Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κάτι ακόμη
Σε κτίριο με άδεια πρό ΓΟΚ 85 (ίσχυε ο ΓΟΚ 73) με το Συνεχές Συστημα εντός Σχεδίου.


Προβλεπόταν πέραν του Κυρίου Κτιρίου(Κατοικίαι) και "Ειδικό Κτίριο/Βοηθητικό Κτίριο".

Για τα οποία (βοηθ. κτίρια) προβλεπόταν:
αρ 86 1 1. Εντός των υποχρεωτικώς αφιεμένων πλαγίων και οπισθίων ακαλύπτων εκτάσεων του οικοπέδου επιτρέπεται η ανέγερσις βοηθητικών κτιρίων, καπνοδόχων και διαχωριστικών της εκτάσεως τοίχων, πλην των περιπτώσεων εφαρμογής του συνεχούς συστήματος και του συστήματος ελευθέρας δομήσεως εντός υφισταμένων οικισμών (Κεφ. Δ. περ. Β') (οπως διορθώθηκε με το ΦΕΚ-363/Α/7-12-74 ).
Η ερώτηση είναι αν είναι Κατηγορία 3 (σε νέα σύννομη θέση) το βοηθ. κτίριο στην νέα του θέση ως φαίνεται στο ακόλουθο σκαρίφημα
:

image.thumb.png.433926063e56d9129c65d175a0a64992.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, 

έχω αναλάβει να βάλω ένα κτίριο με όλες τις οριζόντιες ιδιοκτησίες στο Ν.4495/17. Εκτός των άλλων  έχω

- μία παράβαση κατηγορίας 3 (ισόγεια αποθήκη <15 τμ) που αφορά την ιδιοκτησία ΙΣ-1, 

- έχω άλλη μία παράβαση κατηγορίας 3 (αλλαγή στα ανοίγματα) που αφορά την Α-3 και

- άλλη μία παράβαση κατηγορίας 3 που αφορά την οριζ. ιδιοκτησία Β-1 ( αλλαγή των εξωτερικών διαστάσεων<5%).

Η ερωτησή μου είναι: χρεώνω 1 φορά παραβάσεις κατηγορίας 3? Διότι όταν πάω να δηλώσω κατηγορία 3 σε παραπάνω από 1 φ΄'υλλο δεν υπολογίζει πρόστιμο παρά μόνο στο 1ο φύλλο.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Roukat said:

Καλημέρα συνάδελφοι, 

έχω αναλάβει να βάλω ένα κτίριο με όλες τις οριζόντιες ιδιοκτησίες στο Ν.4495/17. Εκτός των άλλων  έχω

- μία παράβαση κατηγορίας 3 (ισόγεια αποθήκη <15 τμ) που αφορά την ιδιοκτησία ΙΣ-1, 

- έχω άλλη μία παράβαση κατηγορίας 3 (αλλαγή στα ανοίγματα) που αφορά την Α-3 και

- άλλη μία παράβαση κατηγορίας 3 που αφορά την οριζ. ιδιοκτησία Β-1 ( αλλαγή των εξωτερικών διαστάσεων<5%).

Η ερωτησή μου είναι: χρεώνω 1 φορά παραβάσεις κατηγορίας 3? Διότι όταν πάω να δηλώσω κατηγορία 3 σε παραπάνω από 1 φ΄'υλλο δεν υπολογίζει πρόστιμο παρά μόνο στο 1ο φύλλο.

Παρόμοια περίπτωση έχω και εγώ. Έχω συνολικά 3 παραβάσεις κατηγορίας 3:
1)Διαφοροποίηση όψεων,
2)Μετατόπιση κτηρίου σε νέα θέση όπου τμήμα του κτηρίου βρίσκεται σε νόμιμη θέση και 
3)Διαφοροποίηση περιμετρικών εξωτερικών διαστάσεων σε ποσοστό μέχρι 5% χωρίς να υπάρχει υπέρβαση σε κάλυψη ή/και δόμηση άνω του 5%.

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2019 at 6:18 ΜΜ, MHD said:

Κάτι ακόμη
Σε κτίριο με άδεια πρό ΓΟΚ 85 (ίσχυε ο ΓΟΚ 73) με το Συνεχές Συστημα εντός Σχεδίου.


Προβλεπόταν πέραν του Κυρίου Κτιρίου(Κατοικίαι) και "Ειδικό Κτίριο/Βοηθητικό Κτίριο".

Για τα οποία (βοηθ. κτίρια) προβλεπόταν:
αρ 86 1 1. Εντός των υποχρεωτικώς αφιεμένων πλαγίων και οπισθίων ακαλύπτων εκτάσεων του οικοπέδου επιτρέπεται η ανέγερσις βοηθητικών κτιρίων, καπνοδόχων και διαχωριστικών της εκτάσεως τοίχων, πλην των περιπτώσεων εφαρμογής του συνεχούς συστήματος και του συστήματος ελευθέρας δομήσεως εντός υφισταμένων οικισμών (Κεφ. Δ. περ. Β') (οπως διορθώθηκε με το ΦΕΚ-363/Α/7-12-74 ).
Η ερώτηση είναι αν είναι Κατηγορία 3 (σε νέα σύννομη θέση) το βοηθ. κτίριο στην νέα του θέση ως φαίνεται στο ακόλουθο σκαρίφημα
:

image.thumb.png.433926063e56d9129c65d175a0a64992.png
 

για το ειδικό κτήριο εφόσον προβλέπεται στην άδεια, βάζεις μια μετατόπιση κτηρίου που τμήμα αυτού είναι σε νόμιμη θέση και μια παράβαση υπέρβασης σε κάλυψη και δόμηση με παραβίαση πλάγιας απόστασης.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οι κάτωθι τέσσερις κατασκευές όπως εμφαίνονται και στις εικόνες, τακτοποιούνται ως πρόχειρες κατασκευές (ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3) ή ως ημιυπαίθριοι χώροι + στέγαστρο δηλαδή με αναλυτικό?

