Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Κτίριο δίχως οικοδομική άδεια προ 82 (αναφέρεται σε συμβόλαια και είναι κατασκευασμένο με περιμετρική τοιχοποιία από λιθοδομή). Εντός του κτίσματος, στο οποίο λειτουργεί επιχείριση, έχει κατασκευαστεί αυθαίρετο πατάρι.

Το κτίριο δηλώνεται ως Κατηγορία 2. Πατάρι Κατηγορία 5 και κλαίμε?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Πραγματικά μεγάλη η περίσκεψη για το εννοούμενο του : " Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες  κατασκευές  που  έχουν  υπαχ

δεν παύουν να υπάρχουν προβλήματα theone πχ αν πας σε συμβολαιογραφο, ενοώ αν παει δήλωση που έχεις κάνει εσύ, ο συμβολαιογράφος μπορεί να ζητήσει 1 δήλωση ανά ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία μάλιστα

ο νομος οριζει για το "τελευταιο" Ε9 [όπου καταγραφεται το ακινητο  στα τμ. που εσυ επικαλείσαι] Αυτο προσκομίζεις, με βαση διαταξη του Νομου. Οι διορθωσεις στα Ε9 δεν εχουν κανενα   φορολογ

Posted Images

Το πατάρι πότε κατασκευάστηκε;

Μήπως κατασκευάστηκε και αυτό πριν το 1982;

Τότε όλα Κ2 και τελείωσες.

 

Link to post
Share on other sites

Ερώτηση.Μπορεί κατ' επιλογή του ιδιοκτήτη να δηλωθεί αυθαίρετη κατασκευή Ο.Ι ιδιοκτησία μονή της στην κατηγορία 2 προ του 1983 αντί της κατηγορίας 1 ?? (που όντως έτσι είναι βάση παλαιότητας προ 75 ). Καπου σε ενα ψαξιμο που έκανα το τεεπελ σε παρόμοια ερώτηση μηχανικού.Προσθετω την ερωτωαπαντηση.Ποια ειναι η αποψη σας?

""Αυθαίρετη κατασκευή προ του 1975 σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία πρέπει υποχρεωτικά να υπαχθεί στην κατηγορία 1 του άρθρου 96 (Ν.4495/2017) ή μπορεί κατ' επιλογή του/των ιδιοκτητών να υπαχθεί στην κατηγορία 2 εφόσον καλύπτει την προϋπόθεση ένταξης σ' αυτή την κατηγορία δηλαδή να υφίστανται πριν την 1-1-1983;
Ο νόμος δεν απαγορεύει σε κανένα σημείο την επιλογή δυσμενέστερης κατηγορίας. Στην περίπτωση κατηγορίας 1, εάν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, η υπαγωγή γίνεται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία. Και οι δυο κατηγορίες (1 και 2) δίνουν οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση.
Εάν λοιπόν κρίνεται ότι από οικονομικής πλευράς είναι πιο συμφέρουσα η επιλογή της κατηγορίας 2 για την δήλωση των υπερβάσεων μπορεί να επιλεγεί αυτή αντί της κατηγορίας 1 (π.χ. εάν υπάρχουν πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες και η καταβολή του παραβόλου των 250 ευρώ της κατηγορίας 1 για κάθε μία από αυτές οδηγεί σε μεγαλύτερο πρόστιμο από την περίπτωση υποβολής μιας ενιαίας δήλωσης και επιλογής της κατηγορίας 2).""

Link to post
Share on other sites

Αυτό γίνεται για παράδειγμα όταν έχουμε κατάστημα το οποίο είναι πράγματι <1975 αλλά επειδή η επικρατούσα χρήση του κτηρίου δεν είναι κατοικία και δεν μπορεί να δηλωθεί σαν Κ1 , το δηλώνουμε σαν Κ2.

Σαφώς δεν μπορεί κάποιος να σου πει κάτι, αφου ότι είναι <1975 , πόσο μάλλον είναι <<1983.

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
43 λεπτά πριν, karanus said:

Αυτό γίνεται για παράδειγμα όταν έχουμε κατάστημα το οποίο είναι πράγματι <1975 αλλά επειδή η επικρατούσα χρήση του κτηρίου δεν είναι κατοικία και δεν μπορεί να δηλωθεί σαν Κ1 , το δηλώνουμε σαν Κ2.

Σαφώς δεν μπορεί κάποιος να σου πει κάτι, αφου ότι είναι <1975 , πόσο μάλλον είναι <<1983.

Αυτό σκέφτηκα και εγώ αφού ποιος θα πει κάτι από την στιγμή που επιλέξεις δυσμενέστερη κατηγορία (κατ2 αντί κατ1)που δεν απαγορεύεται πουθενά στον νομο.. αφου πχ εαν η παράβαση είναι πχ το 1971<1975 κατ1 άλλα και 1971<1983 κατ2 άσχετα με την επικρατούσα χρήση.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.