Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Σε οικόπεδο στο οποίο υπάρχουν διάφορες αυθαιρεσίες, έχω και 3 αποθήκες που πληρούν τα κριτήρια της κατηγορίας 3,

Όλες αυτές πάνε με χρέωση μίας παράβασης κατηγοριας 3 ετσι δεν είναι ?

Επίσης για τις αποθήκε αυτές πρέπει να γίνουν σχέδια (κατόψεις-τομές) ? Διότι νομίζω για παραβάσεις κατηγοριας 3 δεν βάζουμε σχέδια 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς " 3 αποθήκες που πληρούν τα κριτήρια της κατηγορίας 3 " ? Αν εννοείς ότι η καθεμία είναι κάτω από 15μ2 και με μέσο ύψος < 2,50μ, αλλά στο σύνολο και οι τρεις μαζί υπερβαίνουν τα 15,00μ2, τότε δεν μπορείς να τις βάλεις όλες στην κατ 3. Αν το συνολικό εμβαδόν είναι < 15,00μ2 , τότε οι απόψεις διίστανται διότι η ακριβής διατύπωση του νόμου είναι "ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφανείας 15τ.μ. ...." και όχι "αποθήκες". Εγώ είμαι της άποψης ότι αν το συνολικό εμβαδόν δεν υπερβαίνει τα 15μ2, μπορείς να τις βάλεις όλες Κατ 3, αλλά αυτή δεν είναι μια επίσημη οδηγία. Αν έχεις μόνο παραβάσεις κατηγορίας 3, δεν βάζεις σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, mapost said:

Τι εννοείς " 3 αποθήκες που πληρούν τα κριτήρια της κατηγορίας 3 " ? Αν εννοείς ότι η καθεμία είναι κάτω από 15μ2 και με μέσο ύψος < 2,50μ, αλλά στο σύνολο και οι τρεις μαζί υπερβαίνουν τα 15,00μ2, τότε δεν μπορείς να τις βάλεις όλες στην κατ 3. Αν το συνολικό εμβαδόν είναι < 15,00μ2 , τότε οι απόψεις διίστανται διότι η ακριβής διατύπωση του νόμου είναι "ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφανείας 15τ.μ. ...." και όχι "αποθήκες". Εγώ είμαι της άποψης ότι αν το συνολικό εμβαδόν δεν υπερβαίνει τα 15μ2, μπορείς να τις βάλεις όλες Κατ 3, αλλά αυτή δεν είναι μια επίσημη οδηγία. Αν έχεις μόνο παραβάσεις κατηγορίας 3, δεν βάζεις σχέδια.

Εννοώ ότι είναι τρεις αποθήκες περίπου 10 τμ η κάθε μια και κάτω των 2.5 μ σε ύψος .

στο νόμο αναφέρεται το εξής :

Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις: Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου, οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 του παρόντος...

αυτο δεν σημαίνει ότι στην κατηγορία 3 υπάγονται και άλλες αποθήκες ; Μόνο η μια ;  

Αφού λέει ανεξαρτήτως αριθμού αυτών 

Link to comment
Share on other sites

Ο αντίλογος είναι ότι όπου δεν ενδιαφέρεται ο νομοθέτης για το πλήθος των όμοιων παραβάσεων, το λέει : ζζ)δεξαμενές αποχέτευσης..., ηη) οικίσκοι που καλύπτουν αντλητικές εγκαταστάσεις...., ιζιζ) πρόχειρες και προσωρινές κατασκευές από πανί.....,  ενώ στο ιβιβ γράφει αποθήκη. Η δικιά μου ερμηνεία είναι ότι δεν είναι στο πνεύμα του νόμου η υπαγωγή περισσότερων αποθήκων με συνολικό εμβαδόν > 15μ2. Σκέψου ότι με την λογική αυτή, θα μπορούσαμε να χωρίσουμε μια αποθήκη 100μ2 σε τμήματα <15μ2 (με γυψοσανίδα π.χ.) και να την ρυθμίσουμε με 250€.

Το "ανεξαρτήτως αριθμού αυτών" το ερμηνεύω με την λογική ότι μπορείς να εντάξεις σε ένα ΦΚ κατηγορίας 3 περισσότερες της μιας περιπτώσεις (π.χ. μια αποθήκη + μία δεξαμενή + αλλαγή διαστάσεων κουφωμάτων κ.λπ.)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω αγαπητοί συνάδελφοι. 

Εχω μια αποθήκη στο δωμα Εμβ = 7.90 μ2 και Ύψους = 2.00 μ. Υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος. Η πολεοδομία δεν το δέχεται να ρυθμιστεί και μου είπε να γράψω στην τεχνική μου έκθεση ότι "Δεν ρυθμίζεται με την παρούσα δήλωση". Εννοείται ότι έχω κι άλλες παραβάσεις στη δήλωση. 

Πώς μπορώ να τεκμηριώσω ότι μπορεί να ρυθμιστεί?

Κατηγορία 3 δεν την δέχονται γιατί υπερβαίνει το μάξιμουμ επιτρεπόμενο ύψος. 

Επίσης ο ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει μια σκάλα μέσα στο σώμα του κτηρίου που ανεβαίνει στο δωμα, έχει αφήσει άνοιγμα στην πλάκα του δωματος και έχει κατασκευάσει απόληξη Εμβ. = 6.12 μ2 και Ύψους = 2.00 μ. Υπερβαίνει κι αυτή το επιτρεπόμενο ύψος. Με αναλυτικό υπολογίζεται η συγκεκριμένη παράβαση ή με το Εμβαδόν και με υπέρβαση ύψους?