20190919_161501.jpg

20190919_161504.jpg

20190919_161506.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Roukat said:

Καλημέρα συνάδελφοι, 

έχω αναλάβει να βάλω ένα κτίριο με όλες τις οριζόντιες ιδιοκτησίες στο Ν.4495/17. Εκτός των άλλων  έχω

- μία παράβαση κατηγορίας 3 (ισόγεια αποθήκη <15 τμ) που αφορά την ιδιοκτησία ΙΣ-1, 

- έχω άλλη μία παράβαση κατηγορίας 3 (αλλαγή στα ανοίγματα) που αφορά την Α-3 και

- άλλη μία παράβαση κατηγορίας 3 που αφορά την οριζ. ιδιοκτησία Β-1 ( αλλαγή των εξωτερικών διαστάσεων<5%).

Η ερωτησή μου είναι: χρεώνω 1 φορά παραβάσεις κατηγορίας 3? Διότι όταν πάω να δηλώσω κατηγορία 3 σε παραπάνω από 1 φ΄'υλλο δεν υπολογίζει πρόστιμο παρά μόνο στο 1ο φύλλο.

Ένα Φ.Κ. με μία παράβαση Κ3 γιά όλα. 

Το ίδιο και για εσένα diangelis

 

dadabook

Εάν με τις πρόχειρες κατασκευές της Κ3 που γράφεις αναφέρεσαι στην ιζιζ), πρόσεξε ότι αυτή αναφέρεται σε βιομηχανικά-βιοτεχνικά  κτήρια με νόμιμη άδεια.

Στην κ3 θα μπορούσες να βάλεις αυτές που πληρούν τα κριτήρια της ιβιβ)

Τα υπόλοιπα με αναλυτικό προυπολογισμό. Το αν είναι ανοικτα υπόστεγα ,η ημιυπαίθριοι δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία.

Edited by karanus
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, karanus said:

Ένα Φ.Κ. με μία παράβαση Κ3 γιά όλα. 

Το ίδιο και για εσένα diangelis

 

dadabook

Εάν με τις πρόχειρες κατασκευές της Κ3 που γράφεις αναφέρεσαι στην ιζιζ), πρόσεξε ότι αυτή αναφέρεται σε βιομηχανικά-βιοτεχνικά  κτήρια με νόμιμη άδεια.

Στην κ3 θα μπορούσες να βάλεις αυτές που πληρούν τα κριτήρια της ιβιβ)

Τα υπόλοιπα με αναλυτικό προυπολογισμό. Το αν είναι ανοικτα υπόστεγα ,η ημιυπαίθριοι δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία.

Σε ευχαριστώ. Μια παρατήρηση βέβαια....επειδή η μετατόπιση κτηρίου πρέπει να δηλώνεται μόνη της...τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει κάπου αυτό που λες για την μετατόπιση.

 

edit στο παρακάτω μήνυμα: Από τη στιγμή που η χρήση του οικοπέδου είναι χρήση κατοικίας νομίζω ότι δεν μπορείς. Η 2 συμπλήρωσε στην πραγματικότητα κάποιες δραστηριότητες , οι οποίες όμως είναι επαγγελματικές.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, karanus said:

Ένα Φ.Κ. με μία παράβαση Κ3 γιά όλα. 

Το ίδιο και για εσένα diangelis

 

dadabook

Εάν με τις πρόχειρες κατασκευές της Κ3 που γράφεις αναφέρεσαι στην ιζιζ), πρόσεξε ότι αυτή αναφέρεται σε βιομηχανικά-βιοτεχνικά  κτήρια με νόμιμη άδεια.

Στην κ3 θα μπορούσες να βάλεις αυτές που πληρούν τα κριτήρια της ιβιβ)

Τα υπόλοιπα με αναλυτικό προυπολογισμό. Το αν είναι ανοικτα υπόστεγα ,η ημιυπαίθριοι δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία.

Καλησπέρα, η εγκύκλιος 2 /31.5.2019 αναφέρει : '' ιζιζ) το παρόν εδάφιο, σε ότι αφορά στην προσωρινή αποθήκευση υλικών και προϊόντων εμπορίου, εφαρμόζεται (κατ’ αντιστοιχία με την περίπτωση ιγιγ) πέραν των βιομηχανικών και βιοτεχνικών κτιρίων και σε επαγγελματικές και αγροτικές αποθήκες. '' . 

Το οικόπεδο πέρα από την οικία περιλαμβάνει και μια αποθήκη 30 τ.μ. με άδεια νομιμοποίησης, οπότε με αυτά τα δεδομένα μπορούν να θεωρηθούν πρόχειρες οι κατασκευές ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη και όλα αυτά τα κοτέτσια και μαντριά είναι παρραρτήματα της κατοικίας / αγροικίας. Οπότε όλες αυτές οι κατασκευές (εκτός της νομιμοποιημένης αποθήκης) πάνε με αναλυτικό. Δεν θα σου βγάλουν πάνω από 1 παράβαση έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.