρω αν πρέπει να προστεθούν τα προ 83 και τα μετά και να βγει το ποσοστό το οποίο θα μπει στα φύλλα καταγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Στη διάκριση μεταξύ των κατ.1-2-3 και κατ.4-5 υπάρχουν, εκτός της χρονολογίας, βαθειά και αξεπέραστα διαχωριστικά φράγματα, με τον έλεγχο κάποιων εννοιών όπως : επιτρεπόμενη χρήση, στατικός έλεγχος ή πρασιά.

Στην ομάδα 1-2-3 η εξαίρεση έχει ήδη δοθεί, στην ομάδα 4-5 πρέπει να ξεπεραστούν πρώτα αυτά τα φράγματα.

Για το ποσοστό υπέρβασης δόμησης ο νόμος παραμένει σαφής : στον αριθμητή ότι υπάρχει στο ακίνητο και στον παρανομαστή οι συμφέροντες όροι δόμησης.

Προφανώς χωρίς διάκριση νόμου αυθαιρέτων, πολύ περισσότερο δε κατηγορίας αυθαιρεσίας ...

 

Link to comment
Share on other sites

@kan62 απο που σου προκύπτει συνάδερφε αυτό το "σαφής" όσον αφορά το ποσοστό? 

Μου διαφεύγει κάτι που το ορίζει σαφώς περα απ το παραπάνω παραπάνω απόσπασμα στο 100. 3?

Αναφέρεσαι στην εγκύκλιο του 4178?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.