Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 421
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

49 λεπτά πριν, nikolaras said:

Παλιά ισόγεια  αποθήκη προ του 1975 σε οικόπεδο χωρίς κατοικία, σε ποια κατηγορία εντάσσεται ? Και ποια είναι η επικρατούσα χρήση. Δεν είναι "υπηρεσίες" γιατί η αποθήκη δεν ήταν επαγγελματική. Σκέφτομαι να το χαρακτηρίσω "άλλη κατοικία".

Υπηρεσίες η χρήση. Έτσι τουλάχιστον ίσχυε στο ν. 4178. Δε βλέπω το λόγο να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε συμβόλαιο του 2006, αναφέρεται σε οικόπεδο εντός οικισμού, 1 κτίσμα αποθήκης (κάθετη ιδιοκτησία) και ένα κτήριο αποτελούμενο από 2 ξεχωριστές Ο.Ι. το ισόγειο που το αναφέρει ως κατάστημα και τον 1ο όροφο ως κατοικία.

Εγώ καλούμε να ταχτοποιήσω το ισόγειο, που στην Ο.Άδεια του 9/1975 (Δεν είναι κατ1) αναφέρεται ως αποθήκη 54μ2. Ο όροφος δεν έχει Ο.Α.

Σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη το ισόγειο λειτούργησε εξ αρχής ως κατάστημα, και το 90’ έγινε α/χ σε κατοικία. Παρόλα αυτά και στο Ε9 και στο συμβόλαιο του 06΄αναφέρεται ως κατάστημα.

Κατά την αυτοψία στο ισόγειο, διαπίστωσα ότι, 1) το ισόγειο είναι κατοικία, 2) έχει γίνει μια επέκταση 17μ2, εκ΄ κατασκευής, 3) έχουν αλλάξει τα ανοίγματα στις όψεις, 4) και έχει κτιστεί και μία σκάλα, εκ΄ κατασκευής, που οδηγούσε στην ταράτσα, και τώρα οδηγεί τον όροφο.

Τώρα, εγώ, βάζω σαν:
1) Υ.Δ. τα 54μ2 για την α/χ από Β/Χ -> Κ/Χ
2) Υ.Δ.+Υ.Κ. τα 17μ2 σαν ΚΑΤ2
3) Αναλυτικό για τα νέα ανοίγματα
4) Αναλυτικό για την σκάλα

Το σκέφτομαι ορθά?

Επίσης στα σχέδια δεν αναφέρετε πουθενά ο Σ.Δ. πως θα βρω το ποσοστό υπέρβασής???
Τι παλαιότητα μπορώ να βάλω στην α/χ μιας και το συμβόλαιο του 2006 και το Ε9 το έχουν ακόμα σαν κατάστημα?

Ευχαριστώ θερμά, ελπίζω να μην μπέρδεψα, γιατί εγώ μπερδεύτηκα λίγο.

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας, βλεπεις το συμβολαιο της συστασης...το "τμημα" πανω στο οποιο βρισκεται η αποθηκη, το εμβαδον και το ποσοστο στο όλο οικοπεδο  και το δικαιωμα δομησης που του αναλογει.

Τα ίδια   βλεπεις  για το αλλο "τμημα", που το θεωρεις "οιονει" σαν "ξεχωριστο"  οικοπεδο, πανω στο οποιο εχει χτισθει οικοδομη με αδεια και εχει συγκεκριμενες παραβασεις....σαν ενα κτισμα, αφου δεν εχει γινει ακομα συσταση ΟΙ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει σύσταση το 2006, εμένα με ενδιαφέρει το ισόγειο ως απεξάρτηση οριζόντια ιδιοκτησία και περιγράφετε ως κατάστημα 54μ2

Η Ο.Α. το ισόγειο το έχει σαν αποθήκα 54μ2,
Το συμβόλαιο σαν κατάστημα 54μ2
Ενώ τώρα είναι κατοικία 71μ2 (54+17, τα 17 εγίναν εκ κατασκευής)

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

Αν η αποθήκη είχε μετρήσει στη δόμηση, τότε η αλλαγή χρήσης υπολογίζεται με αναλυτικό.

Η επέκταση σωστά ΥΔ+ΥΚ (ελέγχεις και αν υπάρχει παραβίαση Δ)

Για να υπολογίσεις τα ποσοστά υπέρβασης θα διαιρέσεις αυθαίρετα τμ/ (επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα x ποσοστό ιδιοκτησίας)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Ο.Α. αναφέρει μόνο κάλυψη, δεν αναφέρει δόμηση, και επίσης δεν έχει η άδεια του 1975 Διάγραμμα κάλυψης, έχει μόνο ένα τοπογραφικό και μια κάτοψη, μήπως ξέρεις πως μπορώ να καταλάβω αν συμπεριλαμβανόταν στην δόμηση?  

Επίσης παίζει ρόλο στην ταχτοποίηση το γεγονός ότι στο συμβόλαιο το αναφέρει ως κατάστημα? εγώ με την Ο.Α. ελέγχο σωστά?

Η σκάλα σωστά υποθέτω ότι θα γίνει με αναλυτικό? δεν επηρεάζει το Δ η σκάλα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δες τι λέει και στο στέλεχος. Λογικά έχει μετρήσει δεδομένοπυ ότι ισόγειες αποθήκες δεν νομίζω ότι εξαιρούνταν ποτέ.

Ο έλεγχος γίνεται με την άδεια.

Η σκάλα εφόσον είναι ανοιχτή με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε καταλήξει αν τελικά μπορούμε να συνδυάσουμε κατηγορία 2 με κατηγορία 4 ή 5; Γιατί έχω σε ένα εκτός σχεδίου, κατοικία ισόγεια που είναι περαιωμένη πριν από το 1983 σύμφωνα με αεροφωτογραφία του 1978, αλλά υπάρχει και μια ισόγεια αποθήκη μεγαλύτερη από 15τμ ανεξάρτητη για αποθήκευση αγροτικών εργαλείων και ένα μικρό στέγαστρο σε συνέχεια της αποθήκης τα οποία δεν φαίνονται στην αεροφωτογραφία και πιθανώς έχουν κατασκευαστεί μετά το 1983. Το ηλεκτρονικό σύστημα δεν μου επιτρέπει να υποβάλω με κατηγορία 2 και κατηγορία 5. Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος συνάδελφος και τι λύση προτείνετε; 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.