Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Χρονια πολλα σε ολους.Σε αδεια με γοκ 1973 τμημα χωρου ισογειου αποτυπωνεται ως χωρος σταθμευσης.Εχει γινει διαμερισμα.Στους υπολογισμους στο διαγραμμα καλυψης γινεται μονο ο υπολογισμος της καλυψης και οχι δομησης .Δεδομενου οτι αυτο περιλαμβανεται στη καλυψη μπορω να υπολογισω με αναλυτικο την αλλαγη απο χωρο σταθμευσης σε κατοικια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 413
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλή χρονιά έχω μια άδεια του 74 όπου στην πραγματικότητα έχει γίνει επέκταση μπαλκονιού ενώ στην άδεια φαίνεται μόνο ένα τμήμα του υπάρχει Υ.Δ.? και να το πάω με κατηγορία 1?

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά,

 

Χρονια πολλα σε ολους.Σε αδεια με γοκ 1973 τμημα χωρου ισογειου αποτυπωνεται ως χωρος σταθμευσης.Εχει γινει διαμερισμα.Στους υπολογισμους στο διαγραμμα καλυψης γινεται μονο ο υπολογισμος της καλυψης και οχι δομησης .Δεδομενου οτι αυτο περιλαμβανεται στη καλυψη μπορω να υπολογισω με αναλυτικο την αλλαγη απο χωρο σταθμευσης σε κατοικια.

 

μιλάς για χώρο με αλλαγή από β/χ σε κ/χ και αυτό ξεκάθαρα χρεώνεται με Υ.Δ χωρίς Υ.Κ

 

Καλημέρα και καλή χρονιά έχω μια άδεια του 74 όπου στην πραγματικότητα έχει γίνει επέκταση μπαλκονιού ενώ στην άδεια φαίνεται μόνο ένα τμήμα του υπάρχει Υ.Δ.? και να το πάω με κατηγορία 1?

 

κατ΄αρχήν η ΚΑΤ1 αφορά σε παλαιότητα  του ολοκληρωμένου αυθαιρέτου και όχι απλά της αδείας  προ ΄75.  Για το μπαλκόνι δες την περίπτωση αρ. 96 ΚΑΤ.3 γγ), πάντως μπαλκόνια δεν πάνε με Υ.Δ αφού δεν αποτελούν κλειστούς χώρους

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση καιεγω ετσι νομιζω ,αλλα με εβαλε σε αμφιβολια το οτι στο διαγραμμα της αδειας με γοκ 73 υπολογιζεται μονο η καλυψη,δεν αναφερεται πουθενα υπολογισμος συντ.δομησης.Αυτο παρατηρειται σε αδειες που εχουν εκδοθει με γοκ 73 .

Link to comment
Share on other sites

janna,

 

Μη σου προξενεί εντύπωση,....

απλά με το αρ. 86 ΓΟΚ ΄73 επιτρέπονταν ως extra του Σ.Δ  ισόγειοι βοηθητικοί χώροι maxΚΑΛ.=60μ2  και maxΚΑΛ.=25% ακαλύπτου.

Έτσι λοιπόν γινόταν  ο έλεγχος της κάλυψης, αλλά όχι και της δόμησης αφού ήταν extra.....

Προφανώς αυτός ο χώρος στάθμευσης ανήκε στην ανωτέρω την επιφάνεια.

Σημειωτέον ότι  αν ήταν εντός της πυλωτής ο κλειστός χώρος σταύθμευσης,  τότε αυτός θα μετρούσε στον Σ.Δ μαζί τότε πλέον και με όλη την είσοδο της οικοδομής, αλλά αυτό φυσικά δεν θα το έκανε κανείς αφού θα έχανε από τον Σ.Δ την είσοδο .....

 

Παλιές ιστορίες και οι παραξενιές τους ..... :)

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο χωρος αυτος ηταν χωρος εντος πυλωτης .Εγω λεω να το δηλωσω ως ΥΔ καικατηγορια 2 ως προγφισταμμενο 1982,γιατιδεν βγαζεις ακρη με παλια σχεδια και υπολογισμους.????

Link to comment
Share on other sites

Ως κλειστός χώρος στην πυλωτή έπρεπε να μετρήσει στον Σ.Δ (συνημ). Πάντως αν δεν μέτρησε  ισχύει, ως μη ανακληθείσα, η άδεια δηλ. το ότι δεν μέτρησε. Τώρα λοιπόν θα πρέπει να τον υπολογίσεις με Υ.Δ από β/χ σε κ/χ. 

Ξέφυγε μία φορά από τον Σ.Δ..... ε! μη ξεφύγει και δεύτερη ..... :|

 

EDIT για #38

janna

όπως και να ισχύει για το συνεχές που με ρωτάς (δεν το έχω πρόχειρο), αν ο χώρος στην άδεια δεν μέτρησε στον Σ.Δ, τότε πρέπει οπωσδήποτε να μετρήσει τώρα για την α/χ από β/χ σε κ/χ και αυτό είναι που μετράει για σένα.... :) .

post-27255-0-34270200-1515085117_thumb.png

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Με βάση το λεκτικό του Νόμου για την κατηγορία 2 στο άρθρο 96,(και επειδή έχουμε συμφωνησει ότι ήδη είναι αρκετά ομιχλώδες το συγκεκριμένο) :

"Αν στο ακίνητο ή στην αυτοτελή ιδιοκτησία υπάρχουν και άλλες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις οι οποίες πραγματοποιήθηκαν ή εγκαταστάθηκαν μετά την 1η.1.1983 τότε για τις επιφάνειες αυτές δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις για την υπαγωγή στην παρούσα κατηγορία και εντάσσονται στην Κατηγορία 4 ή 5 ανάλογα την υπέρβαση, ενώ στην Κατηγορία 2 εντάσσονται μονο τα τμήματα των κατασκευών που προϋπήρχαν της 1.1.1983."

Αυτό σημαίνει ότι αν έχω ήδη στο κτίιριο μια αυθαιρεσία ΚΑΤ2 και έχω επίσης μια αποθήκη που πληροί τις προδιαγραφές της ΚΑΤ 3 (επιφάνεια και ύψος) αλλά είναι φτιαγμένη μετά το 1983, δεν μπορεί να μπεί στην ΚΑΤ3 και πρέπει να πάει 4 ή 5? Πολύ τραβηγμένο δεν είναι κάτι τέτοιο?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον  αναφέρεται μόνο στις Κ4 και Κ5 γιατί  αυτές είναι  που αφορούν σε ΥΔ και γενικά σε παραβασεις που έχουν να κάνουν με τμ και αναλυτικούς.

H K3 είναι κάτι σαν "ειδική" κατηγορία.

Νομίζω την Κ3 μπορείς να την βάλεις (αφου πληρούνται οι όροι τμ και ύψους).

Άλλωστε και το σύστημα της δέχεται Κ2 +Κ3, αν θυμάμαι καλά σε παράδειγμα που είχα κάνει.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.