Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Προσωπικά, όταν πάω να κάνω ρύθμιση δεν αφαιρώ τον σοβά. Αν πχ εχω άδεια με πλευρά 6 και μετρήσω 7 ΔΕΝ

θα πώ (7-πάχος σοβά - 6 )Χ πλάτος. Είπαμε λογιστές αλλά όχι και γραφικοί.

Τωρα οταν είμαι οριακά στο να δώσω βεβαίωση θα πάω σε διάσταση κτίστη και θα αφαιρέσω τον σοβά.

Όμως ισχύει ότι αν εχει μια άδεια τοίχο 25τ.μ τότε μέσα σε αυτά δεν είναι κι ο σοβάς?? Οι απόψεις διίστανται. 

Τωρα το τι θα έκανα στη θέση σου εξαρτάται απο συμβολαιογράφο κλπ. Πιθανότερο να εγραφα 150 και γειά σας. Ειδικά αν είχα σύσταση

Αλλωστε 9/10 ειδικά αν κανεις συγχρονη αποτύπωση με total κλπ δεν παίζει να εχει ταύτιση.

Προσφατ όμως είχα περίπτωση με αδεια 300μ2 όπου με σύγχρονη μετρηση περιγράμματος βρήκα 302,30. Παντα μιλάμε για σύνολο-με σοβάδες Εξηγησα στη συμβολαιογράφο οτι

είμαι εντός ανοχών 2% και το πέρασε. Βεβαια, εκανα ρύθμιση αλλά όχι για αυτή τη διαφορά (ανοιγματα κλπ)

Edited by laxanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ιηιη) της κατηγορίας 3 "πρόχειρες ξύλινες κατασκευές βοηθητικής χρήσης έως 8 τ.μ. και μεγίστου ύψους 2,50 μέτρων, που τοποθετούνται στον ακάλυπτο χώρο", αν ρυθμιστεί με τον 4495 σε οικόπεδο που έχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, τότε θα προσμετρήσει κανονικά στη δόμηση και θα δεσμεύσει συντελεστή από το υπόλοιπο που απομένει?

 

Συγκεκριμένα πρόκειται για ξύλινη κατασκευή με στέγη από λαμαρίνα 1,6*1,6*1,6 δηλαδή 2,56 τμ με 1,60 μ ύψος. Άνθρωπος μέσα όρθιος δεν χωράει.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση (ιειε) :

Όταν έχω μία οριζόντια ιδιοκτησία 3 επιπέδων (μαιζονέτα), ο ελεγχος υπερβασης κατα 5% του εμβαδού γίνεται με σημείο αναφοράς το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΜΒΑΔΟΝ της οριζόντιας ιδιοκτησίας ή πρέπει να μην υπερβαίνω το 5% ΚΑΙ ανά επίπεδο?

1o επίπεδο = υπέρβαση/νόμιμα = 4%

2o επίπεδο = υπέρβαση/νόμιμα = 6%

3o επίπεδο = υπέρβαση/νόμιμα = 4%

ΣΥΝΟΛΙΚA:  υπέρβαση/νόμιμα = 4,5%

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι σε ενδιαφέρει το συνολικό εμβαδόν. Το άρθρο αναφέρεται σε κτίριο και σε αυτοτελή ιδιοκτησία. Σε εσένα το κτίριο και η αυτοτελή ιδιοκτησία ταυτίζονται αφού έχεις μεζονέτα, οπότε δεν έχεις λόγο να σε προβληματίζει το 6% του δευτέρου επιπέδου, αφού στο σύνολο είσαι ok.

Επανέρχομαι και στο προηγούμενο ερώτημα που έθεσα εγώ. Από τη δική μου έρευνα προκύπτει ότι ακομα και αυτού του είδους η πρόχειρη κατασκευή που περιέγραψα δεσμεύει συντελεστή δόμησης. Το ερώτημα είναι αν γκρεμίζοντάς την μελλοντικά μετά την τακτοποίηση θα μπορεί ο πελάτης μου να κερδίσει πάλι το συντελεστή δόμησης που της αναλογεί. Θα χρειαστεί άδεια κατεδάφισης για τέτοιου είδους κατασκευή?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αν έχω αυθαίρετη αποθήκη που πληροί όμως τις προυποθέσεις της κατηγορίας 3 τα τετραγωνικά της υπολογίζονται στον συντελεστή δόμησης στο τελικό διάγραμμα κάλυψης που τελικά θα φτιάξω και θα υποβάλλω στο σύστημα;

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις  μόνο παραβάσεις Κ3 , τότε δεν απαιτείται δκ.

Αν τις Κ3 τις έχεις μαζί με άλλες παραβάσεις που απαιτούν δκ , τότε θα μπορούσες  να  δείξεις αν ήθελες και τις παραβάσεις Κ3 στο δκ.

Αν και κατά την γνώμη μου δεν είναι απαραίτητο και δεν χρειάζεται.

Έχω καταλάβει ότι το δκ για τις περιπτώσεις των αυθαιρέτων καμία σχέση δεν έχει με το δκ , η καλύτερα διάγραμμα δόμησης που κάνουμε για ΟΑ.

Το δκ για τους αυθαιρετονόμους γίνεται όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης , κάλυψης η και ύψους.

Και για να είμαι ειλικρινής την χρησιμότητά του δεν την κατάλαβα ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω εάν πιστεύετε ότι μπορούμε να θεωρήσουμε σαν κατηγορία 3, αλλαγή στις εξωτερικές διαστάσεις εντός του 5%, την παρακάτω αυθαιρεσία (ερκερ) που φαίνεται με κόκκινο χρώμα. Σαν εμβαδόν είμαι εντός του 5%, από την μία πλευρά είμαι (0,4 / 8,7 = 4,6%), από εκεί και πέρα?

O.A. του 1976

Ευχαριστώ

Χωρίς τίτλο.png

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

Υπέρβασης ύψους της οικοδομής, όχι της αποθήκης. Κι εγώ πιστεύω ότι μπορεί να μπει κατηγορία 3 χωρίς πρόβλημα, αφού την εξετάζουμε μεμονωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.