Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

εντάξει ως προς τα εξτρα τμ.

αλλά το θεμα είναι οτι δυστυχως έχω μια ΔΔ (κατ4) μεσα σε αυτα τα μέτρα, στην άδεια δηλαδη ήταν δυο ιδιοκτησίες ενώ εξαρχης κατασκευάστηκε μια και αγοράστηκε απο τον ιδιοκτήτη (πελάτη μου), και τα ανοίγματα είναι σε διαφορετική θέση (κατ3 . δδ), οποτε δεν γλιτώνει το 500αρικο. αντε με 20% έκπτωση να πληρωσει 450ευρω.

Edited by lemon_
Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση για εφάπαξ γίνεται επί του συνολικού άρα 400 θα του βγει,  όχι 450 Ευρώ. Η διαφορετική διαμερισμάτωση πως έχει προκύψει;

- Είχες στην άδεια δυο διαμερίσματα ποιας επιφάνειας; 

- Στη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, ποια επιφάνεια έχουν και στην αποτύπωση ποια επιφάνεια προέκυψε;

 Αυτές είναι οι πληροφορίες που εξετάζουμε για να διαπιστώσουμε την διαφορετική διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

- νόμιζα ότι δεν γίνεται έκπτωση στα πρώτα 250 ευρω

-στην άδεια έχω 2 διαμερίσματα συνολικών τμ 130. (ενω στην πραγματικότητα έχω 1 διαμέρισμα των 132 τμ)

-στα τελευταία συμβόλαια έχω μία Ο.Ι και μάλιστα με 10 παραπάνω μέτρα. (142 τμ αναφέρονται)

Μην κάνεις παράθεση του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Δεν χρειάζεται.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ειχες στην αδεια "δυο χωρους"

Εκανες συμβολαιο για εναν ενιαιο χωρο, σαν μια ΟΙ.

Εγω δεν θα τους εκανα το χατηρι να τους δωσω τα 250 ευρω για ΔΔ

Εχεις  μια καθαιρεση μεσοτοιχιας και όσα αλλα εχεις  κανει "εντος" της ΟΙ.

υγ

ενώ εγραφα, συμπληρωσες περι των τμ

τι συμβολαιο ειναι αυτο  το τελευταιο, πώς προεκυψαν τα 142 τμ. πότε εγινε?

Ποιό ειναι το ιστορικο αυτης της  εξ αρχης???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@lemon_ Η κάτοψη της σύστασης δεν ήταν μάλλον ίδια  με αυτή της άδειας, αναφορικά με το περίγραμμα του ορόφου. Η διαφορά 10 τμ  στο σύνολο της κάτοψης ίσως να οφείλεται σε λανθασμένη αποτύπωση. Κοίταξες μήπως είχαν συμπεριλάβει κατά λάθος και το κλιμακοστάσιο ;

Link to comment
Share on other sites

το χα κοιτάξει ναι, και εννοειται συμπεριέλαβαν και το κλιμακοστάσιο, και το ασανσέρ και λίγο απο τον φωταγωγο,  γενικότερα το φούσκωσαν για τα καλα.. 

12 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ειχες στην αδεια "δυο χωρους"

Εκανες συμβολαιο για εναν ενιαιο χωρο, σαν μια ΟΙ.

Εγω δεν θα τους εκανα το χατηρι να τους δωσω τα 250 ευρω για ΔΔ

Εχεις  μια καθαιρεση μεσοτοιχιας και όσα αλλα εχεις  κανει "εντος" της ΟΙ.

ΔΗμητρη, θεσεις λουτρων κουζινας, ολα ειναι αλλου σε σχέση με την ΟΑ. αλλα και παλί να ήταν οπως και στην ΟΑ, απο την στιγμη που η υφιστάμενη κατάσταση διαφέρει απο την ΟΑ, γιατι να μην κανω ΔΔ να τελειώνω? 

Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτητα της δικης μου γνωμης,

καν' την :-D

η ΔΔ αποτελει, τελικα, την κολυμβηθρα του Σιλωαμ

την βλεπουν και ανοιγει η καρδια τους...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαφορετική διαμερισμάτωση 250ε και μετατόπιση και αλλαγή σε κάποια ανοίγματα κατ.3 άλλα 250...το πρόστιμο βγαίνει στο 500αρικο και ο ιδιοκτήτης αρχίζει και του φαίνονται πολλά...............και οι δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες υπόψιν είναι δικές του και τις συνένωσε....αν δεν βάλω την ΔΔ θα υπάρχει πρόβλημα με τον συμβολαιογράφο μετά στο συμβόλαιο που θα τα συνενώσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.