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Για την αποθήκη που σου είπαν "ΟΧΙ"  πες τους να παραιτηθούν την Τρίτη και να επιστρέψουν και τους μισθούς που έχουν παρει μέχρι τώρα!!!!!!   Εκτός πια κι αν το κτίσμα εμποδίζει υπερπτήσεις κατά την Υ.Π.Α .........:shock:

Η αποθήκη ρυθμίζεται ΚΑΤ3 και η απόληξη με ΥΔ,

εκτός για την απόληξη αν το ρισκάρεις να εφαρμόσεις την Εγκ4 του ν4178 με αναλυτικό ;).

EDIT   Karanus  καλά τα λες και με την ΚΑΤ3+Δ=ΚΑΤ3.    και (+1)  

Θεωρώ δε, ότι κάτι τέτοιες ανυπόστατες αιτιάσεις εκθέτουν τους εαυτούς των ως Μηχανικούς, αλλά πολύ περισσότερο ως υπαλλήλους που τους πληρώνουμε όλοι και αξιώνουμε, αν έστω χαρακτηρίζονται από επαγγελματική ανεπάρκεια, τουλάχιστον όμως να μην εμποδίζουν το  έργο άλλων Μηχανικών και δημιουργούν αβεβαιότητα, σύγχυση και υποδαυλίζουν την ασφάλεια δικαίου για όσα ακόμη παραμένουν σαφή και σταθερά στους νόμους αυτού του Μπαχαλιστάν........!! 

 

Edited by Anton_civeng
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

teo2

Να συμπληρώσω την απολύτως σωστή  προηγούμενη απάντηση, ότι εννοείται ότι είναι κατασκευασμένα πριν 28.07.2011.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2019 at 5:21 ΠΜ, teo2 said:

Καλημερίζω αγαπητοί συνάδελφοι. 

.......... Η πολεοδομία δεν το δέχεται να ρυθμιστεί και μου είπε να γράψω στην τεχνική μου έκθεση ότι "Δεν ρυθμίζεται με την παρούσα δήλωση". ......

Δεν ξέρω αν η Πολεοδομία έχει την αρμοδιότητα να εξετάσει το τρόπο της τακτοποίησης.

Ο αρμόδιος μηχανικός που φέρει την ευθύνη τακτοποίησε με τον τρόπο που αυτός νομίζει.

Η Πολεοδομία νομίζω πρέπει να σταματήσει στο ότι η αποθήκη η και η κάθε τυχούσα παράβαση είναι τακτοποιημένη και να ταυτοποιήσει και τα τμ της παράβασης.

Ο τρόπος, δηλ. αν είναι παράβαση Κ3 , η παράβαση αναλυτικού , η διαμερισμάτωση , η οτιδήποτε άλλο, δεν νομίζω ότι είναι αρμοδιότητα της.

Τουλάχιστον εγώ έτσι το καταλαβαίνω.

Επί της ουσίας του ερωτήματος συμφωνώ με τον

Anton_civeng  και  ksteve.

Όλα τα έχουμε βρει στον Ν4495 ,αυτό μας έλειπε τώρα, να μπλέξουμε και την Κ3 με το επιτρεπόμενο ύψος....

Να κάνω έναν παραλληλισμό του επιτρεπόμενου ύψους με το επιτρεπόμενο πλάγιο όριο.

Μία ισόγεια αποθήκη Κ3 που παραβιάζει  το πλάγιο όριο δεν μπορεί να τακτοποιηθεί;;

Νομίζω ότι τακτοποιείται.

Και πρέπει να έχουν τακτοποιηθεί χιλιάδες τέτοιες αποθήκες σ' όλη τη χώρα....

 

Edited by karanus
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2019 at 8:43 ΜΜ, ksteve said:

teo2

Να συμπληρώσω την απολύτως σωστή  προηγούμενη απάντηση, ότι εννοείται ότι είναι κατασκευασμένα πριν 28.07.2011.

Ναι βέβαια εξυπακούεται αυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ αγαπητοί συνάδελφοι. Έγραψα αναλυτικά για την αποθήκη την νομοθεσία  "Αποθήκη στο δώμα εντός της οποίας είναι τοποθετημένο το μπόιλερ για το ζεστό νερό     Εμβ. = 7.90 μ2  Υ.Δ.Β.Χ. (Αρ.96, γ  Κατηγορία 3, $ ιβιβ και Άρθρο 34 Τροποποιήσεις του ν. 4495/2017 (Α΄ 167).

Η υποπερίπτωση ιβιβ΄ της περίπτωσης γ΄ αντικαθίσταται ως εξής: 《βιβ αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και μέσου ύψους έως 2,50 μέτρα》.

Ελπίζω να γίνει κατανοητό. 

 

Καλημέρα αγαπητοί μου συνάδελφοι.

Τελικά ανακάλυψα και μια 2η αποθήκη στο δώμα η οποία είναι κολλητά στην απόληξη του κλιμακοστάσιου και κατ' επέκταση στο ίδιο ύψος (2.00 μ.), με την απόληξη Εμβ. = 1.25 μ2. Επομένως τις κάναμε δύο τις αποθήκες στο δώμα (7.90 + 1.25) κατω από 15.00 μ2  και κάτω από 2.50 ύψους. Το πρόβλημα είναι ότι είναι δύο. Ο νομοθέτης γράφει "αποθήκη"...

Την δεύτερη  πως να την ρυθμίσω? Βρε πως καταντήσαμε.... Αντί να σχεδιάζουμε κτίρια.....

Ευχαριστώ αγαπητοί συνάδελφοι, εύχομαι σε όλους καλό τριήμερο, Χρόνια πολλά και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά. 

Edited by Pavlos33
συγχώνευση
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.